Kdyně se stane centrem Svatojakubské cesty

„Je to pro mě nečekaný a o to vzácnější vánoční dárek,“ uvedl na prvním setkání přátel Svatojakubské cesty zakladatel bavorsko-české větve, Němec Hans J. Kolbinger, který o svém pěším putování na toto téma letos dokonce vydal knihu.


„Je to pro mě nečekaný a o to vzácnější vánoční dárek,“ uvedl na prvním setkání přátel Svatojakubské cesty zakladatel bavorsko-české větve, Němec Hans J. Kolbinger, který o svém pěším putování na toto téma letos dokonce vydal knihu. Na schůzce ve Kdyni se v polovině prosince sešli nadšenci pro jednu z nejznámějších poutních cest, kteří ji chtějí vést z polské Poznaně až do španělského cíle - Santiaga de Compostely. Sdružení pro tzv. Žitavskou Svatojakubskou cestu se nabídlo zpracovat typologii, která by vymezila zázemí podél cesty, to znamená určila pravidla ubytování, stravování, odpočinkových a kontaktních míst i správcovství cesty. Za správné značení převezme odpovědnost Klub českých turistů. „Značky o velikosti deset krát deset centimetrů umístíme pouze tam, kde dochází ke změně směru. Množství znaků totiž rozmělňuje i znevažuje pozornost, “plánuje předseda jejich plzeňské organizace Václav Zykmund..
Přítomní, mezi nimiž byly i zástupci obou zainteresovaných německých zemí, se pak usnesli, koordinačním střediskem pro rozvoj polsko-česko-německé Svatojakubské cesty přes Prahu, Rožmitál, Spálené Poříčí, Kasejovice, Nepomuk, Plánice, Klatovy, Kdyně, Všeruby a dále směr jihozápad k Bodamskému jezeru až do Španělska pověřit Kdyni.. „ To by měla být klasická cesta v tisíciletých stopách světce Jakuba. Všechny jiné trasy pak snižují její hodnotu,“ myslí si zástupce turistů František Moser. Kdyně už nedávno vydala česko-německou skládačku s popisem výše uvedených míst v Plzeňském kraji, umístila do jejich center informační tabule a připravuje společné internetové stránky. Účast na nich nabízí i dalším městům v našem regionu, například Hostouni a Bělé.
Kdyně se stala střediskem nejen zásluhou své prvotní iniciativy ale také díky strategické poloze u Všerubského průsmyku. Další schůzku si spolek přátel pro Svatojakubskou cestu dohodl v lednu, v prostorách brněnského veletrhu cestovního ruchu. Firma AgAkcent, která v tomto směru Kdyni zastupuje, by chtěla zjara připravit společnou cestu všech účastníků k Jakubově hrobu. Ta by mohla být dalším cenným zdrojem inspirace zajímavého nápadu.
„Naším cílem je přivézt na Kdyňsko turisty, a právě Svatojakubská cesta by mohla být dobrým základním kamenem a lákadlem, proč by sem měli lidé začít jezdit. Od této ve světě už vyzkoušené myšlenky by se pak mohly odvíjet další podnikatelské aktivity pro tuto oblast,“ shrnula Sylva Heidlerová ze zmíněné firmy.


Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 13.12.2006 15:260 +
 
Dotace na elektormobilitu

Hlavní zprávy

 

Vizovické Trnkobraní 2024