Klatovsko čeká kvůli nárůstu nakažených zostřený dohled

Se starosty měst Klatovy, Nýrsko, Plánice, Sušice, Horažďovice a Kašperské Hory v úterý v podvečer jednal hejtman, zástupci KHS a ředitel profesionálních hasičů.

První veřejné kluziště v Plzni

Tématem byl nárůst počtu nakažených v okrese Klatovy.

„Klatovsko je po Domažlicku další okres, kde jsme zaznamenali zvýšený počet nakažených novým koronavirem. Jednali jsme proto se starosty o možnostech pomoci ze strany kraje, a to zejména v podobě dodávek ochranných pomůcek pro potřeby obce,“ uvedl hejtman Josef Bernard. Zvýšená pozornost bude věnována zejména desinfekci veřejných prostor, jako jsou zastávky veřejné dopravy, kontejnery na odpad, bankomaty, tlačítka na semaforech apod. „S dodávkami desinfekce do obcí nám významně pomáhají profesionální hasiči, kteří desinfekci připravují a také distribuují. V obcích si pak samotnou aplikaci zajišťují většinou jednotky dobrovolných hasičů,“ dodává  hejtman.
Oslovené obce již desinfekci provádějí několik týdnu a dle vyjádření starostů byla zavedena i určitá opatření v obchodech a na úřadech. Kraj nabídl ve spolupráci s HZS PK pomoc při zajištění dodávek desinfekce a také na základě požadavků obcí je schopen dodat ochranné rukavice a ústenky.

Domažlicko
Hejtman jednal také se starosty na Domažlicku, aby se zhodnotila situace po zavedení hygienických opatření přes velikonoční svátky. Všechny dotčené obce se pustily do dekontaminace vybraných prostor, kterou je dle sdělení KHS potřeba opakovat každých 24 hodin. HZS PK pravidelně na místa zaváží desinfekci dle požadavků obcí. Obce také požádaly o dodávky ochranných rukavic, což zajistí Plzeňský kraj během středečního dne. Kraj nabídl obcím také pětilitrové rozprašovače na desinfekci.

Chytrá karanténa
V úterý 14. 4. se také v Plzeňském kraji rozběhla tzv. Chytrá karanténa. „Na výpomoc kraji bylo poskytnuto 15 pracovníků Armády ČR, kteří vypomáhají  v Plzni i na územních pracovištích Krajské hygienické stanice PK a také s odběry vzorků indikovaných pacientů. K dispozici mají dvě vlastní sanitky a personál. Dnes se uskutečnilo poslední doškolení armádních mediků a zdravotníků a zítra budou již fungovat v plném počtu,“ říká ředitel KHS Michal Bartoš a dodává, že odběrové týmy by měly být přednostně nasazeny na nejvíce zasažených místech, např. Domažlicku. Počítá se také s tím, že armádní týmy v brzké době plně nahradí odběrové sanitky, které v současnosti zajišťuje Plzeňský kraj, ZZS PK a FN Plzeň. V případě potřeby však mohou být v provozu i souběžně.

Odběrová  místa
Na Klatovsku začne od středy 15. 4. fungovat nově odběrové místo u Klatovské nemocnice. Zároveň byl pozastaven provoz odběrového místa v Rokycanech, které je ale připraveno v případě nutnosti opět otevřít. Tento týden naplno také fungují laboratoře na vyhodnocování vzorků a měla by se tak zkrátit doba čekání na výsledky cca na dva dny. V provozu je laboratoř ve Fakultní nemocnici Plzeň (cca 50 vzorků za den), laboratoř v Klatovské nemocnici (cca 70 až 80 vzorků za den) a Bioptická laboratoř v Plzni (až 400 vzorků denně).

Podrobné informace o počtu otestovaných a počtu potvrzených nákaz eviduje Krajská hygienická stanice, která pravidelně několikrát denně údaje aktualizuje. www.khsplzen.czKomentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby