Fotbalisté Viktorky prohráli v Liberci 0:2

Fotbalisté Slovanu Liberec se v sedmém kole první ligy dočkali premiérové výhry. Na domácím trávníku v sobotu večer zdolali Viktorii Plzeň 2:0 díky brankám uzdraveného Blažka a Nezmara z druhého poločasu.

Fotbalisté Slovanu Liberec se v sedmém kole první ligy dočkali premiérové výhry. Na domácím trávníku v sobotu večer zdolali Viktorii Plzeň 2:0 díky brankám uzdraveného Blažka a Nezmara z druhého poločasu. Čtvrtý celek minulého ročníku se tak minimálně do neděle odpoutal z posledního místa tabulky a posunul se na 13. pozici.
V domácí sestavě se poprvé v sezoně objevil Blažek a byl od první minuty hodně aktivní. Po průniku středem zvolil střelu zdálky, která však branku minula. Zakrátko po jeho akci vystřelil Hodúr, ale plzeňská obrana pokus zblokovala. Po deseti minutách se osmělila i Plzeň. Z 20 metrů vystřelil Psohlavec, brankář Zlámal však míč směřující k tyči pohodlně chytil. Uspěl i po trestném kopu Šímy, jehož střelu zneškodnil až napodruhé.
Hra domácích po slibném začátku ale rychle upadla sotva do průměru. Akce byly nepřesné a bez nápadu, chyběla jim finální přihrávka, a tak se z tribun začal ozývat pískot. Po půlhodině tečovala domácí obrana střelu Jarolíma z dálky a brankář Zlámal se musel hodně natahovat, aby neinkasoval.
Liberec přitlačil soupeře až v závěru poločasu. Ve 43. minutě Papoušek poslal centr z levé strany, brankář Daněk vyběhl pozdě, ale Nezmar z těžké pozice poslal hlavou míč vedle. Těsně před poločasem upadl ve vápně Nezmar, načež se do něj slovně pustil Zakopal a vyčítal mu simulování. Liberecký útočník do soupeře vrazil, Zakopal se ochotně skácel k zemi, ale rozhodčí nereagoval.
Střelecké trápení domácích protrhl ve 48. minutě Blažek, který se obtočil kolem Šímy a přízemní střelou k levé tyči poslal Slovan do vedení. Na druhé straně utekl Malcharek po pravé straně a nabíhající Psohlavec centr minul jen o pár centimetrů.
Plzeňský kouč Levý poté posílil ofenzivu o Krbečka. Vzápětí měl šanci hostující kapitán Jarolím, jehož střelu z 25 metrů musel vyrazit brankář Zlámal na roh. Domácí po gólu převzali iniciativu a zvýšit mohla dvojice Nezmar - Dort, ale akci překombinovala a obrana Plzně míč odvrátila do zámezí. V 75. minutě šel po autovém vhazování Hodúr do souboje s brankářem Daňkem, míč se v rohu malého vápna odrazil k Nezmarovi, který trefil odkrytý kout branky a pojistil první výhru Liberce v soutěži. Slovan potvrdil, že se mu proti Plzni daří a neprohrál s ní už posedmé za sebou.
Značná úleva byla vidět na libereckém kouči Michalu Zachovi, který dovedl svůj celek k první výhře. "Poločas byl hodně vyrovnaný, bohužel jsme se nedokázali dostat do tlaku. Málo jsme využívali křídelní prostory. Hlavně tudy jsme chtěli hrát, protože jsme čekali, že soupeř se zaměří na obranu," řekl Zach.
Radost měl především ze vstupu do druhého poločasu. "To bylo hodně důležité, začátek nám vyšel, dali jsme gól a začali lépe kombinovat. K výhře jistě pomohl příchod Blažka, Frejlacha i střídajícího Dorta. Všichni zkvalitnili ofenzivu. Jsme rádi, že jsme důležitý zápas zvládli a doufám, že v dalších utkáních potvrdíme zlepšenou formu," dodal.
Naopak jeho protějšek Stanislav Levý byl rozladěn. "Až na úvodní minuty, kdy jsme zblokovali dvě střely, byl první poločas vyrovnaný, takže poločasová remíza byla zasloužená," řekl Levý.
Hru jeho týmu podle něj hodně ovlivnilo vynucené střídání Smoly. "Tím nám přestala fungovat levá strana obrany, nepokryli jsme dva míče, které nám tam propadly a dvakrát z toho inkasovali a prohráli. Dnes by tu nevyhrála ani Barcelona," řekl Levý a na dotaz, zda to bylo tak dobrým výkonem domácích, jen přitakal. "Přesně tak."