Hygienici v kraji bakterii listerie neobjevili

Hygienici zatím v žádné restauraci ani výrobně lahůdek v Plzeňském kraji neobjevili nebezpečnou bakterii, která způsobuje onemocnění listeriózou. Kontroly budou provádět i mezi svátky až do 8. ledna, kdy všechny hygieny v ČR předají výsledky do centrály.


Hygienici zatím v žádné restauraci ani výrobně lahůdek v Plzeňském kraji neobjevili nebezpečnou bakterii, která způsobuje onemocnění listeriózou. Kontroly budou provádět i mezi svátky až do 8. ledna, kdy všechny hygieny v ČR předají výsledky do centrály. Určitě ale budeme pokračovat i po tomto termínu, řekl ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni (KHS) Přemysl Tomašuk.
"Lidé ze všech územních pracovišť jsou v terénu," uvedl. Restaurace, kterých je podle živnostenských licencí v kraji přes 2000, kontroluje KHS náhodně, podle zkušeností, kde by se mohlo nebezpečí vyskytnout.
Podle Tomašuka jsou kontroly v plzeňském regionu složitější než jinde kvůli tomu, že v kraji je firma Prom-prodej, výrobce sýra Baladur, v němž se bakterie objevila. Nakažený sýr objevili hygienici minulý týden v prodejně ve Zlíně ve dvou šaržích (vyrobených ve dvou různých dnech).
Kontroly hygieniků běží ve třech rovinách. První se zaměřily na výrobní prostory. Nepomuckou firmu Prom-prodej už zkontrolovali hygienici i veterináři, kteří minulý pátek zastavili výrobu i distribuci Baladuru.
Ve výrobně zrajících sýrů v Bezděkově u Klatov odebrali krajští veterináři vzorky ze všech kritických bodů a nyní čekají na výsledky laboratorních analýz. Žádné pozitivní hlášení zatím veterináři nevydali.
Druhým okruhem byla kontrola distribuční sítě podle expedičních listů. "V síti už není nic," řekl Tomašuk. Třetí oblastí kontroly jsou zařízení společného stravování a výrobny lahůdek. Tam kontroly hygieniků nadále pokračují a budou pokračovat i po 8. lednu 2007.
Listerióza se projevuje zejména u starších lidí se sníženou imunitou a může ohrozit vývoj plodu během těhotenství. V listopadu byla na Moravě hlášena tři úmrtí pacientů s prokázaným výskytem bakterií listerie monocytogenes. Ve stejném měsíci zemřel i novorozenec, u jehož matky byla prokázána listerióza při současném chronickém onemocnění imunitního systému. Vedle toho se onemocnění listeriózou vyskytlo u 17 lidí, což podle ministerstva zdravotnictví neodpovídá běžnému sezonnímu výskytu.
Zatímco loni evidovali hygienici v Plzeňském kraji jeden případ, letos už je jich pět, poslední z minulého týdne. Ani jeden ale nebyl smrtelný.


Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 24.12.2006 13:340 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024