Hnízdo v Mirošově přivítalo první dva čápy

V pondělí po vichřici si na čapím hnízdě v Mirošově fotili místní obyvatelé letošní první dva bílé čápy.


Mládě z roku 2019, které se vylíhlo čapímu páru na stejném hnízdě, se ale ještě prochází po africké savaně nedaleko Národního parku Serengata.

V oblasti kolem Keňi, Nairobi a Victorinina jezera se spolu s Edou pohybují zhruba už měsíc, a jak je vidět z dat získaných jejich telemetrickým sledováním, tak se domů do Čech zatím nechystají. "Pravdou zůstává, že se jedná o mladé loňské (2019) ptáky a že se do Čech v druhém roce života ani vrátit nemusí. Podle satelitních snímků tam nejsou sami a domníváme se, že tam budou i starší a hnízdící ptáci, kteří je tam koneckonců i zavedli. Jenom pro zajímavost, kolega Bohumil Mášek spočítal podle získaných dat, že naši oba mladí čápi (Míra a Eda) urazili na zimoviště do vyhlášených a známých afrických zimovišť zhruba 11.150 km líčí Karel Makoň. 

Na druhou stranu podle Makoně to, že v Mirošově /RO/, dále pak i ve Vstiši u Dobřan /PJ/ či v Dobřanech samotných už 10. února na hnízdech stojí čáp či dokonce dva čápi není, pravda, úplně normální a navíc si to ornitologové nedokážou ani dost přesně vysvětlit. "Jediné, co víme jistě, je skutečnost, že například čapí pár z Dobřan /PJ/ neodlétá a zůstává na hnízdě již šestou zimu a že v Mirošově se vždy objeví čapí pár jako jeden z prvních a že jeden hnízdící dospělec má, stejně jako v Dobřanech, ornitologický kroužek, podle kterého jsme schopni čápy identifikovat," říká Karel Makoň.
  
 Zároveň podle něj chodí i poměrně hodně odečtů kroužků ze Španělska, a tak je téměř jisté, že v posledních deseti letech nelétají zimovat do daleké Afriky úplně všichni naši čápi. "Další část čápů pak dokonce nelétá ani do Španělska a zimuje třeba jako náš Arnošt v sousedním Německu v nějakém ptačím parku, kde se snadno získá potrava," vysvětluje.  
 
"Takže nenechte se médii zmást, že se příroda totálně pomátla a že naši čápi z Afriky se už vrátili o dva měsíce dříve, než by měli," dodová Makoň.
  
foto: desop 


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 13.02.2020 14:060 +
 
Škoda Kamiq Fresh - Teď to klapne

Hlavní zprávy

 

Nová Škoda Kamiq - Akční modely Fresh