Hlavní plán TechToweru? Udržet chytré hlavy v regionu

Věž vysoká 32 metrů dala jméno ambicióznímu projektu města Plzně. Výstavba areálu TechToweru (tower = anglicky věž) na Světovaru je zhruba ve své polovině.

Jarní servisní akce AUTO CB

Až se v poslední čtvrtině příštího roku otevře, najdou v ní místo především zajímavé a inovativní technické, technologické a byznysové projekty i startupy a také veřejnost, která do TechToweru bude moci zajít třeba na kávu nebo přednášku.

„Chceme motivovat mladé lidi, aby v Plzni zůstali a zakládali ve městě své firmy, realizovali tady své nápady. Pustili jsme se do rekonstrukce areálu bývalého pivovaru Světovar, abychom z něj udělali vědeckotechnický park pro startupy a inovativní firmy i místo, kde se budou lidé setkávat a inspirovat,“ zdůvodnil primátor města Plzně Martin Baxa, proč město pokládá budování TechToweru za jednu ze svých priorit.

Pavel Šindelář, náměstek primátora města Plzně pro oblast technickou, připomněl, že město budování nového technologického parku zahájilo loni. „Předmětem rozsáhlé přestavby jsou dva objekty – Ležácké sklepy s dvaatřicetimetrovou vodárenskou věží a bývalá správní vila. V tuto chvíli už jsou v objektu Ležáckých sklepů provedeny vnitřní hrubé práce, tedy konkrétně už jsou dokončeny bourací práce, vnitřní ležatá kanalizace, odvětrání hrubých podlah. V objektu vily je kompletně dokončena střecha. Byla již také položena část venkovních inženýrských sítí jako jsou vodovod, horkovod, kanalizační stoky a elektropřípojky,“ vyjmenoval Pavel Šindelář a dodal, že zbývá dokončit sanační práce na stávajících konstrukcích, nové železobetonové konstrukce, zdění příček a stěn, fasády, střešní konstrukce a montáže technického zařízení budov.

Areál bývalého Světovaru byl postaven na konci první světové války podle návrhu Bohuslav Štrébla jako konkurence Prazdroji. Tehdy šlo o nejmodernější pivovar v Rakousku-Uhersku. Ležácké sklepy byly vybudovány z kvalitního železobetonového skeletu s klenbovými skořepinami a cihlovými vyzdívkami. Všech jeho předností využili architekti Tereza Vojtěšková a Milan Varvařovský, kteří jsou autory architektonického řešení TechToweru.

„Celý objekt Ležáckých sklepů se vlastně skládá ze dvou částí a my jsme využili toho, co nám už nabízel. V jeho nižší části je nádherná původní hala. Stačilo jen navrhnout velkorysý venkovní nástup a vytvořit nádvoří. Naopak ve vyšší části objektu je základní původní dělení dané skeletem, a tak se tam přímo nabízelo rozdělení na kanceláře. Dokonce nám konstrukce domu dovolila vložit i celé patro navíc. Důležité pak bylo obě tyto části co nejpříměji a nejjednodušeji výškově propojit,“ popsala Tereza Vojtěšková architektonické řešení hlavního objektu. Doplnila, že v přízemí druhé menší budovy – správní vily – bude mateřská škola se zahradou, která bude sloužit především dětem, jejichž rodiče budou v TechToweru pracovat. V prvním patře vily pak budou kanceláře Správy informačních technologií města Plzně, podcastové studio a kanceláře pro startupy i na pronájem. Tereza Vojtěšková stála poprvé ve své profesní kariéře před neobvyklým úkolem. Musela do objektu zabudovat bazén: „Takové zadání jsem řešila poprvé. Současně jsme museli vyřešit i prosvětlení celého objektu. Tím, že je objekt chytře postavený jako skelet, nám však umožnil probourání velkých oken i vložení bazénu, který je hluboký deset metrů.“

Bazén však nebude sloužit k plavání, ale k testování podvodních robotů. Jde o ambiciózní a velmi obsáhlý projekt Správy informačních technologií (SIT) města Plzně. „V současné době dále řešíme možnost využití sousední budovy jako polygonu pro podzemní, pozemní a vzdušné testování robotů. Zmapovali jsme zájem o tento typ testovacích prostor, a je opravdu velký. Povedlo se nám propojit se s americkým standardizačním institutem, jež se testováním robotů zabývá, a získali jsme od nich kompletní dokumentaci pro testovací dráhy i metodiku. Jsou velmi vstřícní v předávání zkušeností. Prostory pak budou sloužit nejen k testování, ale i k výcviku práce s roboty v rámci složek integrovaného záchranného sytému,“ popsal plány ředitel SIT Luděk Šantora. Ten věří, že díky TechToweru vznikne komunita mladých lidí, z nichž se budou generovat špičkoví odborníci pro regionální firmy nebo zakladatelé startupových firem, které budou přinášet unikátní řešení, investiční i pracovní příležitosti. „TechTower jim nabídne kromě jiného možnost propojení s vyspělými firmami pracujícími s technologiemi jako je VR/AR, AI, 5G, a podobně. Právě tato propojení jsou hybnou silou výchovy špičkových odborníků v těchto nových oblastech,“ upozornil Luděk Šantora.

S výchovou mladých talentů má SIT dlouhodobou zkušenost. Zřizuje mimo jiné Centrum robotiky, jež je zaměřené na technické mimoškolní vzdělávání dětí – organizuje pro ně kroužky či příměstské tábory. I na činnost Centra robotiky chtějí v TechToweru navázat. „Rozvoj talentů a Inspirace k podnikání jsou dvě hlavní hesla, jimiž se řídí proces, kterým se prostřednictvím Centra robotiky snažíme přivést co nejvíce dětí k technickému vzdělání. Že nejde o prázdná slova dokazuje například to Centrem robotiky ročně projde čtyři sta dětí. Navíc se nám před čtyřmi lety povedlo zavést na Masarykově základní škole povinnou výuku robotiky a nyní tento model následuje dalších šest městských škol. Na vzdělávání v Centru robotiky pak navazuje projekt SIT Port, kde se věnujeme, již ne formou kroužků, ale projektů, věkové skupině 16+, kterou se opět snažíme rozvíjet. A tito mladí talenti pak mohou pokračovat třeba právě v TechToweru,“ uvedl Luděk Šantora.

TechTower už má své vlastní webové stránky www.techtower.cz, kde zájemci najdou popis i půdorysy a vizualizaci celého areálu a také typy kanceláří a ceny nájmu. Mohou si vybírat, která by se jim líbila.

Vodárenská věž, která dala celému projektu jméno, zůstane zachována a bude v ní k vidění expozice o historii areálu.

TechTower by měl být dokončen na podzim příštího roku. Celkové náklady jsou v současné chvíli vyčísleny na 573 milionů korun bez DPH.

Fotogalerie
The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 13.05.2021 12:17



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka