Kdyně má muzeum přádelenství

Pětitisícová Kdyně na Domažlicku dokončila v centru města stavbu muzea přádelenství a historie Pošumaví a Všerubského průsmyku. Rekonstrukce jednopatrové budovy zkrachovalých přádelen stála 15 milionů korun.


Pětitisícová Kdyně na Domažlicku dokončila v centru města stavbu muzea přádelenství a historie Pošumaví a Všerubského průsmyku. Rekonstrukce jednopatrové budovy zkrachovalých přádelen stála 15 milionů korun. Ze 40 procent byla financována z evropského programu Interreg III A. Muzeum, které se otevře veřejnosti v květnu, má do města přilákat více turistů. Řekl to místostarosta Vladislav Vilímec.
Expozice, které budou v prvním patře a na půdě, bude radnice přebírat postupně. Současně tam otevře informační centrum, přesunuté ze synagogy. Asi polovinu exponátů poskytnou místní lidé, radnice dále zachránila cenné kusy z bývalých přádelen a velkou část městu předá Muzeum Chodska v Domažlicích. Šlágry mezi exponáty zatím radnice tají.
V domažlickém muzeu je podle Vilímce řada předmětů z Kdyňska, které nejsou vystavovány, neboť Chodsko má jinou historii než sousední Kdyňsko. Ředitel Muzea Chodska Josef Nejdl s radnicí scénář expozice konzultoval, při jeho vytváření pomáhají městu další odborníci. Nejdl poskytne předměty týkající se Všerubského průsmyku a historie hradů a kostelů Kdyňska.
Expozice bude mapovat téměř tři století dlouhou historii výroby textilu na Kdyňsku. V oblasti zbyly už jen dvě malé přádelny s 20 lidmi.
Částečně památkově chráněnou budovu Kdyně koupila za dva miliony korun. V přízemí bude sál pro 60 lidí na přednášky a výstavy. Na sousedním pozemku plánuje radnice vybudovat amfiteátr pro 200 lidí, kam přesune akce z náměstí.
Projekt má podpořit rozvoj turistiky v oblasti, kde je nyní nejhustší síť cyklotras a cyklostezek v Plzeňském kraji. Ve městě jsou dva penziony, chatová osada a kemp Hájovna pro 200 lidí, vyhledávané přírodní koupaliště pod rozhlednou Koráb s ubytovnou. Nedaleko je hrad Rýzmberk a Netřeb.
Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 05.12.2006 11:290 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq