Krizový štáb zhodnotil covidovou situaci v kraji. Nemocnice ji zvládají

Krizový štáb Plzeňského kraje po týdnu opět zhodnotil covidovou situaci. Počet odhalených nových nákaz se podle informací KHS PK zpomalil a začíná pomalu stagnovat. I počet pacientů v nemocnicích se začíná stabilizovat, zatím však výrazně neklesá.

weby uniweb

 „Nemocnice v kraji tlak na nové příjmy zvládají, a pokud nedojde ke zhoršení situace a občané nám svojí odpovědností pomohou, pak tuto pátou vlnu v kraji ustojíme,“ říká hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová. V souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem k 00:00 26. 11. 2021 na 30 dní krizový štáb také probral opatření přijatá Vládou ČR.

Podle ředitele KHS Michala Bartoše se epidemiologická situace zmírňuje. Nárůst nových případů nákazy se pohybuje na úrovni 9-10 % procent. V současné době je jich nejvíce v okrese Rokycany. „Setrvale vyšší nárůst případů je ve věkové skupině 55-64 let, a to téměř ve všech okresech. Naopak sledujeme mírný pokles ve věkové skupině 0-14 let,“ upřesnil M. Bartoš. Jde podle něho o pozitivní dopad plošného testování žáků a studentů. Upřesnil také, že v uplynulém týdnu KHS řešila celkem 151 školských zařízení a počet pozitivních žáků a studentů činil 440. Dále informoval členy krizového štábu, že KHS zřídila speciální pohotovostní linku pro školy, která výlučně slouží pro hlášení výskytu nákaz na školách ředitelům a pracovníkům škol. Hejtmanka Ilona Mauritzová tuto iniciativu krajské hygieny přivítala a ocenila. „V tuto chvíli je pro ředitele škol výraznou pomocí a usnadněním jejich práce. Za tuto pomoc KHS bych chtěla panu řediteli KHS poděkovat,“ uvedla doslova.

Armáda má podle informací podle ředitele KHS nasazeny v kraji dva odběrové mobilní týmy, z nichž je jeden k dispozici ve FN Plzeň a druhý v Domažlické nemocnici. Dále armáda vypomáhá v nemocnicích ve Stodě, Domažlicích a v Sušici.

Počty hospitalizovaných a trendy jejich nárůstu
Podle koordinátora lůžkové péče pro Plzeňský kraj prof. Jana Beneše je v nemocnicích od posledního víkendu patrná stagnace v počtu nově hospitalizovaných. Proto nemocnice dokáží řešit tlak na nové příjmy. „K dnešnímu dni je v Plzeňském kraji hospitalizováno 312 pacientů s onemocněním covid-19 podle statistiky ISIN, z nichž je 280 v akutní péči. Z toho 53  jich je v intenzivní péči, nejvíce ve  FN Plzeň.  Na UPV je 22 pacientů a 1 na EMCO,“ vyčíslil prof. Beneš. Mulačova nemocnice dnes převezme k hospitalizaci jednoho pacienta z Ústeckého kraje.

Situace v pobytových sociálních službách
Situace v pobytových službách je na území Plzeňského kraje dobrá. Oproti minulému týdnu došlo k mírnému poklesu jak v počtu nemocných klientů, tak zaměstnanců a nedochází k personálnímu ohrožení zajištění pobytových sociálních služeb. Z celkového počtu 2843 zaměstnanců je 262 na pracovní neschopnosti, OČR nebo v karanténě, tj. pokles o 5 zaměstnanců. Pozitivních zaměstnanců je nyní v pobytových zařízeních sociálních služeb 48 a počet pozitivních klientů klesl z 61 na 59. O výpomoc Armády ČR nově požádal Dům pro seniory a zdravotně postižené Péče Těně, s.r.o. V současné době v něm mají z 30 klientů 17 covid pozitivních, 13 negativních a z celkem 6 pracovníků 3 covid pozitivní a 1 v jiné pracovní neschopnosti. Péči o klienty jsou přesto schopni zatím zajistit díky velkému nasazení personálu.

Školy a školská zařízení
Školy a školská zařízení prošla v pondělí 29. listopadu povinným testováním a připraveny jsou i na testování 6. prosince 2021. Během dnešního dne bude ve spolupráci s HZS rozvezeno do škol celkem 51 775 kusů testů. Uzavřeno bude na přechodnou dobu od 30. listopadu do 7. prosince pouze jedno školské zařízení, a to ZŠ Heyrovského Plzeň z důvodu  nemoci pedagogických pracovníků.

Očkování a kapacita očkovacích míst
Očkování běží v Plzeňském kraji na plné obrátky. K dnešnímu dni bylo v Plzeňském kraji vyočkováno celkem 737 283 dávek. Dokončené očkování oběma dávkami má za sebou již 346 812 lidí a třetí posilující dávkou je očkováno 48 217 osob. Jen za měsíc listopad bylo v kraji podáno 70 tisíc dávek. Očkovat se mohou zájemci i v nově otevřeném očkovacím místě bez registrace v bývalém obchodním centru Prior v  Plzni, které je připraveno naočkovat až  800  osob denně.


Lite Plzeň

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

NetConcert Monica Mancini
uniweb weby