Hlavní program Divadelního léta začíná premiérou Zvonka Burkeho

V těchto dnech vrcholí na scéně na náměstí Míru večerní zkoušky komedie „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“, která je letošní novinkou festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem.


Premiéra s Dianou Tonikovou v roli Burkeho a Milanem Šteindlerem, který si zahraje vdovu Outěchovou, se uskuteční v sobotu 2. 7. od 21:00. Festival začal už 19. 6. doprovodným programem. V průběhu července nabídne divákům kromě premiéry dalších 10 představení komedie „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“ a také čtyři reprízy inscenace „Romeo a Julie“ v nastudování Spolku Kašpar. Tečkou za festivalem bude 25. 7. večer Slam Poetry All Stars.

Divadelní léto pod plzeňským nebem patří k největším českým open air divadelním festivalům. Umělecký tým, ve kterém se potkávají plzeňští profesionální herci s kolegy z Prahy a dalších měst, tvoří každý rok jednu činoherní inscenaci ušitou na míru městu Plzni.

Titulní roli v letošní novince, komedii Ladislava Smočka „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“, svěřil režisér Šimon Dominik ženě – herečce Dianě Tonikové. „Byli bychom rádi, aby to byla taková uvolněná letní komedie, aby si k nám diváci přišli rozpohybovat bránici,“ uvedla Diana Toniková. Návštěvníci Divadelního léta Dianu Tonikovou dobře znají z inscenací Tři mušketýři 2013), Lhář (2014), Nos (2015), Don Quijote (2016) a Akvabely (2017). Do role vdovy Outěchové obsadil režisér naopak muže – herce, režiséra a scenáristu Milana Šteindlera. Legenda divadla Sklep si na Divadelním létě zahraje poprvé.

Nejčastěji obsazovaným hercem v patnáctileté historii Divadelního léta je člen činohry plzeňského Divadla J. K. Tyla Michal Štěrba, který nebude chybět ani letos. Čeká ho role Václava a „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“ bude už jedenáctou původní inscenací Divadelního léta, ve které účinkuje. „Na Divadelní léto mně v roce 2008 přivedl režisér Vilém Dubnička, takže by se dalo říct, že patřím skoro k zakládajícím členům festivalu. Hraní venku mě baví, a navíc každý rok se sejde skvělá parta,“ uvedl Michal Štěrba. V dalších rolích se představí jeho kolegové z činohry Divadla J. K. Tyla, kteří rovněž nejsou na Divadelním létě nováčky - Klára Kuchinková jako Svatava a Marek Mikulášek jako Tichý. Roli Tichého bude Marek Mikulášek alternovat s Kryštofem Dvořáčkem, hercem Městského divadla Kladno.

Ve druhé polovině července se na Divadelní léto vrátí od 20. do 23. 7. Shakespearův milostný příběh „Romeo a Julie“ v režii Jakuba Špalka. Inscenace pražského Spolku Kašpar měla premiéru vloni na scéně U Zvonu. V rozpálené ulice italské Verony se letos promění náměstí Míru, v rolích mladých milenců se vrátí Tereza Slámová a Daniel Pivoda Ondráček a otce Julie bude opět hrát charismatický Jan Zadražil. Další postavy představují Eva Elsnerová, Miloslav Tichý, Štěpán Coufal, František Kreuzmann a Kristián Stolařík. Dobovou atmosféru rozproudí živá hudba kapely Krless.

Tečkou za 15. Divadelním létem bude 25. 7. večer „Slam Poetry All Stars“.

Vstupenky na letošní 15. ročník Divadelního léta se prodávají prostřednictvím sítě GoOut a budou k dostání také před každým představením od 19:30 v pokladně u vchodu do areálu na náměstí Míru. „Chování diváků se v době po covidu změnilo. Diváci omezili nákup vstupenek v předprodeji, což nás bohužel udržuje v napětí až do poslední chvíle. Věříme ale, že se po premiéře prodeje rychle zvednou, diváci přijdou a užijí si spolu s námi vynikající herecké výkony i letní divadelní pohodu pod širým nebem,“ zve ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová.

Fotogalerie
ČNSO studio

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka