Kraj, město a biskupství převzaly sošku Madony plzeňské od Západočeské galerie

Plzeňská madona se tento rok představila v nových souvislostech a její mimořádnou krásu mohli lidé vnímat z bezprostřední blízkosti, když na několik dnů opustila chrám sv. Bartoloměje, a stala se srdcem výstavy Nad slunce krásnější.

weby na míru UNIWEB

Plzeňská madona a krásný sloh. Západočeská galerie v Plzni vytvořila u příležitosti výstavy a znovuotevření rekonstruované katedrály zmenšené kopie sochy Plzeňské madony. Dnes v katedrále sv. Bartoloměje převzali kopii sošky Ilona Mauritzová, hejtmanka Plzeňského kraje, Martin Baxa, primátor města Plzně a Tomáš Holub, biskup plzeňský. Sošky předal Roman Musil, ředitel galerie, a požehnání udělil Tomáš Holub.

Plzeňská madona je po staletí nejuctívanějším uměleckým a kultovním dílem v Plzni. Vznikla již před rokem 1384 v prostředí pražské katedrální hutě Petra Parléře v úzkém provázání s náboženskou, politickou a kulturní situací závěru vlády Karla IV. a počátku vlády Václava IV. Záhy po svém vzniku se stala inspirací pro varianty, repliky či devoční kopie, vytvářené od počátku 15. století. Již po husitských válkách byla považována za palladium města Plzně. Její kult se intenzivně rozvinul v baroku a pokračoval po celé 19. století až do čtyřicátých let 20. století. Dnes je opět obnovován. Madona plzeňská je hlavní patronkou Plzeňské diecéze a ochránkyní města Plzně.

Zmenšené kopie sochy Plzeňské madony vznikly ve spolupráci Západočeské galerie v Plzni a Biskupství plzeňského, s podporou města Plzně. Harmonizace termínu výstavy Nad slunce krásnější – Plzeňská madona a krásný sloh s dokončením rekonstrukce katedrály sv. Bartoloměje v roce 2021 poskytla příležitost nově představit Madonu plzeňskou široké veřejnosti. V této souvislosti byla oživena i tradice vytváření kopií Plzeňské madony odkazující až ke středověké praxi aktivní ještě v meziválečné době a přerušená komunistickým režimem. Na tyto sochy a sošky se v duchu víry přenášela zázračná moc jejich vzoru poskytovat všestrannou ochranu a duchovní pomoc.

Iniciátorkou a organizátorkou realizace nových replik Madony plzeňské byla Gabriela Darebná (Západočeská galerie v Plzni), kterou inspirovala mimořádná působivost originální sochy a její historický význam. Na vlastní realizaci se podílel sochař František Bálek, který vytvořil na podkladě moderních technologií (3D scan a 3D tisk) zmenšený sádrový model sochy. Ten byl předán do porcelánky Royal Dux v Duchcově, kde modelář Miroslav Mráček vyrobil 12 modelových forem, do kterých se odlévaly jednotlivé části sošek, z nichž pak byla každá jednotlivá soška sestavena. Vznikla tak limitovaná sběratelská edice 30 sošek z bílého porcelánu o velikosti 26 cm. Západočeská galerie připravila druhou edici o něco menších sošek, která bude k prodeji ve druhé polovině prosince opět v galerii.

„Je mi ctí převzít zmenšenou repliku Plzeňské madony, jež je po staletí nedílnou  a neodmyslitelnou součástí naší katedrály sv. Bartoloměje, neboť ji vnímám jako symbol víry. Víry v lepší zítřek, v uzdravení, v pochopení a přijetí. Adventní čas je obdobím klidu a rozjímání a Milostná Panna Marie, je pro mě také ztělesněním lásky v té nejryzejší podobě. Lásky, která by měla v tento čas naplnit naše domovy i srdce,“ poděkovala za dar hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

„Plzeňská madona je současně mimořádným uměleckým dílem a současně předmětem víry a úcty. Především je však symbolem našeho města. I ti Plzeňané, kteří nejsou věřící, tak madonu vnímají jako jednu ze součástí plzeňské identity. Replika madony, kterou městu darovala Západočeská galerie v Plzni a za to jí moc děkuji, bude umístěna v primátorském salonku, aby návštěvy viděly, jak jsme na symbol města pyšní. Současně bude mít možnost si ji při různých mimořádných příležitostech prohlédnout i veřejnost,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.
 

„Jsem rád, že jsme díky Západočeské galerii a její výstavě Nad Slunce krásnější mohli poznat krásu a hloubku sochy Plzeňské madony. Osobně jsem si více uvědomil, co toto mistrovské dílo znamená po stránce historické, kulturní, umělecké a především duchovní. O to víc si cením toho, že jsem dnes mohl převzít zmenšenou repliku této sochy, která vznikla ve spolupráci plzeňských institucí včetně Biskupství plzeňského,“ dodal otec biskup Tomáš Holub.

„Jsem potěšen, že se Západočeské galerii podařilo znovu oživit tradici vytváření kopií této kultické sochy, která trvá již od 15. století. Předáním sošek a publikace o Plzeňské madoně jsme dnes završili dění spojené s výstavou Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh, jež poukázala na význam sochy Plzeňské madony a nově ji představila jako divotvůrkyni a palladium města Plzně.  Děkujeme tím také za podporu při realizaci výstavy i vzniku kopií sošek Plzeňskému kraji, městu Plzeň a Biskupství plzeňskému,“ pronesl Roman Musil, ředitel Západočeské galerie v Plzni.

Plzeňskou madonu představuje obsáhlá publikace
Odborný katalog vydaný k výstavě (Petr Jindra – Michaela Ottová [eds. ]: Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh), představuje sochu Plzeňské madony v širokých uměleckých, historických a kulturně-historických souvislostech. Na jeho realizaci se podílelo přes dvacet domácích i zahraničních odborníků.

Fotogalerie
NetConcert Brecker Brothers Band Reunion

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

Let´s Remember Chet Baker

Hlavní zprávy

 

NetConcert Monica Mancini
uniweb weby