Je jim 97 a více. S Plzeňany teď sdílejí vzpomínky, jak v květnu 1945 osvobozovali Plzeň

Své vzpomínky na 77 let staré události, které prožívali jako mladí chlapci, sdílejí od čtvrtka s Plzeňany američtí a belgičtí veteráni. Pětice mužů ve věku 97 a více let přijela na plzeňské Slavnosti svobody.

potisk adapt print

Právě díky nim oslavy opět provází vděčnost, respekt, obdiv ke statečnosti. Lidé čekají na jejich slova, přítomnost v blízkosti osvoboditelů vyvolává pocity výjimečnosti. Z úst veteránů pak zaznívá nejčastěji poděkování za to, že Plzeň na události z května 1945 nezapomíná.

„Děkuji vám za to, že si tyto skutečnosti připomínáte, jsme tu rádi a nikdy na vás nezapomeneme. Děkuji,“ pronesl například ve čtvrtek u pietního aktu na Chodském náměstí americký veterán a osvoboditel Plzně Herman Geist, příslušník 2. pěší divize. „Dne 25. dubna 1945 druhá pěší divize americké armády obsadila Lipsko v Německu. Tehdy jsme byli součástí 1. americké armády. Generál Patton, jenž velel 3. americké armádě Spojených států amerických, chtěl, aby se k jeho armádě připojila divize složená z pravidelné armády. Proto oslovil vrchního velitele spojeneckých sil generála Eisenhowera a požádal ho, aby uvolnil druhou pěší divizi a mohla se zúčastnit bojů v Československu. Tak jsme se stali součástí třetí americké armády,“ zavzpomínal sedmadevadesátiletý Herman Geist, jenž spolu s dalšími osvoboditeli položil u památníku květiny. Za město Plzeň památku uctili primátor Pavel Šindelář a členové rady města Veronika Jilichová Nová, Lucie Kantorová, David Šlouf a Michal Vozobule.

Po Chodském náměstí následovalo setkání v Husově ulici, nejprve u pomníku 16. obrněné divize, kde svůj proslov přednesl sedmadevadesátiletý americký veterán George Thompson. „Chtěl bych, aby celý svět věděl, že jsem moc rád znovu v Plzni, která je mým druhým domovem. Rád bych vám řekl příběh o našem památníku. Před lety vznikl památník 2. pěší divize, je krásný a je nedaleko. A já jsem si říkal, že 16. obrněná divize žádný památník nemá. A tak jsem tehdejšímu primátorovi Proskovi říkal, že 2. pěší divize už ho má, jsou tady další divize, které mají památníky, chceme ho proto i pro naši divizi. A tehdejší pan primátor Prosek povídal: Uvidíme, co se s tím dá dělat. A s velkou hrdostí teď říkám, že díky mému úsilí a úsilí tehdejšího primátora máme tento pomník,“ připomněl v Husově ulici George Thompson. Veteráni společně se zástupci města a dalšími hosty položili nejen k pomníku 16. obrněné divize květiny, ale také k pomníku padlých československých legionářů též v Husově ulici a poté k pomníku generála Pattona v sadech Pětatřicátníků.

Slavnosti svobody potrvají do neděle 8. května. Mezi nejdůležitější páteční události bude patřit hlavní vzpomínkový akt u pomníku Díky, Ameriko! od 16:00 hodin, večer od 19:30 zahajovací koncert oslav na náměstí Republiky. V sobotu se lidé mohou těšit na prezentaci současné české armády v Lobzích, od 19 hodin pak na komponovaný večer na počest veteránů. Ten se uskuteční na náměstí Republiky a speciální program připravil režisér Michal Caban. Slavnosti svobody zakončí v neděli v 11:00 hodin oblíbený Convoy of Liberty, jenž projede po Klatovské třídě. V sadovém okruhu města, před Kulturním domem Peklo a v lokalitě U Ježíška jsou k vidění historické vojenské kempy.

Fotogalerie
NetConcert George Duke Band

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

NetConcert Music by Frank Zappa
uniweb weby