Kašperk zahajuje přípravy na letošní sezonu. Chybět by neměli Kašpaři

I když se nad termínem zpřístupnění památek zatím vznáší otazník, zahájil hrad Kašperk přípravy na letošní sezonu, protože pandemie nebude trvat donekonečna.

jaro auto cb

Podle vládních tabulek musí být památky zavřeny, proto se musí obejít nadále i bez alespoň volně zpřístupněného nádvoří. "Pokud to jen půjde, rádi bychom hrad otevřeli zplna v březnu. Do té doby, jakmile to bude jen možné, umožníme alespoň oblíbené rezervační mimosezonní prohlídky pro menší skupiny," říká kastelán hradu Václav Kůs.

A na jaké akce se letos můžete těšit?

Vrcholem léta budou opět divadelní představení Spolku Kašpar z Divadla z Celetné, jež se uskuteční v první polovině srpna v prostorách bývalého hradního paláce. V letošním roce si připomínáme 405 let od úmrtí anglického dramatika Williama Shakespeara, a třeba i proto bude letní divadelní scéna patřit jeho nadčasovým dílům. "Vedle spřízněného Spolku Kašpar, jež ostatně završil loňskou sezonu svou úchvatně uvedenou Popelkou nazaretskou, bychom během jarních víkendů chtěli umožnit v co největší míře vystoupení ochotnickým souborům ze Šumavy a Pošumaví. Živé kultury, a divadla zvlášť, bude v letošním roce třeba více než kdy jindy předtím. A tady na hradě jí bránu otevřeme dokořán," uvedl Kůs.

V letošním roce si připomeneme také výročí 30 let přeshraniční spolupráce mezi Kašperskými Horami a Grafenau, kdy si hrad Kašperk připomene nejen obnovenou česko-bavorskou spolupráci, ale také význam Zlaté stezky jako důležité dopravní tepny a mimo jiné jeden z důvodů pro založení hradu Kašperk, jenž měl bdít nad její bezpečností.

Dočkáme se dvou Dnů šumavského trojhradí, jako vyústění dlouhodobé spolupráce mezi blízkými hrady Kašperkem, Velharticemi a Rabí. Jedno z ústředních témat by mělo být opět stavebně-technické a druhé představující některý z vybraných aspektů všednosti středověkého života. Kouzlo společných témat tkví v tom, že každý z hradů je pojímá svým originálním způsobem.

"Na hradě bychom přivítali rádi zejména rodiny s dětmi, proto pro ně připravujeme obnovené pravidelné dětské prohlídky a několikero dnů oživeného nádvoří s bohatým programem, kde si příchozí může například sám vyzkoušet něco z dovedností starých řemesel. Letos nebudou chybět tradiční formáty, jako jsou letní noční prohlídky, jež originálním pojetím představují vždy nějaký užší výsek historie hradu Kašperk. Loni jsme se pohybovali v období pozdní gotiky, letos se posuneme v čase dál blíže třicetileté válce," láká Václav Kůs.


STK Nepomucká

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 10.01.2021 10:450 +
 
Poděkování pro zdravotní sestry

Hlavní zprávy

 

AUTO CB škoda plus
uniweb weby