Lidé v kraji odevzdali k recyklaci téměř 81 tun baterií, meziročně si polepšili

Lidé v Plzeňském kraji vytřídili a k recyklaci v loňském roce předali 80,8 tun baterií.

SEO UNIWEB

Podle statistik neziskové společnosti ECOBAT, která v Česku zajišťuje zpětný odběr baterií, je to o 4 % více než v předchozím roce. V přepočtu každý obyvatel vytřídil v průměru 139 gramů baterií. Téměř polovinu všech baterií lidé odevzdali ve sběrných místech v městech a obcích (36,2 tuny), na druhém místě jsou sběrná místa v obchodech, kde bylo odevzdáno 20,3 tun. Sběrem baterií přispíváme k ochraně přírody hned dvakrát – předcházíme znečišťování životního prostředí těžkými kovy z baterií a zároveň díky recyklaci baterií šetříme primární zdroje surovin.
 
„Sběr baterií rostl především ve sběrných místech ve městech a obcích. A to o celých 30 procent,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT a dodává: „V obcích nás může těšit, že se zvyšuje dostupnost sběrných míst. Běžné jsou zde červené venkovní kontejnery na drobná elektrozařízení a baterie, lidé mohou nosit baterie také do sběrných dvorů a na většinu obecních úřadů. Pomáhá i aktivní osvěta ze strany některých měst a obcí. Do sběru baterií se zapojují také školy prostřednictvím školního vzdělávacího programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět.“

V Česku končí na recyklaci necelá polovina baterií, které se dostanou do oběhu
V celé České republice bylo v loňském roce k recyklaci odevzdáno celkem 1 645 tun použitých baterií, což v průměru představuje 155 gramů baterií na jednoho obyvatele. Nejlepší ve sběru použitých baterií byli lidé v Jihomoravském kraji, kde se vybralo 247 gramů na obyvatele, naopak nejhorší třídiči byli v Moravskoslezském kraji se 73 gramy na obyvatele. Účinnost sběru baterií dosahuje v České republice 45 %. Na recyklaci tedy končí necelá polovina všech baterií, které byly dány do oběhu.

Přibývá lithiových baterií
Stále více elektronických spotřebičů obsahuje moderní lithiové baterie. Například množství lithiových Lion/LiPol akumulátorů se za posledních 8 let v Česku ztrojnásobilo z 233 tun v roce 2010 na 717 tun v roce 2018. S tím se pojí i zvýšené náklady na jejich recyklaci a bezpečnost při práci s nimi.

Roste též využívání průmyslových baterií včetně baterií podporujících e-mobilitu v elektromobilech nebo v elektrokolech. U běžných přenosných baterií je potěšující zvyšující se podíl alkalických baterií, které jsou ekologičtější než levnější zinkové. Velký potenciál je však stále v nabíjecích bateriích, v jejichž využívání mají Češi rezervy.

Má to smysl! Ze 100 kg baterií získáme 65 kg surovin

Díky recyklaci získáme ze 100 kg použitých baterií 65 kg kovonosných surovin, z kterých je možné vyrobit nové produkty, včetně baterií. Čím více se tedy použitých baterií se dostane do recyklačního procesu, tím méně přírodních zdrojů je nutno vytěžit. Zdraví nebezpečné materiály, které mnohé baterie obsahují, se podaří prostřednictvím recyklace zachytit. Z jedné tuny baterií lze přitom znovu získat až 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi. Využitelnost takto získaných kovů je velmi široká od výroby turbín, kovových konstrukcí, akumulátorů, elektrických vodičů a chladičů, střešních okapů, popelnic, autobaterií, nástrojové oceli, dobíjecích i běžných baterií, sklokeramických varných desek, až po příbory, CD/DVD disky, mince, kosmetiku nebo šperky.


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 06.04.2019 08:070 +
 
Uniweb weby

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb