Kryštof je Kryštofa a zahnízdila v Polžicích

Konečně dobré zprávy z Polžic na Domažlicku u Horšovského Týna. Od úterý 13. 4. plzeňští zvířecí záchranáři s napětím sledují vysílačkou označeného čápa bílého Kryštofa, který se vrátil z afrického Senegalu na hnízdo do Polžic.

jaro auto cb

V Polžicích však už hnízdo obhajoval lichý samec a s tím, že Kryštof, u kterého se nakonec ukázalo, že není Kryštofem (samec), ale že jde spíše o Kryštofu (samici), až do neděle kolem hnízda pouze kroužil. Nedařilo se mu na hnízdo usednout, a tak nocoval vždy pouze v jeho těsné blízkosti.

"Nevíme, co přesně se na lokalitě odehrálo, ale v neděli (18. 4. 2021) vyfotografoval pan Vít Šoltys na hnízdě v Polžicích první páření čápů bílých, přičemž dole jako samice byl právě náš „Kryštof“. Jeho fotografie potvrdila i data z vysílačky, kdy Kryštof – Kryštofa na hnízdě seděla už celou noc," líčí šéf plzeňských zvířecích záchranářů Karel Makoň.

Takže závěrem z Polžic. "Zatím to vypadá, že Kryštof je samice Kryštofa a že zahnízdila se samcem pro nás neznámým (nemá ornitologický kroužek). Navíc 18. 4. 2021 proběhlo první páření, a tak každým dnem by měla začít snášet a usednout na snůšku. Pokud vše dobře dopadne, tak se v Polžicích na hnízdě umístěném na veřejném osvětlení letos dočkáme mláďat a díky vysílačce, kterou má Kryštofa na zádech, budeme zase vědět o něco více, než jsme věděli doteď," dodává Makoň.

Dobré zprávy přicházejí i z Kasejovic
Na loni velice pěkně zrekonstruovaném a sníženém komínu bývalé cihelny v Kasejovicích je hnízdo čápů bílých rovněž obsazeno hnízdícím párem. Na vyrobenou napodobeninu hnízda (hnízdní základ) čápi bílí okamžitě přistavěli a začali zde opět hnízdit." I v tomto případě máme radost a jsme rádi, že společná akce (majitel, odborná realizační firma, památkáři, ochrana přírody a čápi) nakonec došla ke společnému cíli a vydařila se," uzavírá Karel Makoň. 

foto: vít šoltys
 

Fotogalerie
STK Nepomucká

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
koronavirus v plzni B

Hlavní zprávy

 

auto cb prislusenstvi
uniweb weby