Galerie města Plzně představuje jedinečnou dvojvýstavu

Dvojvýstava propojuje díla slavného plzeňského rodáka, malíře Václava Maliny, a tvorbu průkopníka experimentálního filmu Petra Skaly.

james bond net concert

Nadzemní část galerie je věnována obrazům Václava Maliny, zahrnujícím impresi, symbolismus i abstrakci. Přechodem a zároveň spojujícím elementem mezi díly obou autorů je mázhaus galerie, v přízemí se návštěvník seznámí s průřezem tvorbou tématizující různé polohy Skalova díla.

Václav Malina se představuje ve „své“ Plzni velkou bilanční výstavou, uspořádanou k jeho 70. narozeninám Galerií města Plzně, jejíž podobu po dvanáct let formoval jako její ředitel. Výběr z tvorby za posledních dvacet let dokládá, že autor zůstal věrný svému velkému tématu - přírodě a jejímu doslova tělesnému prožívání malbou. Zároveň představuje posun od formálního novátorství k jistému zniternění. Autor se v ní vyrovnává s nadčasovými otázkami spojenými s lidským osudem a reflektuje vlastní malířskou a životní dráhu.

Petr Skala jako jeden z prvních v českém prostředí v 60. letech minulého století propojil experimentální film s tradičními výtvarnými technikami. Použitím kresby, proškrábáváním media nebo jeho propalováním se autor přiblížil například abstraktnímu expresionionismu a informelu. Samotného umělce nicméně zajímaly možnosti media a jeho působení na diváka, kdy je pro něj důležité co se děje mezi obrazy. Návštěvník může mezi čtyřiceti snímky spatřit například legendární Jen smrt, v níž se vpíjí do mikrokosmu duševních stavů lidského jedince, kdy člověka pojímá jako bytost blízkou záhadným osudovým silám, až po aktuální práce, v nichž balancuje na tenké hranici skutečnosti a snu.

Slovo ředitelky Zuzany Motlové k výstavě:

„Václava Malinu jsem oslovila s výstavou v letošním roce, vzhledem k jeho jubilejnímu výročí 70. narozenin. Václav Malina do projektu přizval Petra Skalu, jeho přítele, který o něm natočil v roce 2018 dokument s názvem Oslava pošetilosti. Tento film propojil Václavovu výstavu maleb v nadzemí s filmovými projekcemi Petra Skaly v podzemí a vytvořil tak příjemně koncipovanou dvojvýstavu těchto autorů.“

Galerie města Plzně je zaměřená na výstavy současného a moderního umění. Zaměřuje se především na tvorbu českých a zahraničních autorů, kteří představují návštěvníkovi aktuální tendence současného umění. Ve snaze přiblížit toto umění širší veřejnosti zároveň galerie zajišťuje doprovodné a lektorské programy k výstavám. Pořádá komentované prohlídky, výtvarné dílny, umělecký příměstský tábor a další akce.

Fotogalerie
weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Víte za co platíte AUTO CB

Hlavní zprávy

 

loop jazz club
uniweb weby