FN se zapojuje do kampaně Movember, nabízí krevní test zdarma

FN Plzeň se již po deváté zapojuje do celosvětové kampaně Movember a v období od 1. 11. do 30. 11. 2022 opět nabízí mužům možnost nechat si udělat zdarma krevní test PHI, neboli index zdravé prostaty.

weby na míru UNIWEB

Karcinom prostaty je onemocnění s celosvětově rostoucím počtem nově zachycených případů. Je nejčastějším nádorovým onemocněním mužů a po karcinomu plic druhou nejčastějšípříčinou úmrtí z onkologických důvodů. Tento všeobecný trend pochopitelně kopíruje i situace v ČR. Za posledních dvacet let se u nás výskyt tohoto karcinomu téměř ztrojnásobil, přitom úmrtí je ale více než třikrát nižší. Takto výrazný rozdíl je dán možnostívyšetření prostatického specifického antigenu (PSA) v rámci preventivních prohlídek.

„Na Oddělení imunochemické diagnostiky ve FN Plzeň jsme před 10 lety zavedli stanovení tzv. indexu zdravé prostaty, které daleko lépe umožňuje diagnózu karcinomuprostaty než pouhé vyšetření PSA. Vzhledem ke zvýšené spolehlivosti tohoto indexu dochází v praxi jak ke zlepšení včasného záchytu karcinomu, tak i ke snížení nutnosti provedení biopsie prostaty, a to až o 25 %,“ vysvětluje primář Oddělení imunochemické diagnostiky prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.  

Muži starší 50 let se mohou osobně dostavit do Očkovacího centra, které se nachází v areálu bývalé vojenské nemocnice na Borech v pavilonu 61, 3.patro,  každý listopadový  pracovní den od 7:30 do 11:30 hodin. Na místě vyplní nutné formuláře a poté jim bude odebrán vzorek krve. Zájemci se na odběr mohou dostavit bez předchozího objednání, pro správný výsledek je ale ideální, aby 48hodin před odběrem neměli pohlavní styk a nejezdili na kole a 12 hodin před odběrem nejedli tučná jídla.

„Uplynulé dva roky nám listopadové kníry schovaly roušky, a tak jsem rád, že letos se můžeme opět kníry chlubit a veřejně dát najevo podporu celosvětové kampaně Movember na výzkum a prevenci nejčastějšího onkologického onemocnění, rakoviny prostaty,“ doplnil ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D.

Výsledky vyšetření s případným doporučením následné péče budou zaslány na emailovou adresu nebo poštou. V případě potřeby je možné výsledky konzultovat telefonickynebo e-mailem s MUDr. Radkou Fuchsovou v úterý,  ve středu a v pátek od 9:00 do 11:00 hodin (tel. 377 401 470, fuchsovar@fnplzen.cz).  Kontaktní osoba pro celou akci Movember  - Bc. Magdalena Bezděková, 377 401 119, bezdekovam@fnplzen.cz)

 

NetConcert George Duke Band

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 03.11.2022 14:060 +
 
I. Abonentní koncert

Hlavní zprávy

 

NetConcert George Duke Band
uniweb weby