Sv. Vít ve fotografii, nebo malbě? Třináctka vystavuje kontrasty Sudek - Špaňhel

Legendární soubor fotografií Josefa Sudka z rozestavěného chrámu sv. Víta v kontrastu maleb současného výtvarníka Jakuba Špaňhela rozehraje fantastickou hru světla a stínu v Západočeské galerii v Plzni.

potisk adapt print

 Výstava JOSEF SUDEK – JAKUB ŠPAŇHEL. Zažít zjevení propojuje umělecká díla, která vznikala v různém čase a v jiných médiích, se stejnou fascinací a emocí. Katedrála sv. Víta se stala pro oba umělce dlouhodobou inspirací a tématem, ke kterému se často vraceli. Společnou linkou v jejich tvorbě je snaha o zachycení prožitku skutečnosti v chrámu, jenž je nejen symbolem české národní identity. Výstava se koná ve výstavní síni „13“ do 6. února 2022.

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha se začala stavět zhruba v polovině 14. století a slavnostně dokončena byla roku 1929. V roce 1924 vstupuje do rozestavěného dómu Josef Sudek a je uchvácen („zažil jsem zjevení“): paprsky slunečního svitu procházejí prostorem s rozvířeným prachem a vytvářejí fantastickou hru světla a stínů. Sudek během dvou let vytvořil soubor fotografií z chrámu, které zahrnují jak pohledy do hlavní lodi, tak řadu detailů rozestavěného a dokončovaného prostoru. Sudkova kolekce fotografií z katedrály sv. Víta je takto uceleně vystavena vůbec poprvé.

I malíře Jakuba Špaňhela katedrála sv. Víta, obecněji kostelní interiéry, fascinují od doby, kdy se začal malířství věnovat. Jeho diplomová práce na Akademii výtvarných umění byla věnována právě Svatému Vítu. Průběžně se k tématu vrací, a to i k postavám a legendám, které jsou s tímto sakrálním prostorem spjaty. Mimo jiné nemohl opomenout ani Sudkovy fotografie – několik pláten věnovaných svatovítské katedrále je inspirováno právě Sudkovým viděním sluncem a prachem zalitého chrámu. V expozici uvidíme všechny polohy Špaňhelovy tvorby, tedy výrazné gestické práce i „válečkové“ obrazy, východisky šablony jsou typický gotický oblouk a náznak fiály. Většina jeho obrazů byla vytvořena pro výstavu v Plzni.

Výstava vznikala ve spolupráci s fotografem Jaroslavem Bártou, který je zároveň autorem architektonického řešení výstavy. Záměrem Heleny Musilové a Jaroslava Bárty bylo propojit oba autory, tedy nechat komunikovat téměř sto let staré fotografie se současnými malbami. Řazení výstavy tak umožňuje divákovi prostřednictvím fotografií a maleb objevovat nové pohledy na známou stavbu a zpřítomnit si pocity, které v chrámovém prostoru zažíváme. Celá koncepce výstavy je založena na evokaci zážitku, který měli oba umělci v katedrále.

„Výstava dvou významných autorů, fotografa Josefa Sudka a malíře Jakuba Špaňhela, z nichž každý se pohybuje v jiném čase a v jiném médiu, spojuje jedno silné téma – pražská katedrála sv. Víta. Jejich práce k tomuto tématu mne fascinují, jejich schopnost zachytit světlo a neuvěřitelně silnou emoci, která je s tímto jedinečným místem spojena. Čas jako by neexistoval a obsahoval to vše v jednom momentu – zjevení posvátného prostřednictvím světla a stínu,“ dodává autorka výstavy Helena Musilová.
Výstava potrvá do 6. února 2022 ve výstavní síni „13“ v Západočeské galerii v Plzni.

Vystavená díla pocházejí ze sbírek:
31 fotografií Josefa Sudka z dvacátých až čtyřicátých let 20. století z Uměleckoprůmyslového musea v Praze
12 obrazů Jakuba Špaňhela (plátno, akryl, pigment) z let 2006–2021 ze soukromých sbírek
K výstavě vyšla doprovodná publikace Josef Sudek – Jakub Špaňhel: Zažít zjevení. Publikaci vydala Západočeská galerie v Plzni.
Autory textů jsou spisovatelé Jaroslav Durych a Jan Němec a historička umění Helena Musilová.

JOSEF SUDEK – JAKUB ŠPAŇHEL
ZAŽÍT ZJEVENÍ

22. 10. 2021 – 6. 2. 2022 
Západočeská galerie v Plzni, výstavní síň „13“, Pražská 13
Autorka výstavy: Helena Musilová
Kurátorka výstavy: Marcela Štýbrová
Spolupráce, architekt výstavy: Jaroslav Bárta
Grafické řešení: Matěj Bárta

Doprovodný program: 
Komentované prohlídky
Výstavou provází autorka výstavy Helena Musilová.
9. 12. 2021 od 17 hodin
13. 1. 2022 od 17 hodin
Koncert duchovní hudby
16. 12. 2021 od 17 hodin
Tvůrčí dílny
9. 11. 2021 od 16 hodin: OKNO KATEDRÁLY – dílna pro rodiče s dětmi od 6 let
19. 1. 2022 od 16 hodin: ZAŽÍT ZJEVENÍ – workshop pro mládež a děti od 10 let

Informace o edukačních programech a rezervace:
Patricie Císlerová, cislerova@zpc-galerie.cz, +420 377 908 536

Fotogalerie
SEO konzultant

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Eastwood Symphonic

Hlavní zprávy

 

Dacia - Ihned k odběru
uniweb weby