Lochotínský park získal nové ptačí budky

Další ptačí budky v pátek (20. 11. 2020) a o víkendu instalovali na žádost ÚMO Plzeň 1 do Lochotínského parku plzeňští zvířecí záchranáři.

SEO UNIWEB

Za realizací akce stojí samotný Městský obvod Plzeň 1, který projevil zájem o posouzení vhodnosti umístění jednotlivých budek jak pro ptáky, tak netopýry a zároveň instalaci budek u zvířecích záchranářů objednal a zaplatil.

"Nejednalo se o naši první akci tohoto typu a rozsahu, a jsme samozřejmě rádi, že postupně všechny městské obvody řeší nejenom to, co se týká bydlení lidí, ale i volně žijících živočichů. Přirozené hnízdní dutiny a stanoviště zejména pro ptáky a netopýry v udržovaných parcích moc nenajdete, budky jsou elegantním řešením, jak to částečně změnit. Navíc funkční, kvalitní a bezpečná budka působí i výchovně a motivuje veřejnost k tomu, že si třeba ptačí budku pořídí i na svou zahradu či k domu," líčí šéf zvířecích záchranářů Karel Makoň.

 Zároveň oceňuje i skutečnost, že byly pořízeny opravdu kvalitní a vyzkoušené hnízdní budky, které by měly na lokalitě vydržet a plnit svou funkci až 30 let. "Pravda, jsou to budky těžké, jejich instalace není snadná, cena odpovídá životnosti, ale když už se něco takového dělá, tak by se to mělo vždy dělat s důrazem na co největší efektivitu a přínos. Ona není budka jako budka, kolikrát i dobře míněný úmysl nemusí přinést očekávaný efekt," tvrdí Makoň. Vyrobit a nainstalovat funkční ptačí budku podle něj není žádná legrace a má to svá pravidla. Navíc životnost klasické dřevěné budky je maximálně 10 - 15 let a po celou dobu vyžaduje poměrně náročnou údržbu. Budky, které pořídil Městský obvod Plzeň 1, jsou v tomto směru bezkonkurenční a hlavně je stačí pouze pravidelně kontrolovat a čistit.  

"V průběhu tohoto víkendu jsme pak s kolegou Pavlem Steinbachem (na fotografiích) instalovali celkem 26 budek. Z tohoto počtu je 12 budek pro špačky, krutihlava, ale mohou v budce hnízdit i sýkory či vrabci. Dalších 12 budek je hlavně pro sýkory a dvě budky pak pro létající savce - netopýry. Všechny budky jsou se zvýšenou ochranou proti predaci a šetrně uchyceny, tak aby nepřekážely při pěstební péči o dřeviny a hlavně je nepoškozovaly," uzavírá Makoň.

foto: desop

Fotogalerie
weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy

 

seo uniweb