Krajská muzea a galerie zvou v době adventu na řadu akcí

V předvánočním čase budou například zpřístupněny dva výjimečné betlémy, a to v Muzeu Českého lesa v Tachově a Muzeu Šumavy Sušice.

weby na míru UNIWEB

V Muzeu Českého lesa v Tachově si mohou zájemci prohlédnout Velkoplošný Betlém Wenzela Zellera, který je více než tři metry dlouhý a obsahuje 54 velkých postav, sto postaviček a sto zvířat. Jedná se o jediný téměř kompletně dochovaný doklad významné betlemářské tradice na Tachovsku. 

Muzeu Šumavy Sušice vystavuje betlém Karla Tittla a Pavla Svobody z roku 2014, který je koncipován do šesti úrovní a jeho celková rozloha tvoří přes 16 m2. Do krajiny Sušicka je do popředí zasazeno kolem třiceti velkých figur, dalších 150 figur je pevných a 150 pohyblivých. Pohybuje se též několik z 35 vyřezaných objektů, jako jsou mlýnská kola nebo vory. Betlém je možné navštívit v Muzeu Šumavy Sušice.

Za čertem a Mikulášem

Ještě než bude chodit Ježíšek, přijde za dětmi čert s Mikulášem. V sobotu 3. prosince od 13:00 do 16:00 hod připravilo Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech pro děti Andělskou a čertovskou zkoušku spojenou s výtvarnou dílnou. Ve stejný den od 14:00 hod nabízí Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici Čertoviny v muzeu, odpolední program plný pekla a čertovin pro děti i dospělé spojený s různými soutěžemi, hrami, tancem a výstavou andělů. K dispozici bude také předvánoční jarmark. 

V pondělí 5. prosince od 15:00 do 17:00 hod připravila Západočeská galerie v Plzni ve výstavní síni „13“ tvůrčí dílnu pro rodiče s dětmi spojenou s mikulášskou nadílkou pod názvem Mikuláš v galerii.

Za vánoční hudbou

K adventnímu času neodmyslitelně patří hudba. Západočeské muzeum Plzni připravilo v přednáškovém sálu hlavní budovy sérii vánočních koncertů žáků plzeňských základních a základních uměleckých škol. Ve čtvrtek 1. prosince se představí žáci ZŠ Plzeň-Újezd, Ve středu 7. prosince žáci ZUŠ Elementária, v pondělí 12. prosince žáci ZUŠ T. Brzkové, kteří vystoupí ještě jednou, a to 14. prosince se svými učiteli a rodiči. V úterý 13. prosince bude následovat koncert komorní hudby se skladbami soudobých českých skladatelů pod názvem Malí velcí umělci a sérii koncertu zakončí 19. prosince Vánoční koncert akordeonového oddělení ZUŠ B. Smetany, Plzeň.

Hudební pořady připravují i další kulturní organizace Plzeňského kraje. V sobotu 3. prosince se v purkrabství hradu Klenová koná od 16:00 hod adventní koncert Ireny Budweiserové.

Ve středu 7. prosince od 10:00 do 17:00 hod připravila Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje ve svém hudebním kabinetu poslech hudby z LP a CD nosičů pod názvem Adventní zastavení s českou koledou. Následovat bude hudební pásmo Povídání o české koledě, ve kterém vystoupí studenti pěveckého oddělení plzeňské Konzervatoře s klavírním doprovodem Gabriely Pechmannové se skladbami českých autorů od doby baroka po současnost.

Za pohádkovými a literárními postavami

Také Západočeská galerie v Plzni nezapomněla v předvánočním čase na hudební a poetické pořady. Ve středu 14. prosince nabízí pořad plný vánoční poezie, hudby a scének s vánoční tématikou pod názvem Vánoční pořad studentů Masarykova gymnázia. Pro ty, kteří navštěvují tradiční pořad Herecká setkání, je na 15. prosince připraveno setkání s hereckou rodinou Jindřišky, Pavla a Kamily Kikinčukových. V neděli 18. prosince se představí žáci ZUŠ Chrást pod vedením Ireny Výrutové, aby pak sérii hudební pořadů zakončil 23. prosince od 14.00 Vánoční koncert skupiny Gutta, který v Masných krámech nabídne klasické i neznámé staročeské koledy.

Muzeum Chodska v Domažlicích připravilo nejen pro milovníky knih Karla Poláčka na 8. prosince poetický večer pod názvem Vánoce s Petrem Bajzou, při kterém si návštěvníci připomenou postavy z oblíbené Poláčkovy knihy „Bylo nás pět“. Divadlo PoDiv z Plzně připravilo na 22. prosince poetický večer koled a poezie Vánoční hvězdy. Na Chodském hradě připravilo muzeum aktuálně probíhající vánoční zábavnou a interaktivní výstavu pro celou rodinu Devatero pohádek, která přináší oblíbené pohádky pomocí obrázků Josefa Čapka. 

Za historií Vánoc

Poetiku Vánoc přibližují tři připravované či aktuálně probíhající výstavy. V Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech probíhá výstava betlémů a dalších předmětů s tematikou Vánoc Vánoce paní Jiřiny Hánové. Její autorka je zakládající členkou a dlouholetou předsedkyní spolku „Betlémáři Plzeňska“. Komentovanou prohlídku výstavy je možné navštívit 3. a 10. prosince. 

Od 15. prosince připravilo Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích výstavu O čase nejen vánočním, na které bude možné zhlédnout mistrovskou řemeslnou dovednost našich předků v podobě chronometrů a dřevěných betlémů, které jsou uloženy ve sbírkách muzea. Muzeum také připravilo pro všechny zájemce 10. prosince tradiční Adventní trh.

Za vánočním cukrovím, ozdobami a pohádkou

K adventnímu a vánočnímu času patří také pečení vánočního cukroví. Pro všechny jeho milovníky připravilo Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech výstavu Sladké Vánoce, která nabízí historii vánočního cukroví, cukrářství a cukrářů na Klatovsku. Komentovaná prohlídka výstavy autorkou Ivanou Sieberovou je připravena na 18. prosince od 15:00 hod. Autorka výstavy připravila pro zájemce také dva pracovní semináře o rekonstrukci historických vánočních ozdob z korálků (5. prosince od 17:00 hod) a rekonstrukci historických vánočních ozdob z kartonu (12. prosince od 17:00 hod). Pro zájemce o vánoční cukroví je 7. prosince určen pracovní seminář Vánoční dorty se Zuzkou Trefancovou a zdobit vánoční perníčky se můžete naučit s Radkou Grösslovou 11., 14. a 18. prosince.

Výrobu svíček nebo ozdob z přírodnin či z drátu, výrobu originálních jmenovek na dárky nebo zdobení technikou dekupáže (neboli ubrouskovou technikou, při které je plocha předmětů polepována ubrouskem) se především žáci základních škol nebo rodiny s dětmi mohou naučit v Adventních dílnách v Národopisném muzeu Plzeňska od 13. do 15. prosince vždy od 9.00 do 17.00 hod. Na místě bude také probíhat prodej vánočních dekorací. 

Na adventní čas nezapomněla ani Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, která ve spolupráci s Alliance francaise de Plzen připravila 6. prosince od 17:00 do 18:00 hod ve svém sídle na náměstí Republiky 105/12 v Plzni čtení pohádek v českém a francouzském jazyce pod názvem Chvilka s pohádkou se těší na Vánoce. V 1. patře hlavní budovy knihovny bude možné od 8. prosince navštívit výstavu ilustrací knih, knižních vazeb a výtvarných děl inspirovaných literaturou umělců z Plzeňska pod názvem Pod stromeček knihu.


NetConcert George Duke Band

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Gospel

Hlavní zprávy

 

NetConcert George Duke Band
uniweb weby