Krajské nemocnice jsou připraveny na pacienty s příznaky nákazy koronavirem

V souvislosti s nárůstem počtu nakažených novým koronavirem v Evropě se na případné pacienty s příznaky nemoci připravují i Nemocnice Plzeňského kraje.

weby uniweb

Všechny nemocnice mají v tuto chvíli zpracovaný závazný dokument popisující postup organizace ošetření, vyšetření a předávání informací v případě pacientů s možnou infekcí koronavirem. Nemocnice si také vytvořily zásoby ochranných pomůcek a prostředků, které zabraňují přenosu nemoci a jsou určené jak pro pacienty tak i personál.

Nemocnice už v lednu vydaly upozornění pro osoby, které přicestovaly z oblastí nákazy koronavirem. Mimo Čínu jsou dnes těmito oblastmi také Jižní Korea a některé oblasti Itálie. V upozornění je popsáno, jak by se lidé měli po návratu z rizikových destinací chovat. „Například, pokud nemají příznaky, měli by dle doporučení krajské hygienické stanice zůstat v inkubační době doma. A pokud mají horečku, dušnost či kašel, tak by měli kontaktovat klinická pracoviště infekčních nemocí,“ popisuje šéf krajských nemocnic Marek Kýhos.

Pokud by se pacient ocitl v krajské nemocnici a měl by klinické i epidemiologické příznaky, okamžitě by byl on sám i ošetřující personál vybaven ochrannými prostředky, které jsou připravené na všech stěžejních pracovištích včetně příjmových ambulancí a odděleních intenzivní péče.

„Pacient by dostal respirační masku, jednorázové rukavice, čepici, empír a návleky. Následně by byl izolován, buď přímo v prostorách ambulance, kde je vyšetřován, na izolačním pokoji nebo v případě ohrožení životních funkcí na odděleních ARO v izolačním boxu,“ popisuje ředitel Domažlické nemocnice a specialista na urgentní medicínu Petr Hubáček.

V ochranném balíčku pro personál je filtrační polomaska neboli respirátor a brýle, popřípadě v některých nemocnicích nově i ochranný štít, dále ochranný oblek, plášť, speciální rukavice a čepice. „Personál také okamžitě zajistí, aby byl omezen počet zdravotníků, kteří se dostanou do styku s pacientem. A sami sníží počet přístupů k pacientovi na klinicky nutné výkony,“ říká Petr Hubáček.

Dále musí zdravotníci kontaktovat nemocničního epidemiologa, krajskou hygienickou stanici, vedení nemocnice a Kliniku infekčních nemocí a cestovní medicíny FN Plzeň, s níž dohodnou další postup v léčbě a případně transport nemocného na toto pracoviště nebo na jiné specializované kliniky.

Krajské nemocnice mají trvale  standardní zásoby ochranných pomůcek pro infekční pacienty i pro personál. Během února ale tyto zásoby rozšířily.

Klinické příznaky
•horečka >38°C
•kašel a poslechový nebo RTG nález oboustranného postižení plicního parenchymu nebo ARDS

Epidemiologické příznaky
•pozitivní epidemiologická anamnéza = pobyt v zasažené oblasti ?14 dní před objevením prvních příznaků (dle aktuální epidemiologické situace)
•těsný kontakt s osobou splňující výše uvedená klinická kritéria a epidemiologické kritérium

weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Víte za co platíte AUTO CB

Hlavní zprávy

 

Víte za co platíte AUTO CB
uniweb weby