Letošní zima na Šumavě lákala do návštěvnických center

Letošní výrazně teplá zima, kvůli které bylo i na Šumavě méně sněhu, než je obvyklé, nepřála tradičním zimním sportům.


 I proto lidé využívali nabídky návštěvnických a informačních center Správy NP Šumava více, než v loňském roce. 

„Například letošní lednová a únorová návštěvnost jeleního výběhu a výběhu s rysy v Návštěvnickém centru Kvilda přesáhla hranici osmi tisíc lidí, což je za stejné období loňského roku nárůst o skoro 3000 návštěvníků. Návštěvnost výběhu s vlky byla třeba letos v lednu dvojnásobná oproti prvnímu měsíci roku 2019,“ shrnuje mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák. 

Také některá informační střediska měla návštěvnost zásadně vyšší, než v loňském roce. Například nejstarší infocentrum Správy Národního parku Šumava na Svinných Ladech u Chalupské slati letos v lednu obsloužilo 1543 lidí. Loni v lednu jich přitom bylo trojnásobně méně.

Celková návštěvnost informačních středisek a návštěvnických center za celý loňský rok 2019 dosáhla více než 485 000 lidí. Nejnavštěvovanější bylo se skoro 140 tisíci lidmi Návštěvnické centrum Srní. Nejnavštěvovanější informační centrum bylo už tradičně na Kvildě, kam zavítalo skoro 79 tisíc návštěvníků. 

„Nesmíme také opomenout návštěvnost našich programů pro veřejnost, které pořádáme prakticky na celém území národního parku. Tyto nejrůznější přednášky, rukodělné dílny, komentované výlety a další zažilo více než 11 tisíc lidí. Jednou s nejžádanějších aktivit byl geokešing v Návštěvnickém centru Kvilda, kterého se zúčastnilo celkem 241 skupin,“ upřesňuje vedoucí informačních středisek, návštěvnických center a středisek environmentální výchovy NP Šumava Martina Kučerová. 

„Důležitou součástí naší nabídky je také environmentální výchova, kterou připravujeme pro širokou škálu dětí od mateřinek až po vysokoškoláky. Naši lektoři loni odučili 16 548 dětí v rámci jednodenních či pobytových výukových programů a dalších 5 401 dětí na ostatních akcích středisek environmentální výchovy. Poptávka po pobytových programech ve středisku environmentální výchovy Horská Kvilda vzrostla o 2 500 dětí v loňském roce. Tento velký zájem o environmentální vzdělávání Národního parku Šumava nás velmi těší,“ dodává Martina Kučerová. 

I tak byla návštěvnost infocenter a návštěvnických center oproti roku 2018 nižší a v zhruba to kopíruje i vývoj návštěvnosti v terénu, kterou na vybraných místech sledují strážci Národního parku Šumava. Ti zaznamenali meziroční pokles návštěvnosti na sledovaných místech o necelých 7 procent z 1,34 milionu na 1,25 milionu návštěvníků.

„To ale nutně nemusí znamenat, že by celková návštěvnost klesala. Celková návštěvnost Šumavy se stále pohybuje okolo dvou milionů. V naší statistice vidíme, že počty lidí v terénu od roku 2014, kdy byla návštěvnost méně než poloviční, stále rostly a v roce 2019 dosáhly na úroveň druhé nejvyšší návštěvnosti po roce 2018,“ doplňuje ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený. 

Roční návštěvnost zjišťovaná přímo v terénu Národního parku Šumava od roku 2010 do roku 2014 oscilovala kolem 750 tisíc návštěvníků. Od roku 2015 však návštěvnost Šumavy strmě stoupala.

„Skvělé je, že tuhle vysokou návštěvnost vidíme v místech, kde necháváme přírodu přírodě. Zdá se, že tam krajina nabízí scenérie, které návštěvníky opravdu zajímají. A to je skvělá zpráva pro ochranu přírody,“ hodnotí Pavel Hubený.

„Jsem velmi zvědavý na návštěvnost v letošním roce. S ohledem na současnou situaci s koronavirem a jeho šířením po celém světě je dost možné, že návštěvnost bude nízká, ale trend může být úplně opačný. V každém případě chci požádat návštěvníky Národního parku Šumava a CHKO, aby dodržovali veškerá pravidla pohybu v tomto území. Jen tak si všichni užijí nádhernou přírodu a nebude to mít negativní vliv na přírodu a chráněné druhy živočichů a rostlin. Přeji všem skvělé zážitky v přírodě Šumavy, nejen v národním parku, ale také v chráněné krajinné oblasti,“ zakončuje ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený. 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 22.03.2020 10:450 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq