Kuchař z Puppu si na svátky v práci nestěžuje

Vánoce, Silvestr, ale i Velikonoce jsou sice svátečními dny a lidé obvykle užívají volna, ovšem pro šéfkuchaře z karlovarského Grandhotelu Pupp Jana Pípala už řadu let znamenají jediné: spoustu práce v kuchyni, kde jiným připravuje delikatesy.


Vánoce, Silvestr, ale i Velikonoce jsou sice svátečními dny a lidé obvykle užívají volna, ovšem pro šéfkuchaře z karlovarského Grandhotelu Pupp Jana Pípala už řadu let znamenají jediné: spoustu práce v kuchyni, kde jiným připravuje delikatesy. Jedenatřicetiletý mistr vařečky si ale nestěžuje. Už když se pro kuchařskou dráhu rozhodl, počítal s tím, že jeho profesní i soukromý život se bude odvíjet poněkud jinak, než u mnoha ostatních lidí.
Ačkoliv je Pípal věkem mlád, už má za sebou působení na mnoha prestižních místech. Vařil dokonce i pro princeznu z jedné asijské země. Před příchodem do Karlových Varů letos v říjnu dobře poznal kuchyni známého pražského Intercontinentalu a poté rozjížděl stravovací provoz v Sazka Aréně. "Byla to cenná zkušenost, kterou využiji při mnoha akcích v Puppu. V Sazka Aréně jsme chystali najednou například 2500 servírovaných večeří nebo také velký raut pro 12.000 lidí," poznamenal šéfkuchař, který se může pochlubit cenou Kuchař roku.
Pípal nezapře, že je kuchař. I když to na jeho postavě není příliš vidět, hrdě se hlásí k tomu, že rád jí. Odborníky na zdravou výživu by přitom svým jídelníčkem nejspíše potěšil, Preferuje "mořské potvory" všeho druhu. Na první místo řadí třeba svatopeterskou rybu nebo mořského ďase. A samozřejmě chobotnice či kalamáry. "Jakmile jde o Vánoce, to jsem ale klasik. Nedovedu si je představit bez klasické rybí polévky, smaženého kapra a bramborového salátu. To bylo hlavní menu, které jsme v Puppu vánočním hostům podávali," uvedl Pípal.
A protože je tolerantní kuchař, netrval striktně na tom, že nic jiného než kapr na talíř prostě nepatří. Dává přednost pestré kuchyni i pestrému jídelnímu lístku. Kdo v Puppu na Štědrý den o rybu nestál, mohl si objednat zvěřinu a drůbež. Obdobné to bude s nabídkou také o Silvestru. "Rozmanitou nabídku bych rád praktikoval od příštího roku. Nemám rád, když je menu celý rok stejné. Chci ho častěji obměňovat, využívat přitom sezonních produktů. Nebojím se ani exotických surovin, budou-li dostupné," řekl.
Nabídku z renomovaného karlovarského Puppu přijal poté, co úspěšné prošel výběrovým sítem 15 kuchařů, většinou kolegů z Prahy. Na Karlových Varech ho láká nejen kouzlo klidného lázeňského města, ale i zcela jiný charakter provozu hotelu. Jak uvedl, klientela je tady zcela odlišná než v pražských hotelích. "A nejen to. Doslova mě fascinovala obrovská puppovská kuchyně. Její strop je ve výšce dobrých devět metrů, což se jen tak nevidí. I přes svou historii je moderně vybavená. Ale něco svého jsem do města u pramenů přece jen přivezl. Je to sada nožů, na něž nedám dopustit."
Až se jednou stane, což je zatím nepravděpodobné, že by mohl Jan Pípal prožít třeba vánoční či silvestrovské svátky doma, pak má o nich jasnou představu. Ke kamnům si vůbec nestoupne a přípravu jídel nechá na manželce. Otázkou je, zda se kuchař tělem i duší opravdu vydrží jen dívat.


Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 26.12.2006 07:150 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024