Krajské nemocnice jsou připraveny na pacienty s příznaky nákazy koronavirem

V souvislosti s nárůstem počtu nakažených novým koronavirem v Evropě se na případné pacienty s příznaky nemoci připravují i Nemocnice Plzeňského kraje.


Všechny nemocnice mají v tuto chvíli zpracovaný závazný dokument popisující postup organizace ošetření, vyšetření a předávání informací v případě pacientů s možnou infekcí koronavirem. Nemocnice si také vytvořily zásoby ochranných pomůcek a prostředků, které zabraňují přenosu nemoci a jsou určené jak pro pacienty tak i personál.

Nemocnice už v lednu vydaly upozornění pro osoby, které přicestovaly z oblastí nákazy koronavirem. Mimo Čínu jsou dnes těmito oblastmi také Jižní Korea a některé oblasti Itálie. V upozornění je popsáno, jak by se lidé měli po návratu z rizikových destinací chovat. „Například, pokud nemají příznaky, měli by dle doporučení krajské hygienické stanice zůstat v inkubační době doma. A pokud mají horečku, dušnost či kašel, tak by měli kontaktovat klinická pracoviště infekčních nemocí,“ popisuje šéf krajských nemocnic Marek Kýhos.

Pokud by se pacient ocitl v krajské nemocnici a měl by klinické i epidemiologické příznaky, okamžitě by byl on sám i ošetřující personál vybaven ochrannými prostředky, které jsou připravené na všech stěžejních pracovištích včetně příjmových ambulancí a odděleních intenzivní péče.

„Pacient by dostal respirační masku, jednorázové rukavice, čepici, empír a návleky. Následně by byl izolován, buď přímo v prostorách ambulance, kde je vyšetřován, na izolačním pokoji nebo v případě ohrožení životních funkcí na odděleních ARO v izolačním boxu,“ popisuje ředitel Domažlické nemocnice a specialista na urgentní medicínu Petr Hubáček.

V ochranném balíčku pro personál je filtrační polomaska neboli respirátor a brýle, popřípadě v některých nemocnicích nově i ochranný štít, dále ochranný oblek, plášť, speciální rukavice a čepice. „Personál také okamžitě zajistí, aby byl omezen počet zdravotníků, kteří se dostanou do styku s pacientem. A sami sníží počet přístupů k pacientovi na klinicky nutné výkony,“ říká Petr Hubáček.

Dále musí zdravotníci kontaktovat nemocničního epidemiologa, krajskou hygienickou stanici, vedení nemocnice a Kliniku infekčních nemocí a cestovní medicíny FN Plzeň, s níž dohodnou další postup v léčbě a případně transport nemocného na toto pracoviště nebo na jiné specializované kliniky.

Krajské nemocnice mají trvale  standardní zásoby ochranných pomůcek pro infekční pacienty i pro personál. Během února ale tyto zásoby rozšířily.

Klinické příznaky
•horečka >38°C
•kašel a poslechový nebo RTG nález oboustranného postižení plicního parenchymu nebo ARDS

Epidemiologické příznaky
•pozitivní epidemiologická anamnéza = pobyt v zasažené oblasti ?14 dní před objevením prvních příznaků (dle aktuální epidemiologické situace)
•těsný kontakt s osobou splňující výše uvedená klinická kritéria a epidemiologické kritérium

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka