Krizový štáb vyhodnotil situaci v kraji stabilní, sejde se až v září

Na svém pátečním jednání Krizový štáb Plzeňského kraje vyhodnotil epidemickou situaci v kraji jako stabilní, denní přírůstky nově nakažených jsou v jednotkách a nemocnice se vrátily k běžnému režimu.

weby uniweb

Pokud nedojde k závažnému zhoršení situace, bude další jednání po prázdninách.

Epidemická situace v Plzeňském kraji podle ředitele KHS Plzeň Michala Bartoše vykazuje i nadále pozitivní trend ve vývoji počtu nových onemocnění covid-19. Denní přírůstky v současné době jsou v jednotkách až desítkách, v březnu šlo o stovky i tisíce. Nyní od 1. června bylo zaznamenáno 170 případů nově nemocných. Výrazně klesá komunitní přenos mezi obyvateli, a to  především díky proočkovanosti napříč věkovými skupinami obyvatel. Podle Michala Bartoše lze očekávat vzhledem k rozvolnění a především cestování a plnému provozu škol a školských zařízení vyšší výskyt onemocnění a případných mutací viru. Plzeňský kraj s ohledem na zvýšená rizika výskytu mutací realizuje při testování sekvenování vzorků ve dvou laboratořích.

Všechny nemocnice v Plzeňském kraji obnovily plný provoz. Krizový štáb rozhodl na základě doporučení krajského koordinátora lůžkové péče prof. Jana Beneše o centralizaci covid pozitivních pacientů do FN Plzeň. K dnešnímu dni je v celém kraji hospitalizováno 6 pacientů, z toho 2 jsou na lůžkách intenzivní péče. Za celou dobu epidemie bylo hospitalizováno v kraji celkem 8 284 pacientů, zemřelo jich 1770 (21 %). Mortalita zhruba 20 % se vyskytuje ve většině krajů v ČR.

Očkování a dodávky vakcín

V krajských očkovacích centrech je aplikována vakcína Comirnaty (Pfizer). V tomto týdnu obdržel Plzeňský kraj dodávku 5 265 lahviček (31 590 dávek). Vyočkováno v celém kraji je k dnešnímu dni 341 444 dávek. Druhou dávkou ukončené očkování má 109 099 osob (téměř 23 % obyvatel).

Plzeňský kraj vydal celkem 13 povolení pro mobilní očkovací týmy, které v současné době nejsou využívány.

Testování

V provozu zůstávají stávající testovací místa v kraji pro antigenní testování i PCR testy. Pro srovnání počtu testů, které nařídila KHS Plzeň, v roce 2020 bylo indikováno 120 480 PCR testů. K dnešnímu dni letošního roku to je 96 108 PCR testů.

Na území Plzeňského kraje je v provozu celkem 23 veřejných testovacích míst (nemocnice, kulturní dům, VOČM). Bylo vydáno 48 povolení k testování týmům na stálé adrese. Mobilních týmů, které testují na území kraje, je 49. Seznam testovacích míst najdete ZDE.

Školství

Plzeňský kraj ve spolupráci s HZS PK rozvážel testovací sady do škol. K dnešnímu dni byla rozvážena poslední zásilka v počtu 128 000 ks testovacích sad, které by školám měly vydržet do 30. 6. 2021.

V období od 1. – 10. 6. 2021 bylo otestováno celkem 57 641 žáků, z toho antigenními testy bylo zachyceno 14 pozitivních vzorků. Následnou konfirmací PCR testy byly potvrzeny 4 pozitivní vzorky.

„Další jednání krizového štábu předpokládám až na podzim. Do té doby ale máme jasné úkoly, aby se neopakovala situace z loňského roku. Prioritou je, co možná nejvíce očkovat a připravit podmínky a kapacity pro testování dětí, které se budou vracet po prázdninách do škol. Poděkovala jsem všem členům krizového štábu za jejich skvělou práci. Díky tomu je situace v našem kraji jedna z nejlepších,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
cestuj kraj covid ockovani

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
uniweb weby