Infocentrum připravuje prohlídky osvobozením 1945 i věže katedrály s podkrovím

Turistické informační centrum během letní sezony pořádá pravidelné prohlídky historického centra.

jaro auto cb

Vedle turistických tras kolem nejvýznamnějších památek ve městě chystá také tematické prohlídky, které představují město z jiného úhlu a překvapí i místní. V květnu se uskuteční trasa „Osvobození 1945“, naplánovaná při příležitosti květnových Slavností svobody. Červnovou novinkou bude prohlídka zrekonstruované katedrály sv. Bartoloměje, kde si návštěvníci prohlédnou i dosud nepřístupné půdní prostory.

V historickém centru Plzně se i letos budou konat pravidelné tematické komentované prohlídky, které pořádá organizace Plzeň-TURISMUS prostřednictvím svého Turistického informačního centra. Na své si přijdou ti, co touží poznat město a jeho nejvýznamnější památky, i Plzeňané, kteří díky různorodým tématům prohlídek poznají město v úplně jiných souvislostech. První naplánovanou prohlídkou je Osvobození 1945 v květnu.

„Letos jsem se rozhodli připojit k oslavám osvobození speciální prohlídkou, která veřejnost seznámí se zajímavostmi spojenými s touto pro Plzeň velmi důležitou historickou událostí,“ prozradila Jaroslava Panušková, která má v organizaci Plzeň – TURISMUS přípravu prohlídek na starost. Během prohlídky se návštěvníci dozví nejen historická data, ale i zajímavosti a perličky, o kterých se v učebnicích nepíše. Třeba to, o jakou vzdálenost byla po náletu 17. dubna 1945 posunuta kopule budovy hlavního vlakového nádraží nebo kolik děr po střelách z kulometu Browning restaurátoři při rekonstrukci katedrály sv. Bartoloměje v 90. letech nalezli v místě hodin na věži. „Prohlídky se budou konat od čtvrtka 6. 5. do neděle 9. 5. Ve čtvrtek a v pátek začne prohlídka v 16.00, o víkendu vždy v 10.00 a v 15.00. Celý výklad se bude odehrávat ve venkovním prostoru a kapacita každé prohlídky je vzhledem k epidemiologické situaci omezena na 10 účastníků. Je tedy nutné si předem zakoupit vstupenku na www.plzenskavstupenka.cz,“ doplnila Panušková. Vstupenka opravňuje také k bezplatnému vstupu do muzea Patton Memorial Pilsen, a to až do 31. 12. 2021. Další termíny budou přidány podle zájmu. Pokud se z důvodu nařízení vlády prohlídky neuskuteční, vstupné bude vráceno v plné výši.

Letošní novinkou bude prohlídka katedrály sv. Bartoloměje, která se dočkala své největší a nejnáročnější rekonstrukce po sto letech a návštěvníkům nabídne i příjemnější zázemí. Od června budou několikrát týdně probíhat komentované prohlídky interiéru katedrály. Největším lákadlem ale bezpochyby bude prohlídka věže s podkrovím, kam se v minulosti návštěvníci nedostali a kde bude zároveň vybudována nová expozice.

Dalšími prohlídkami, které budou v nabídce od červnu do září jsou dětmi oblíbené Báje a pověsti plzeňské a prohlídky Za tajemstvím výzdoby plzeňských domů a Židovská Plzeň. „Chybět nebude ani žádaná trasa Židovská Plzeň, která návštěvníky provede poutavými osudy různých osobností, slavných i těch méně známých, a zavede je kromě nádherné Staré synagogy také do Loosových interiérů. „Tahle prohlídka patří k našim nejúspěšnějším. V loňském roce byla pokaždé vyprodaná, proto jsme ji do nabídky zařadili i letos,“ uvedla Panušková.

Vstupenky na všechny prohlídky je možné zakoupit online prostřednictvím Plzeňské vstupenky či osobně v Turistickém informačním centru vedle radnice, až to situace dovolí. Termíny jsou plánované na celé léto, od května do září. Sraz účastníků je vždy před infocentrem vedle radnice. Více informací najdete na www.visitplzen.eu.

auto cb prislusenstvi

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ŠKODA PLUS referenční vozy

Hlavní zprávy

 

AUTO CB škoda plus
uniweb weby