Letošek je rokem Adolfa Loose: Interiéry žijí kulturou

Světoznámý architekt českého původu Adolf Loos by v letošním roce oslavil 150 let.

Cílená propagace v Plzni

Loosův odkaz si při této příležitosti připomínají nejen architektovo rodné Brno a Praha, ale také Plzeň, kde Adolf Loos vytvořil několik zajímavých bytových realizací. V průběhu léta a podzimu se v rámci oslav mohou zájemci těšit na bohatý kulturní program přímo v Loosových interiérech. Na podzim město Plzeň chystá hned dvě tematické výstavy.

Málokterá osobnost české architektury zanechala takovou mezinárodní stopu, jako právě jeden ze zakladatelů moderní architektury Adolf Loos. Tento brněnský rodák významně ovlivnil evropskou architekturu a jeho realizace nepřestávají fascinovat ani 150 let po jeho narození. „Pro architekturu Plzně má Adolf Loos význam zcela zásadní. Je to nejvýznamnější architekt, který v Plzni kdy působil, a právě díky jeho realizacím se Plzeň může řadit mezi významná centra světové architektury. Loos přinesl do architektonicky konzervativní Plzně prvky nejprogresivnější moderní architektury,“ řekl Karel Zoch, vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně.

V Plzni je možné v současné době navštívit dvě prohlídkové trasy se třemi interiéry, a to Byty Voglových a Krausových a Brummelův dům. Vedle těchto dvou prohlídkových tras se několikrát ročně pořádají rovněž prohlídky doposud nezrekonstruovaného interiéru domu Huga Semlera na Klatovské 19. V nejbližší době bude interiér zpřístupněný v sobotu 29. srpna. Prohlídky probíhají od 10:00 do 16:15 v předem stanovených časech. Vstupenky je nutné si rezervovat předem.

Momentálně probíhá také rekonstrukce Semlerovy rezidence, která by dle plánů Západočeské galerie měla být zpřístupněna koncem roku 2021.

U příležitosti významného výročí Adolfa Loose proto organizace Plzeň – TURISMUS za finanční podpory Plzeňského kraje připravila pestrý kulturní program. Koná se od srpna až do konce roku 2020 a je šitý na míru Loosovým jedinečným realizacím. „Už během srpna se uskuteční první z cyklu přednášek zaměřených zejména na životní styl a odívání 20. let. Návštěvníci se mohou těšit také na divadelní představení Odpolední čaj u Loosů a Moudří blázni z Osvobozeného nebo večer improvizované poezie, který vedle „tradičního“ programu nabídne něco nového,“ prozradila Magdaléna Soukupová, která má projekt Adolf Loos Plzeň za organizaci Plzeň – TURISMUS na starosti. „Chybět nebude ani prosincová dvojpřednáška Ing. Ludvíka Gryma a Ing. Karla Zocha, kteří prozradí, jak probíhalo restaurování Loosových interiérů. Všechny akce včetně kletzmerového koncertu nebo oslavy Loosových narozenin se uskuteční v bytě Krausových v Bendově 10,“ dodala Soukupová.

Na podzim plánuje město Plzeň prostřednictvím magistrátního odboru památkové péče a organizace Plzeň - TURISMUS také realizaci dvou tematických výstav. První z nich, Adolf Loos: Skrytě. Utajené klenoty moderní architektury, v prostoru U Branky ve Smetanových sadech představí podobu vybraných Loosových realizací v Plzni na dobových fotografiích pořízených krátce po jejich dokončení. „Výstava v mázhausu plzeňské radnice s názvem Adolf Loos: Proměny. Od zavržení ke vzkříšení dovolí skrze originální fotografie a plány nahlédnout do vývoje Loosových realizací v Plzni od doby, kdy byly opuštěny svými původními vlastníky až do současnosti,“ doplnil Zoch. Vstupenky na jednotlivé akce jsou již v prodeji v Turistickém informačním centru vedle radnice a také online na Plzeňské vstupence. Detailní program a více informací najdete na www.adolfloosplzen.cz.


Kulturní program v Loosových interiérech (srpen–prosinec 2020):

15. 8. 18:00 Výstřelky první republiky: módní přehlídka s Mgr. Milenou Hasalovou
24. 8. 18:00 Moudří blázni z Osvobozeného: Poetické divadlo
27. 8. 18:00 Příběh zlatých dvacátých I.: přednáška Mgr. Mileny Hasalové
15. 9. 18:00 Odpolední čaj u Loosů: Poetické divadlo
17. 9. 18:00 Novoroční koncert / Mi Martef: klezmerový koncert k svátku Roš haŠana
24. 9. 18:00 Cesta k jednoduchosti: Modernizace módy po vzniku republiky: přednáška PhDr. Miroslavy Burianové:
29. 9. 18:00 Moudří blázni: Poetické divadlo
2. 10. 18:00 Tady je jidišland: přednáška Karoliny Kašeové
6. 10. 19:00 Slam poetry v mramoru: večer improvizované poezie
20. 10. 18:00 Odpolední čaj u Loosů: Poetické divadlo
22. 10. 18:00 Příběh zlatých dvacátých II.: přednáška Mgr. Mileny Hasalové
5. 11. 18:00 Nové formy? Taková pitomost. Jde přeci o nového ducha!: přednáška Ing. Karla Zocha
10. 11. 18:00 Odpolední čaj u Loosů: Poetické divadlo
19. 11. 18:00 Příběh zlatých dvacátých III.: přednáška Mgr. Mileny Hasalové
8. 12. 18:00 Odpolední čaj u Loosů: Poetické divadlo
9. 12. 18:00 Restaurovaní Loosových interiérů: dvojpřednáška Ing. Ludvíka Gryma a Ing. Karla Zocha
15. 12. 18:00 Příběh zlatých dvacátých IV.: přednáška Mgr. Mileny Hasalové

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka