Labutě v zimě hned tak nezamrznou, nezachraňujte je, vzkazují ochranáři

Po čtrnácti dnech relativního klidu se opět naplno rozjíždějí aktivity rokycanských ochránců přírody.

Jarní servisní akce AUTO CB

Kromě zpracovávání vyúčtování dotací či výroční zprávy za uplynulý rok se několikrát týdně věnují sledování dění v přírodě, vodní plochy nevyjímaje. Většina z nich je sice zatím bez ledu, což by se v těchto dnech mělo změnit, stane se, že si tuto plochu vyhlédne k odpočinku labuť. Ta se pak okamžitě stává středem péče a pozornosti okolí. Většina lidí si myslí, že labuť je ohrožena možným přimrznutím.

Obavy jsou však zbytečné, neboť labuť velká je severský pták dobře přizpůsobený pro život v zimě. Proto jsou případy, kdy přimrzne k ledu velice ojedinělé a vždy je doprovází nemoc či jiné oslabení organismu. 

"Za více než dvacet pět let působení naší záchranné stanice jsme řešili snad jen dva případy, kdy labutě skutečně přimrzly," líčí šéf rokycanské záchranné stanice živočichů Pavel Moulis.

Jistě není bez zajímavosti, že labuť velká je i jedním z největších létajících ptáků. Dosahuje délky 150 centimetrů, rozpětí kolem 240 centimetrů a hmotnosti až 13 kilogramů. Labutě hnízdí převážně na stojatých vodách a po vyvedení potomstva zde zůstávají do zámrazu. Velice často si získají sympatie lidí, kteří je přikrmují často bohužel nevhodnou potravou / pečivo, chléb / a díky tomu i při prvních mrazech neodlétají na tekoucí vodu. "Proto by bylo vhodné je v této době nepřikrmovat, neboť díky jednostranné stravě organismus ochabuje a labutě nemají potřebu odletět. Trvá-li tato situace delší dobu, mohou nastat potíže. V žádném případě vás tedy nechceme odrazovat od správného přikrmování labutí /např. obilím, zeleninou/ či jiného, především drobného zpěvného ptactva. Vše je však nutno dělat s rozumem a případně si vyžádat informace od ochránců přírody, ornitologů / www.birdlife.cz / či myslivců," konstatuje Moulis.

Dojde-li přece jen k podezření, že labutě přimrzly, vždy je nutné se přesvědčit, zda tomu tak skutečně je. V zimním období, kdy každý živočich šetří tukové zásoby, se zkracuje i úniková vzdálenost. "V praxi to tedy znamená, že labuť či jiný volně žijící živočich vás v zimě nechá přijít na bližší vzdálenost, než by tomu bylo v létě. Nicméně toho nezneužívejte a zbytečně neplašte volně žijící živočichy včetně zvěře v jejich přirozeném prostředí. Ztracené tukové zásoby se v době nepříznivých klimatických podmínek jen těžko doplňují. Každopádně, pokud uvidíte na zamrzlé ploše sedící labutě, zkuste je přimět k tomu, aby se zvedly. Podaří-li se vám to, je to jasné znamení toho, že nejsou přimrzlé. Labuť přimrzá především za peří. Pokud však přimrzlá je, je nutné ji bezpečně vysvobodit. Bezpečně nejen pro labuť, ale i pro vás. Když se však na tento zásah sami netroufáte, je lepší zavolat nejbližší záchrannou stanici živočichů, která pomůže," dodává Pavel Moulis. Jejich seznam včetně kontaktních telefonních čísel a územní působnost najdete na www.zvirevnouzi.cz .

Labutě patří mezi poměrně časté pacienty záchranných stanic sdružené v unikátním projektu Národní síť stanic pro handicapované živočichy. Většina z nich se díky usilovné péči ochránců přírody opět vrací do volné přírody. A to i v případě, že musí dojít k amputaci křídla. Několik nelétajících labutí se vyskytuje na řece Berounce, kde samozřejmě budí pozornost lidí. 

"Každopádně o nich víme, sledujeme je a některé dokonce i s tímto handicapem vyvádějí mláďata. Chcete-li i vy labutím skutečně pomoci, přikrmujte je v zimním období obilninami a šrotem. Pečivo dávejte jen výjimečně, a to na tekoucích vodách.  Další možností je i přímá podpora ochránců přírody, kteří pravidelně v zimním období labutě přikrmují. Nabídnout můžete nejen materiální pomoc v podobě nasbíraného pečiva či obilí, ale i finanční dar," uzavírá rokycanský zvířecí záchranář.

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka