Krajská muzea a galerie zvou v době adventu na řadu akcí

V předvánočním čase budou například zpřístupněny dva výjimečné betlémy, a to v Muzeu Českého lesa v Tachově a Muzeu Šumavy Sušice.


V Muzeu Českého lesa v Tachově si mohou zájemci prohlédnout Velkoplošný Betlém Wenzela Zellera, který je více než tři metry dlouhý a obsahuje 54 velkých postav, sto postaviček a sto zvířat. Jedná se o jediný téměř kompletně dochovaný doklad významné betlemářské tradice na Tachovsku. 

Muzeu Šumavy Sušice vystavuje betlém Karla Tittla a Pavla Svobody z roku 2014, který je koncipován do šesti úrovní a jeho celková rozloha tvoří přes 16 m2. Do krajiny Sušicka je do popředí zasazeno kolem třiceti velkých figur, dalších 150 figur je pevných a 150 pohyblivých. Pohybuje se též několik z 35 vyřezaných objektů, jako jsou mlýnská kola nebo vory. Betlém je možné navštívit v Muzeu Šumavy Sušice.

Za čertem a Mikulášem

Ještě než bude chodit Ježíšek, přijde za dětmi čert s Mikulášem. V sobotu 3. prosince od 13:00 do 16:00 hod připravilo Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech pro děti Andělskou a čertovskou zkoušku spojenou s výtvarnou dílnou. Ve stejný den od 14:00 hod nabízí Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici Čertoviny v muzeu, odpolední program plný pekla a čertovin pro děti i dospělé spojený s různými soutěžemi, hrami, tancem a výstavou andělů. K dispozici bude také předvánoční jarmark. 

V pondělí 5. prosince od 15:00 do 17:00 hod připravila Západočeská galerie v Plzni ve výstavní síni „13“ tvůrčí dílnu pro rodiče s dětmi spojenou s mikulášskou nadílkou pod názvem Mikuláš v galerii.

Za vánoční hudbou

K adventnímu času neodmyslitelně patří hudba. Západočeské muzeum Plzni připravilo v přednáškovém sálu hlavní budovy sérii vánočních koncertů žáků plzeňských základních a základních uměleckých škol. Ve čtvrtek 1. prosince se představí žáci ZŠ Plzeň-Újezd, Ve středu 7. prosince žáci ZUŠ Elementária, v pondělí 12. prosince žáci ZUŠ T. Brzkové, kteří vystoupí ještě jednou, a to 14. prosince se svými učiteli a rodiči. V úterý 13. prosince bude následovat koncert komorní hudby se skladbami soudobých českých skladatelů pod názvem Malí velcí umělci a sérii koncertu zakončí 19. prosince Vánoční koncert akordeonového oddělení ZUŠ B. Smetany, Plzeň.

Hudební pořady připravují i další kulturní organizace Plzeňského kraje. V sobotu 3. prosince se v purkrabství hradu Klenová koná od 16:00 hod adventní koncert Ireny Budweiserové.

Ve středu 7. prosince od 10:00 do 17:00 hod připravila Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje ve svém hudebním kabinetu poslech hudby z LP a CD nosičů pod názvem Adventní zastavení s českou koledou. Následovat bude hudební pásmo Povídání o české koledě, ve kterém vystoupí studenti pěveckého oddělení plzeňské Konzervatoře s klavírním doprovodem Gabriely Pechmannové se skladbami českých autorů od doby baroka po současnost.

Za pohádkovými a literárními postavami

Také Západočeská galerie v Plzni nezapomněla v předvánočním čase na hudební a poetické pořady. Ve středu 14. prosince nabízí pořad plný vánoční poezie, hudby a scének s vánoční tématikou pod názvem Vánoční pořad studentů Masarykova gymnázia. Pro ty, kteří navštěvují tradiční pořad Herecká setkání, je na 15. prosince připraveno setkání s hereckou rodinou Jindřišky, Pavla a Kamily Kikinčukových. V neděli 18. prosince se představí žáci ZUŠ Chrást pod vedením Ireny Výrutové, aby pak sérii hudební pořadů zakončil 23. prosince od 14.00 Vánoční koncert skupiny Gutta, který v Masných krámech nabídne klasické i neznámé staročeské koledy.

Muzeum Chodska v Domažlicích připravilo nejen pro milovníky knih Karla Poláčka na 8. prosince poetický večer pod názvem Vánoce s Petrem Bajzou, při kterém si návštěvníci připomenou postavy z oblíbené Poláčkovy knihy „Bylo nás pět“. Divadlo PoDiv z Plzně připravilo na 22. prosince poetický večer koled a poezie Vánoční hvězdy. Na Chodském hradě připravilo muzeum aktuálně probíhající vánoční zábavnou a interaktivní výstavu pro celou rodinu Devatero pohádek, která přináší oblíbené pohádky pomocí obrázků Josefa Čapka. 

Za historií Vánoc

Poetiku Vánoc přibližují tři připravované či aktuálně probíhající výstavy. V Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech probíhá výstava betlémů a dalších předmětů s tematikou Vánoc Vánoce paní Jiřiny Hánové. Její autorka je zakládající členkou a dlouholetou předsedkyní spolku „Betlémáři Plzeňska“. Komentovanou prohlídku výstavy je možné navštívit 3. a 10. prosince. 

Od 15. prosince připravilo Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích výstavu O čase nejen vánočním, na které bude možné zhlédnout mistrovskou řemeslnou dovednost našich předků v podobě chronometrů a dřevěných betlémů, které jsou uloženy ve sbírkách muzea. Muzeum také připravilo pro všechny zájemce 10. prosince tradiční Adventní trh.

Za vánočním cukrovím, ozdobami a pohádkou

K adventnímu a vánočnímu času patří také pečení vánočního cukroví. Pro všechny jeho milovníky připravilo Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech výstavu Sladké Vánoce, která nabízí historii vánočního cukroví, cukrářství a cukrářů na Klatovsku. Komentovaná prohlídka výstavy autorkou Ivanou Sieberovou je připravena na 18. prosince od 15:00 hod. Autorka výstavy připravila pro zájemce také dva pracovní semináře o rekonstrukci historických vánočních ozdob z korálků (5. prosince od 17:00 hod) a rekonstrukci historických vánočních ozdob z kartonu (12. prosince od 17:00 hod). Pro zájemce o vánoční cukroví je 7. prosince určen pracovní seminář Vánoční dorty se Zuzkou Trefancovou a zdobit vánoční perníčky se můžete naučit s Radkou Grösslovou 11., 14. a 18. prosince.

Výrobu svíček nebo ozdob z přírodnin či z drátu, výrobu originálních jmenovek na dárky nebo zdobení technikou dekupáže (neboli ubrouskovou technikou, při které je plocha předmětů polepována ubrouskem) se především žáci základních škol nebo rodiny s dětmi mohou naučit v Adventních dílnách v Národopisném muzeu Plzeňska od 13. do 15. prosince vždy od 9.00 do 17.00 hod. Na místě bude také probíhat prodej vánočních dekorací. 

Na adventní čas nezapomněla ani Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, která ve spolupráci s Alliance francaise de Plzen připravila 6. prosince od 17:00 do 18:00 hod ve svém sídle na náměstí Republiky 105/12 v Plzni čtení pohádek v českém a francouzském jazyce pod názvem Chvilka s pohádkou se těší na Vánoce. V 1. patře hlavní budovy knihovny bude možné od 8. prosince navštívit výstavu ilustrací knih, knižních vazeb a výtvarných děl inspirovaných literaturou umělců z Plzeňska pod názvem Pod stromeček knihu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka