Konec sledování filmů v izolaci, pojďte do Sušice na Jeden svět

V březnu musel být festival Jeden svět Sušice z důvodu koronavirové krize zrušen.


Organizátoři se však nevzdali a rozhodli se třetí ročník festivalu uspořádat v náhradním termínu. Na dokumentární filmy, diskuze a doprovodný festivalový program se můžete těšit od 10. do 12. září 2020. Festivalový tým tak lidem dává možnost po nekonečném sledování filmů v izolaci sdílet (nejen) filmové zážitky s ostatními diváky a hosty, odborníky na různá témata. Letošním hlavním tématem zůstává klimatická změna a její dopady na lokální krajinu. To vše a mnohem víc přinese pod mottem „až naprší a uschne“.

I přes změnu některých projekčních míst festival usiluje o to, aby byl dostupný co největšímu počtu diváků, protože právo na kulturu považuje za základní lidské právo. Zcela bez obav z přístupnosti tak diváci mohou dorazit do kina Sušice (Příkopy 178) a kavárny Café Amerika (Americké armády 85). „Hodláme využít atmosféry babího léta a umožnit návštěvníkům projekce na zajímavých místech, proto srdečně zveme také do  volnočasového parku Pastvina: Jedlý park a Minizoo v Divišově, kde upozorňujeme, že povrch tvoří především tráva, takže pokud bude mít divák určité pochybnosti o bezbariérovosti místa právě pro něj, ať raději zavolá předem,“ doporučuje úvodem Sarah Huikari, hlavní koordinátorka festivalu Jeden svět Sušice.

Ekologické včelařství i svérázný humor členů jedné známé kapely

Ve čtvrtek zahájí celý festival v 19 hodin v sušickém kině oscarový snímek Země medu o divoké včelařce Atidže. Ten nabízí pohled nejen na mizející řemeslo v dechberoucích scenériích hornaté oblasti Severní Makedonie, ale je i silným podobenstvím o stavu naší civilizace. Do pofilmové debaty přijal pozvání včelař Oldřich Vojtěch, který již 25 let pracuje v Národním parku Šumava. „Pan Vojtěch je včelař tělem i duší. Má 30 včelstev, které obstarává bez rukavic a masky zcela přírodně bez užití jakéhokoliv plastu. V 990 m. n. m. mu jde ekologické včelaření jako po másle a setkání s ním je inspirativním zážitkem,“ říká Huikari. Projekce je součástí slavnostního zahájení a nebude chybět ani tematický raut. Ve stejný den, ale již v 15 hodin, by divákům neměl uniknout snímek Postiženi muzikou o zákulisí kapely The Tap Tap, v níž zpívají a hrají členové Jedličkova ústavu – lidé žijící s různými druhy diagnózy, ale také s rozličnými povahami a svérázným humorem. S pozváním do debaty souhlasila paní Jana Londinová, která v Jedličkově ústavu učila 20 let a byla u zrodu kapely The Tap Tap. „Jedná se o relaxovanou projekci s titulky pro neslyšící a nedoslýchavé a debata bude tlumočena do českého znakového jazyka. Film promítáme záměrně v odpoledním čase, aby byl přístupný studentům, seniorům a dalším lidem, pro které jsou večerní projekce z různých důvodů nepříjemné,“ vysvětluje Huikari. 

V pátek 11. září čeká diváky od 20 hodin v Café Amerika portrét musherky Jany, která se vydává se psím spřežením na nejdelší závod v Evropě Finnmarkslopet. Filmu Lindy Kallistové Jablonské Psí láska dominují záběry podmanivé severské krajiny, ale točí se především kolem hlavní hrdinky a jejího životního stylu. Po dokumentu čeká návštěvníky doprovodný program s názvem Free hugs from husky, kterým návštěvníky provedou musheři Lukáš Hospr a Jan Kotiš. Ti během besedy představí část své psí smečky a ukáží sáně.

Festivalová sobota přinese projekce, panelovou diskuzi, koncert i zábavu pro děti

Dění zakončí festivalová sobota, která se odehraje v permakulturním parku Pastvina: Jedlý park a Minizoo. Areál bude pro návštěvníky festivalu otevřen od 13:30, kdy můžou využít nabídky tematického menu. Od 15 hodin je pak čeká řecký snímek Když rajčata poslouchají Wagnera, který se zajímá o to, jak vrátit život do farmářského kraje, v němž zůstala už jen hrstka starousedlíků, kteří se snaží oživit pěstování místní odrůdy rajčat bez umělých hnojiv a pesticidů. Na projekci naváže od 16:30 hodin panelová diskuze s názvem Až naprší a uschne, jejímž ústředním tématem bude zadržování vody v krajině, biodiverzita, progresivní přístupy k hospodaření s půdou a ekologické farmaření. Rozmanité pohledy do debaty vnesou hydrobiolog Jindřich Duras, biolog Zdeněk Lerch a autor permakulturního jedlého parku a minizoo Pastvina Pavel Šašek. Na závěr dne si návštěvníci nesmí nechat ujít hudební tečku Orloj snivců Jaroslava Kořána, hudební nástroj sestavený z nalezených kovových objektů. Součástí celého sobotního festivalového dění bude i dětský eko koutek, proto jsou vítáni také malí návštěvníci, které čeká procházka s lamou Amálkou, výroba včelích ubrousků, společná tvorba dětského jedlého parku nebo ukázka permakulturního pěstování.

Předprodej:

https://www.kulturasusice.cz/clanky-vypis/deni-ze-susice/jeden-svet-2020-pokracujeme-/


Fotogalerie
Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 30.08.2020 17:060 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq