Lidé v Plzeňském kraji odevzdali k recyklaci téměř 76 tun baterií

Podle statistik neziskové společnosti ECOBAT, která v Česku zajišťuje zpětný odběr baterií, každý obyvatel kraje vytřídil v průměru 129 gramů baterií.

weby uniweb

Nejvíce baterií lidé odevzdali ve městech a obcích, kde k třídění mohou využívat červené venkovní kontejnery, sběrné nádoby na městských a obecních úřadech a ve sběrných dvorech. Celkem šlo o 40,8 tun baterií, což je o 13 % více než v loňském roce. Za pozornost stojí i množství baterií vybraných ve školách zapojených do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Školáci, studenti a pedagogové v nich vytřídili o čtvrtinu více než loni – celkem 7,5 tun baterií.

„Plzeňský kraj je hezkou ukázkou, jak obce, města a neméně krajský úřad dokážou informovat a povzbudit místní lidi k třídění odpadů. Jejich iniciativa je vidět na výsledcích,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT a dodává: „Mírně také rostl sběr baterií v obchodech, naopak pokles množství vytříděných baterií jsme zaznamenali ve firemním sektoru.“

V celé České republice bylo v loňském roce k recyklaci odevzdáno celkem 1 696 tun baterií, což představuje 46 % baterií dodaných na trh. Mezi kraji jsou ve sběru baterií velké rozdíly.

Pokud bychom výsledky přepočetli na počet obyvatel, průměrný Čech by v roce 2019 vytřídil 159 gramů baterií. Nejlepší kraje odevzdaly v přepočtu na obyvatele přes 250 gramů. Kraj Vysočina s 271 gramy vybraných baterií vystřídal v čele tabulky dosavadního lídra Jihomoravský kraj. Ten skončil s 261 gramy druhý. Třetí bylo Hl. m. Praha s 212 gramy. Na opačném konci je Moravskoslezský kraj se 70 gramy a Karlovarský kraj s 72 gramy.

Trendy a zajímavosti
Z hlediska prodeje baterií je mírným překvapením stagnace poměru využívání akumulátorů vs. jednorázových alkalických baterií. Trendy z minulých let přitom naznačovaly, že motivace využívat více akumulátory, tedy nabíjecí baterie, bude u spotřebitelů narůstat.
Preferovanými vlastnostmi baterií jsou stále více malé rozměry a dlouhá životnost. Příkladem jsou knoflíkové baterie, které se využívají například pro hodinky, hračky, kalkulačky a další elektroniku.


STK Nepomucká

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Víte za co platíte AUTO CB

Hlavní zprávy

 

Víte za co platíte AUTO CB
uniweb weby