Kabaret, ve kterém zní plzeňština, se vrací na scénu

Tušíte, co znamenají výrazy „tepřiva“, „jakypa“ nebo „napučenej“?

SEO UNIWEB

Svérázný výklad plzeňského dialektu zazní v jedné z nejoblíbenějších scének představení Dubnička Lahoda Revival Kabaret, které se po koronavirové pauze vrací zpět do Měšťanské besedy. Vtipné texty v podání autorů Viléma Dubničky a Zdeňka Lahody pobaví diváky nejen ve scénkách, ale i v originálních písničkách, při kterých dvojici na jevišti doprovázejí další čtyři muzikanti. Třešničkou na dortu je pak skládání písně za pouhou jednu minutu a na téma, které si zvolí sami diváci. Nejbližší kabaret se odehraje na scéně JoNáš 14. 10. od 19 hodin.

Ostřílený autorský tandem Vilém Dubnička a Zdeněk Lahoda spolu tvoří více než deset let. Na svém kontě mají desítky vystoupení, autorská CD a vlastní pořad pro děti na YouTube Rádia Junior. Dubnička Lahoda Revival Kabaret měl v Měšťanské besedě premiéru v květnu 2019. Forma představení navazuje na legendární autorské dvojice jako Šimek – Grossmann, Suchý – Šlitr nebo Werich – Voskovec, nechybí ani nádech cimrmanovské mystifikace. Jde ale čistě o inspiraci, všechny scénky i písničky si autoři kabaretu píšou sami. Kapelu tvoří čtyři vynikající muzikanti: David Vaňáč (klávesy), Miroslav Lahoda (bicí), David Kovář (saxofon a klarinet) a Štěpán Váňa (kontrabas).

„Představení v září a říjnu nahrazují termíny z období koronavirové krize, vstupenky jsou ještě k dostání. Kromě Měšťanské besedy vystupujeme i na dalších místech, byli jsme k vidění například v rámci letního programu v  DEPO2015 nebo na festivalu v Hořovicích, v říjnu se chystáme do pražské Kavárny Liberál a do Káčka v Dobřanech,“ uvedl Vilém Dubnička.

Oba spoluautoři se kromě kabaretu věnují i dalším projektům. Jejich jména najdeme například v titulcích pod novým zábavně vzdělávacím pořadem České televize Rejpavá žížala, který právě vstupuje na obrazovky. Vilém Dubnička je spoluautorem námětu a napsal scénář k 8 ze 16 dílů seriálu a Zdeněk Lahoda složil hudbu.
Vilém Dubnička pochází z Hustopečí nad Bečvou, vystudoval Obchodní akademii ve Valašském Meziříčí a činoherní herectví na DAMU. Deset let hrál v činohře Divadla J. K. Tyla v Plzni, pak se stal režisérem a založil festival Divadelní léto pod plzeňským nebem. Moderuje pořad Cyklotoulky/Běžkotoulky na ČT Sport, je na volné noze, hraje, zpívá a píše písničky.

Zdeněk Lahoda žil odmala v Horšovském Týně, vyučil se výrobě a opravě hudebních nástrojů v Kraslicích, ale jeho nejlepším nástrojem je hlas. Více než deset let zpíval v opeře Divadla J. K. Tyla v Plzni, založil mužské vokální kvinteto Hlasoplet, Sdružení Ty a Já a dětský sbor Lahoda. Nyní je na volné noze, hraje, zpívá a píše písničky.

Představení Dubnička Lahoda Revival Kabaret vzniklo za podpory Nadace 700 let města Plzně.
Vstupenky v ceně 222 Kč lze zakoupit prostřednictvím systému Měšťanská beseda: https://mestanskabeseda.cz/akce/dubnicka-lahoda-revival-kabaret/

Dubnička Lahoda Revival Kabaret
14. 10. v 19:00
Divadélko JoNáš, Měšťanská beseda, Kopeckého sady 13, Plzeň

weby uniweb

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
dacia duster

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb