Klatovská nemocnice postaví nový pavilon pro dialyzační jednotku

Klatovská nemocnice plánuje vybudovat nový pavilon pro dialyzační jednotku. Uvolní tím další ze starších budov v nemocničním areálu.

weby na míru UNIWEB

Pracoviště se ale hlavně přiblíží monobloku a ostatním medicínským oborům, zlepší se vybavení dialýzy, péče o pacienty i komfort pro personál. A v neposlední řadě se navýší i kapacita pracoviště. Nemocnice má již připravenou projektovou dokumentaci a požádala o stavební povolení. Stavba by měla začít v příštím roce.

Dialyzační jednotka je nyní umístěna v jedné z původních budov v horní části areálu. Prostory a zázemí už ale neodpovídají potřebám oddělení. Navíc jsou v budově, kterou nemocnice přislíbila po dokončení monobloku postupně opustit. Nová dialyzační jednotka vznikne na místě téměř nevyužívané technické budovy v těsném sousedství monobloku.

„Jedná se o objekt, kde je nevyužívaná spalovna odpadu a málo využívané garáže. Tato budova se částečně odstraní a přístavbou vnikne nový dvoupodlažní pavilon. Ve spodním podlaží bude technické zázemí, například úpravna vody, kotelna nebo zázemí pro personál, a v patře už zdravotnické prostory, hlavně dialyzační pracoviště a nefrologická ambulance,“ popisuje ředitel nemocnice Jiří Zeithaml s tím, že objekt bude propojen s monoblokem.

Právě přímé spojení s hlavní nemocniční budovou vyzdvihuje jako jeden z největších přínosů primář interního oddělení a nefrolog Jan Vachek. „Dialyzovaní pacienti jsou z velké části starší lidé s přidruženými zdravotními komplikacemi, kteří příležitostně potřebují akutní péči lékaře, někdy i specialisty. Ti budou nově v těsné blízkosti. A to 24 hodin denně,“ připomíná primář, že dialyzační jednotka je kvůli velkému vytížení v provozu i v noci.

Zásadní změnou bude i vznik moderního zázemí, mimo jiné zákrokového sálku, zázemí pro břišní dialýzu nebo pro kanilaci, tedy sálku pro zavádění žilních či břišních katetrů. A v neposlední řadě vznikne nové pracoviště pro přípravu a rozvod dialyzačních roztoků. „Dosud připravují roztoky sestry vesměs manuálně a dávkují a převážejí je k pacientům ve zdravotnických kanystrech. Nové pracoviště bude částečně automatizované a roztoky budou rozváděny síťově až přímo k dialyzačním lůžkům. Sestrám to ušetří práci a bude snazší dodržovat přísná hygienická pravidla při manipulaci s roztoky,“ doplňuje nefrolog Jan Vachek, který se již v minulosti podílel na projektu výstavby nového dialyzačního pracoviště v českolipské nemocnici.

Pacienti ocení kromě nových prostor i lepší možnost parkování. Dialyzační jednotka bude mít vlastní parkoviště. Pacienti nefrologické ambulance pak budou moci využívat parkování u monobloku nebo v parkovacím domě. „Dialyzovaní pacienti se navíc nebudou křížit s ambulantními pacienty. Budou mít každý svůj vchod. I to je současný trend těchto pracovišť,“ dodává primář Vachek.

Současná dialyzační jednotka má k dispozici 17 lůžek resp. křesel. Pacienti se na nich obmění až třikrát za den a v provozu je šest dnů v týdnu. I v neděli je ale vše připravené pro akutní stavy. Pracoviště navštěvuje zpravidla 70 až 80 pacientů s vážným onemocněním ledvin. Těchto pacientů ovšem přibývá a nejbližší resp. jediná další dialyzační pracoviště v kraji jsou v Plzni. V Klatovech proto přibydou i tři nová lůžka.  


NetConcert Angelique Kidjo

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

NetConcert George Duke Band
uniweb weby