Lidé chtějí vyhlásit rok Karla Klostermanna

Lidé, kterým učarovalo dílo šumavského spisovatele Karla Klostermanna, chtějí vyhlásit rok 2008 rokem oslav tohoto spisovatele.


Lidé, kterým učarovalo dílo šumavského spisovatele Karla Klostermanna, chtějí vyhlásit rok 2008 rokem oslav tohoto spisovatele. Uplyne 160 let od jeho narození a 85 let od jeho úmrtí. Na české, německé i rakouské straně Šumavy by se měly pořádat koncerty a kulturní a společenské akce věnované Klostermannovi, řekl předseda občanského sdružení Karel Klostermann - spisovatel Šumavy Václav Sklenář.
"Obracíme se na spolky, sdružení, knihovny, školy a města s výzvou, aby se svými aktivitami zapojily k připomenutí odkazu autora, který již svým životním příběhem propojoval jižní a západní Čechy s Horním Rakouskem a Dolním Bavorskem," poznamenal Sklenář. Měly by se konat vzpomínkové akce či společné čtení Klostermannových románů, mohla by vyjít i nová poštovní známka.
Organizátoři chtějí oslovit i jihočeského, plzeňského a hornorakouského hejtmana a dolnobavorského prezidenta s žádostí o podporu. Doufají, že na některé aktivity bude možné žádat o peníze z různých grantů.
Klostermannovo občanské sdružení funguje v Čechách osm let a má za sebou řadu aktivit. Parta asi pěti desítek nadšenců se snaží přiblížit Klostermannovo dílo veřejnosti. Podobný spolek existuje i za hranicemi. Nadšenci usilují o vydávání spisovatelových knih a povídek. V Čechách se sdružení se zasloužilo například o Klostermannovu expozici v hájence na Březníku, na bývalém hřbitově v Srní je spisovatelův pomník, pamětní deska je už i na jeho rodném domě v Horním Rakousku.
Klostermann, jehož rodiče byli šumavští Němci, čerpal své náměty převážně z tohoto prostředí. Psal česky i německy. Ve svých románech a povídkách zachytil svérázné šumavské obyvatele - dřevorubce, voraře i pytláky. Líčil rozpad selských rodů nebo krizi sklářského průmyslu. Mezi jeho nejznámější díla patří román Ze světa lesních samot, V ráji šumavském nebo Mlhy na blatech.

Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 30.12.2006 14:280 +
 
Dotace na elektormobilitu

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq