Klatovský pavilon skla ukazuje loveckou vášeň ve skle

Tichá chůze lesem, čekání na zvěř, hony a dramatické chvíle lovu, to vše našlo svůj odraz nejen ve výtvarném, ale i v užitém umění.

weby uniweb

 A sklo jako jedno z profilujících řemeslných a průmyslových odvětví českých zemí nemohly lovecké náměty samozřejmě motivy minout. Spektrum uplatnění loveckých námětů je v něm široké. Tvarů a dekorů je tu za staletí nepřeberné množství a lovecké motivy byly znázorňovány všemi v té či oné době známými a dostupnými technikami.

Výstavní možnosti PASKu jsou ale limitované, a tak je zde „jen“ necelých sto exponátů, které dokumentují hlavní vývojové trendy tohoto typu skla od první poloviny 18. století zhruba do poloviny 20. století. Exponáty pocházejí v drtivé většině ze soukromých sbírek a bylo možné je veřejně vystavit jen díky mimořádné vstřícnosti vlastníků. Menší část vystavených předmětů byla zapůjčena ze sbírek Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech a z Prachatického muzea. Právě z posledně jmenovaného muzea pocházejí dva zcela unikátní předměty – zlaté podmalby s loveckými motivy z 19. století, které byly právě pro tuto výstavu pečlivě restaurovány. Vedle nich je zde ale řada dalších zajímavých skel – dvojstěnky se zlatými fóliemi, skupina číšek ve stylu biedermeieru, skla malovaná švarclotem a nemohou chybět ani malované či ryté menší i obrovské holby. Jeden velmi speciální exponát pak je ze sbírek PASKu – lampa z roku 1910, kterou se podařilo po více než sto letech opět rozsvítit. To vše je k vidění v Pavilonu skla do 21. listopadu 2021. 

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
auto cb zima 2021

Hlavní zprávy

 

čez zprávy CEZ pomahej pohybem
uniweb weby