Karlovarský festival přijede do Kina Beseda

Protože se letos v důsledku opatření proti šíření koronaviru nemůže MFF Karlovy Vary uskutečnit, přijede alespoň část festivalu za diváky do téměř stovky kin v celé ČR.

Jarní servisní akce AUTO CB

A Kino Beseda bude jedním z nich. Unikátní přehlídka TADY VARY, kterou připravil organizační tým festivalu, nabídne 16 filmů. Ty se budou promítat ve stejném termínu, v jakém měl letošní ročník festivalu probíhat, tedy 3. až 11. července 2020. Kino Beseda se v těchto dnech promění ve festivalové kino včetně výzdoby a nebudou chybět ani živé přenosy úvodů před filmy a po některých z nich také online debaty s tvůrci. Vstupenky jsou v prodeji od 10. června.

Přehlídka TADY VARY nabídne v Kině Beseda celkem 16 filmů během 9 dnů. Do výběru zařadili dramaturgové MFF Karlovy Vary výrazné snímky, které zaznamenaly mimořádný ohlas na festivalech od loňského podzimu do letošního Berlinale. Na plátnech kin budou vůbec poprvé v Evropě uvedeny tři tituly z letošního festivalu Sundance: poutavé atmosférické drama Luxor (Egypt / Velká Británie), tajemstvím obestřený mexický thriller Bez zvláštních znamení a chilský snímek Tajný agent, originální mix špionážní komedie a observačního dokumentu. Divákům se ve své premiéře představí také filmový portrét Miro Žbirky Meky, který natočil držitel Českého lva za snímek King Skate Šimon Šafránek. Přehlídku 3. července zahájí divácký hit festivalu v Benátkách, australské drama Než skončí léto. S lehkostí a originálním humorem vypráví příběh nemocné šestnáctileté Milly, u které první setkání s láskou probouzí novou chuť do života.

Na programu přehlídky TADY VARY jsou vždy dva filmy denně, které bude Kino Beseda promítat od 17 a 20 hodin, s výjimkou zahajovacího a zakončovacího dne, kdy se uskuteční jen večerní projekce. Každý z filmů bude mít pouze jedno exkluzivní představení ve všech zúčastněných kinech ve stejný okamžik. „Promítání proběhnou ve festivalovém duchu, budou doplněna úvody přenášenými do sálu i zapojením tvůrců do debat,“ řekl Daniel Jaroš, manažer Kina Beseda. „V této době, kdy byla řada producentů a filmových distributorů nucena posunout premiéry domácích i zahraničních filmů, můžeme díky přehlídce TADY VARY nabídnout publiku Kina Beseda zajímavou programovou alternativu,“ dodal.

Když bylo rozhodnuto, že se 55. ročník MFF Karlovy Vary přesune na rok 2021, mělo už jeho programové oddělení vybranou řadu zajímavých titulů do festivalového programu. Aby o ně diváci nepřišli, vznikla myšlenka uvést je v uceleném programovém bloku v kinech. „Protože v letošním roce s ohledem na situaci nemohou diváci na festival do Karlových Varů, rozhodli jsme se, že přivezeme alespoň část festivalu za nimi. Je to takové naše poděkování návštěvníkům, hostům a filmovým nadšencům, kteří každoročně vytvářejí ve Varech skvělou festivalovou atmosféru. Věřím, že se nám společně podaří nabídnout divákům nejen skvělé filmy, ale i kousek tradiční festivalové nálady,“ řekl prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

Kino Beseda se po dobu přehlídky promění ve festivalové kino s vlastní festivalovou výzdobou. Ve spolupráci s organizátory MFF Karlovy Vary nyní plánuje umístění červeného koberce a fotostěny, přislíbeny jsou také festivalové plakáty a další propagační materiály.

Vstupenky na přehlídku TADY VARY jsou v prodeji od 10. června 2020 na www.mestanskabeseda.cz a www.goout.net a v pracovní dny od 11 do 16 hodin také na předprodejním místě na náměstí Republiky 41 v Plzni.

Program přehlídky TADY VARY

3. 7. 20:00 
Než skončí léto / Babyteeth

Režie: Shannon Murphy
Austrálie, 2019, 117 min
Život je krásný i proto, že se nedá naplánovat. Když se šestnáctiletá Milla zamiluje do průšviháře Mosese, je to pro její rodiče noční můra. První setkání s láskou ale probouzí v nemocné Mille novou chuť do života a její energie a touha objevovat brzy otočí celou rodinu vzhůru nohama. S lehkostí a originálním humorem vyprávěné australské drama se stalo diváckým hitem festivalu v Benátkách.
4. 7. 17:00
Jalda, noc odpuštění / Yalda, a Night for Forgiveness

Režie: Massoud Bakhshi
Francie, Německo, Švýcarsko, Lucembursko, Libanon, Írán, 2019, 89 min
Reality show, která doslova mění život. Mladičká Maryam je odsouzená k trestu smrti za vraždu manžela. Její poslední nadějí na záchranu je odpuštění v přímém přenosu, od kterého dělí dívku jen pár přestávek na reklamu. Vítězný film ze Sundance vznikl na motivy skutečných událostí.
4. 7. 20:00
Luxor / Luxor

Režie: Zeina Durra
Egypt, Velká Británie, 2019, 85 min
Britská lékařka Hana přijíždí do egyptského Luxoru načerpat síly a odpočinout si od psychicky náročné práce ve válečné zóně. Po letech zde potkává archeologa Sultana. V kulisách starověkého města, kde se minulost jeví stejně živá jako přítomnost, přichází konfrontace s dávnými rozhodnutími i dlouho potlačovanými emocemi. Niterný atmosférický snímek s charismatickou Andreou Riseborough v roli Hany soutěžil na letošním Sundance.
5. 7. 17:00
Mogul Mauglí / Mogul Mowgli

Režie: Bassam Tariq
Velká Británie, 2020, 90 min
Raper Zed se rozhodne před odjezdem na první mezinárodní turné strávit pár dní s rodinou. Návrat do tradiční pákistánské kultury ho zaskočí svou intenzitou, o to víc, že se u mladého hudebníka začnou objevovat zvláštní zdravotní problémy. Riz Ahmed (Čtyři lvi, Jedna noc) v hlavní roli beaty nabitého dramatu o hledání vlastních kořenů.
5. 7. 20:00
Jsme jedné krve / Wildland

Režie: Jeanette Nordahl
Dánsko, 2020, 88 min
Když Ida přijde o matku, je svěřena do péče své tety, žijící se třemi dospělými syny. Nový domov je prosycen bezmeznou láskou, vzájemnou pospolitostí a loajalitou, mimo něj však na rodinu dopadá stín nelegálních činností. Zralý debut, uvedený na Berlinale, předkládá potemnělou studii toxických vztahů a výmluvně ilustruje, že své příbuzné si zkrátka nevybíráme.
6. 7. 17:00
Kubrick o Kubrickovi / Kubrick by Kubrick

Režie: Gregory Monro
Francie, Polsko, 2020, 72 min
O filmografii Stanleyho Kubricka byly popsány stohy papíru a natočena řada dokumentů, sám gigant světové kinematografie však během své kariéry mnoho rozhovorů neposkytl. Výsledkem unikátního přístupu, který Kubrick opakovaně umožnil význačnému francouzskému kritikovi Michelu Cimentovi, byly hodiny audionahrávek s interview, jež tvoří základ Monroova originálního portrétu tvůrce filmů jako 2001: Vesmírná odysea, Barry Lyndon nebo Mechanický pomeranč.
6. 7. 20:00
Ema / Ema

Režie: Pablo Larraín
Chile, 2019, 107 min
Co je silnější, láska k dítěti, nebo k partnerovi? Co když je člověk přinucen se nad povahou lásky pozastavit? Ema bere otěže života pevně do svých rukou a je odhodlána bít se za to, po čem její srdce touží. Nebezpečně smyslný, vzdorně emancipovaný i poutavě taneční je v pořadí osmý snímek chilského režiséra Pabla Larraína, který tepe v rytmu provokativního reggaetonu.
7. 7. 17:00
Proxima / Proxima

Režie: Alice Winocour
Francie, Německo, 2019, 107 min
Astronautka Sarah (Eva Green) se připravuje na roční pobyt na oběžné dráze. Jako jediná žena ve vesmírné misi „Proxima“ podstupuje psychicky a fyzicky náročný trénink, zatímco pečuje o svou milovanou sedmiletou dcerku Stellu. Strhující příběh matky a dcery má navzdory netradičnímu prostředí univerzální téma: hledání rovnováhy mezi osobními sny a rodičovskou láskou.
7. 7. 20:00
Zlovolné historky z předměstí / Bad Tales

Režie: Fabio D’Innocenzo, Damiano D’Innocenzo
Itálie, Švýcarsko, 2020, 98 min
Předměstí Říma klame tělem. Úhledné plůtky oddělují pečlivě střižené trávníky, zatímco letní idylou probublávají lidské frustrace toho nejhrubšího zrna. Sebejistě zrežírovaný film, ke kterému nelze zůstat chladný, vypráví s nadsázkou o neurotických otcích, lhostejných matkách a dětství, které rozhodně není nevinné. Sžíravá vize zkaženého lidství získala Stříbrného medvěda za nejlepší scénář na Berlinale.
8. 7. 17:00
Teplouš / Moffie

Režie: Oliver Hermanus
Jihoafrická republika, Velká Británie, 2019, 104 min
Jižní Afrika, rok 1981. Všichni chlapci starší šestnácti let musí povinně nastoupit dvouletou vojenskou službu a výjimku nemá ani Nicholas. Ten ale brzy zjišťuje, že pro něj bezprostřední hrozbu nepředstavuje ani tak ozbrojený konflikt, jako náklonnost k jednomu z vojáků. Drama z produkce Erica Abrahama, držitele Oscarů za filmy Kolja a Ida.
8. 7. 20:00
Meky / Meky

Režie: Šimon Šafránek
Česká republika, Slovenská republika, 2020, 80 min
Miro Žbirka, kterému všichni říkají prostě Meky. Jeho jméno a hity znají všichni, Žbirku samotného a jeho skutečný život zná ale málokdo. Přitom se podobá skvělé písni, má strhující příběh, tempo, emoce a překvapení. Energický filmový portrét Meky představuje populárního zpěváka z těsné blízkosti, zcela otevřeně a upřímně, v nečekaných souvislostech i s humorem. Žbirkovu zpověď doplňují současné záběry koncertu v Londýně i rozsáhlý archivní materiál. Film natočil Šimon Šafránek, který za svůj předchozí dokument King Skate získal Českého lva.
9. 7. 17:00
Na palubu! / A l'abordage

Režie: Guillaume Brac
Francie, 2020, 95 min
Měla to být jednorázová spolujízda, ale všechno se zkomplikovalo už v Paříži, kde místo očekávaných slečen obsadili sedadla Edouardova auta zavalitý dobrák Chérif a hovorný frajírek Félix… Neokázalá komedie o síle nečekaného přátelství, plachých romancích a bolestivých ranách, které se v žáru horkého léta buď rychle zahojí, nebo už nikdy nezmizí.
9. 7. 20:00
Zumiriki / Zumiriki

Režie: Oskar Alegria
Španělsko, 2019, 122 min
Uprostřed řeky kdesi v Baskicku byl ostrov, místo nezapomenutelných dětských zážitků filmaře Oskara Alegrii. Bájný prostor spojený s jeho blízkými, především otcem, který jej zachytil na rodinný film. Originální tvůrce s šarmantní živočišností a specifickým smyslem pro humor se po několika desítkách let vrátil na břeh řeky a v dobrovolné samotě dřevěné boudy strávil čtyři měsíce natáčením fascinujícího dokumentárního deníku poustevníka toužícího zastavit čas a zhmotnit nostalgii po dávných letech.
10. 7. 17:00
Tajný agent / The Mole Agent

Režie: Maite Alberdi
Chile, USA, Německo, Nizozemsko, Španělsko, 2020, 84 min
Když vyšetřovatel Rómulo zveřejní v novinách pracovní nabídku pro seniory, třiaosmdesátiletý vdovec Sergio po ní ihned skočí. Jeho úkolem je stát se špionem v domově důchodců, kde má dohlížet na starou matku Rómulovy klientky, která zaměstnance ústavu podezřívá z týrání. Chilský dokument balancuje na pomezí špionážní komedie a intimní observace stáří, jež je plné soucitu, ale i osamění.
10. 7. 20:00
Bez zvláštních znamení / Identifying Features

Režie: Fernanda Valadez
Mexiko, Španělsko, 2020, 97 min
Magická, ale nevyzpytatelná krajina severního Mexika pohřbila nejeden sen o lepším životě. Nejhoršího se obává i Magdalena, jejíž syn znenadání zmizel na cestě do Spojených států. Vydává se proto na stovky kilometrů dlouhou pouť k hranicím, všem nebezpečím navzdory. Jenže teritorium, kde panuje samovláda kartelů, lze opustit jen stěží… Mysteriózní thriller o násilím zmítané zemi získal Cenu diváků na prestižním festivalu Sundance.
11. 7. 20:00
Honey Boy / Honey Boy

Režie: Alma Har'el
USA, 2019, 94 min
Dvanáctiletý Otis je dětský herec, kterému asistuje jeho otec James, kdysi profesí klaun a zároveň alkoholik s problémy se zákonem. Strhující, bolestivě upřímný a hořce humorný popis komplikovaného vztahu otce a syna tvoří jádro opěvovaného nezávislého hitu loňského podzimu. Autorem výrazně autobiografického scénáře je kontroverzní herec Shia LaBeouf, který rovněž propůjčil svůj nesporný herecký talent postavě Jamese, v níž se zrcadlí jeho vlastní otec.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 15.06.2020 17:050 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka