Kraj začíná podporovat vzdělání mladých uměleckých talentů

Obdobnou finanční podporu jakou v Plzeňském kraji mají sportovci, nově dostanou také talentovaní umělci. Rada kraje totiž v pondělí 19. srpna odsouhlasila nový dotační program Podpora uměleckého vzdělávání mladých umělců.


 Současně představila pilotní projekt Umělecká akademie ZUŠ Plzeňského kraje.

„Tímto zcela novým dotačním programem chceme podporovat a rozvíjet talent a zájem mimořádně nadaných žáků základních uměleckých škol v našem kraji ve všech čtyřech oborech – hudebním, tanečním, výtvarném a literárně–dramatickém prostřednictvím individuální přípravy,“ popsal cíl programu radní Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka s tím, že takovouto možnost získají žáci na základě zařazení do pilotního projektu Umělecká akademie ZUŠ Plzeňského kraje. 

Talentované žáky do akademie zařadí ředitelé jednotlivých ZUŠ za účasti odborných poradních orgánů ustanovených při umělecké škole a Krajské umělecké rady. Akademie je určena pro talentované děti ve věku 10 – 15 let. „Tím ale nevylučujeme, že její součástí nemůže být devítiletý nebo šestnáctiletý student, protože zásadním kritériem je mimořádný talent a zájem věnovat se umění v budoucnu profesionálně. Předpokladem tedy je, že žáci dále půjdou studovat konzervatoř nebo jinou školu příslušného zaměření,“ poznamenal Picka.

Plzeňský kraj odhaduje, že může být vybráno až téměř 200 nejlepších žáků. Jedna základní umělecká škola může zařadit maximálně jedno procento žáků své kapacity. Do akademie se žáci budou moci přihlásit během září a října. Výzva k podávání žádostí bude otevřena od 19. září do 1. října prostřednictvím aplikace eDotace. Celkově se předpokládají náklady ve výši kolem 5 milionů korun. „Celý život jsem sportoval, ale myslím, že podobnou akademii by měly mít i žáci, kteří zrovna nechtějí běhat za míčem nebo hrát hokej, ale chtějí se vzdělávat v uměleckém oboru. Právě takové jsme teď připraveni podpořit,“ podotkl autor myšlenky Libor Picka s tím, že podle původní myšlenky chtěl žáky koncentrovat do základní umělecké školy v Plzni, ale po radě s řediteli se domluvilo, že žáci zůstanou ve svých kmenových školách, kde budou mít hodiny navíc. „Řada kantorů už to takto dělá, ale nejsou za to ohodnoceni. Díky těmto dotacím bude mít žák dvě hodiny týdně navíc a do budoucna se uvažuje, že bychom mohli najímat i externí experty a celou akademii rozvíjet. Momentálně je skvělé, že pilotní projekt zahajuje svou činnost,“ řekl ředitel ZUŠ Sokolovská Jan Sedláček. „Akademie se rodila za určitých bolestí, ale mám radost, že se ji podařilo odsouhlasit. Do budoucna by to měla být organizace, byť třeba jen o jediném zaměstnanci, se kterým budou ředitelé komunikovat, a který bude dané učitele zaměstnávat, protože nyní je zaměstnávají ředitelé v normálním úvazku a ti co jsou v plném počtu hodin, by měli nadpočetné hodiny, které stojí více peněz. I přesto jsme se projekt rozhodli spustit nyní, přestože jde o trochu dražší variantu, ale my chceme, aby ti talentovaní žáci mohli mít lepší podmínky a do budoucna i ty nejlepší učitele,“ doplnil Picka.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Auto CB - Karoq | Škoda Plus

Hlavní zprávy

 

Auto CB | Škoda Service - Ať vás zima nezaskočí