Plzeň v den stých narozenin Miroslava Zikmunda vyvěšuje na radnici prapor

Město Plzeň připomene sté narozeniny plzeňského rodáka Miroslava Zikmunda, jež slavný cestovatel a spisovatel slaví 14. února 2019.

weby na míru UNIWEB

Na jeho počest bude tento den vlát na radnici prapor města.

„Významné cestovatelovo životní výročí si připomněla Plzeň letos již 18. ledna na městském plesu, který nesl název Po stopách legendy – 100 let Miroslava Zikmunda. Na této akci zazněla i zdravice, kterou Miroslav Zikmund natočil a zaslal přímo Plzeňanům. Velmi si vážíme toho, že tento výjimečný člověk pochází z Plzně a jako rodák se k ní stále hlásí, přestože většinu života prožil na jiných místech. Od roku 1999 je i čestným občanem našeho města,“ uvedl plzeňský primátor Martin Baxa.

Miroslav Zikmund mimo jiné ve svém pozdravu uvedl, že byl poctěn pozváním na ples města, který se konal právě v Měšťanské besedě, kde on jako student prošoupal několik podrážek. Osobně se ze zdravotních důvodů plesu nezúčastnil. „Na Plzeň mám hezké vzpomínky, poněvadž to bylo nejpěknější období celého mého života. Chtěl bych Plzeňákům popřát vše dobré do dalšího období, zejména pak, aby Plzeň vzkvétala tak, jak si to zaslouží,“ vzkázal.

Plzeňskýprimátor Martin Baxa ve čtvrtek  jménem svým i jménem všech Plzeňanů poslal zdravici legendárnímu cestovateli a spisovateli.U příležitosti jeho dnešních stých narozenin mu popřál vše nejlepší, hodně zdraví, energie a elánu a vyjádřil hrdost nad tím, že je Miroslav Zikmund plzeňským rodákem. Město také na jeho počest vyvěsilo na radnici plzeňskou vlajku, což se děje pouze při výjimečných příležitostech. Na počest slavného cestovatele, jenž žije ve Zlíně, se aktuálně v Plzni konají dvě výstavy, třetí začne o víkendu.

„Vaše narozeniny jsou ojedinělou příležitostí, při níž jsem se rozhodl plzeňskou vlajku vyvěsit. Vážený pane Zikmunde, jsme moc hrdí na to, že jste rodákem z našeho města. Jste člověkem, jenž přinesl generacím, a to nejen Plzeňanů, ale všech Čechoslováků neuvěřitelné zážitky. Vaše cesty nám všem otevřely pohled do světa, do kterého jsme se sami podívat nemohli. Přinesl jste s Jiřím Hanzelkou svědectví o světě, který vlastně dnes už neexistuje. A díky Vaší systematičnosti, houževnatosti a Vašemu nadšení jste zanechal obrovské svědectví. Jste také člověkem, který se stal obětí komunistického režimu. Vaše statečné postoje v roce 1968 vedly k tomu, že Vám komunisté na 20 let zakázali přinášet nám radost a poznání. Nicméně komunistický režim už je dávno pryč a Vy už si 30 let můžete spolu s námi užívat svobodu a demokracii. Vážený pane Zikmunde, chtěl bych Vám za sebe i za všechny Plzeňany popřát všechno nejlepší, hodně zdraví, energie a elánu. Věřím, že se ještě potkáme osobně. Mám pro Vás připraven dárek, jenž je spojen s Plzní, s městem, které máte tak rád a ke kterému se tolik hlásíte,“ řekl ve zdravici Martin Baxa.

Město Plzeň je rovněž partnerem projektu Zikmund100, tedy cestování dvou mladých mužů z Plzeňska, kteří se právě u příležitosti stého výročí narození Miroslava Zikmunda vydali po stopách legendární cestovatelské dvojice Hanzelka a Zikmund. Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek následovali putování cestovatelů z let 1959–1964, kdy v Tatře 805 projeli Blízký východ, Indii, Nepál, Sumatru, Japonsko a asijskou část někdejšího Sovětského svazu. Jejich následovníci v rámci projektu Zikmund 100 zdokumentovali, jak se za více než padesát let proměnila místa, která cestovatelé tehdy navštívili.

Mladí muži se po několikaměsíční výpravě nedávno vrátili zpět do Čech. Fotografie z jejich cest si mohou zájemci prohlédnout na dvou plzeňských výstavách. Venkovní expozice před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje začala 4. února a potrvá do 28. března 2019. Velká výstava, na níž bude instalováno celkem 200 retrospektivních fotografií i artefakty z cest, začne v neděli 17. února v Papírně, kde ji mohou návštěvníci zhlédnout během víkendů do 17. března 2019. Cestovatelé představí své zážitky formou řady besed a vyprávění.

V Polanově síni Knihovny města Plzně je rovněž k vidění od 7. února další výstava autora Radoslava Kodery, blízkého přítele Miroslava Zikmunda. Výstava potrvá do konce března. Knihovna rovněž vydala bibliografii, jejímž cílem je zmapovat obraz knižní a filmové produkce tohoto světoznámého cestovatele. Tvoří ji soubor citací českých a cizojazyčných publikací, včetně statí ve sbornících a citací audiovizuálních dokumentů vydaných do konce roku 2018.

Miroslav Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni. Po absolvování plzeňského Masarykova reálného gymnázia nastoupil v roce 1938 na Vysokou školu obchodní v Praze. Zde se seznámil s Jiřím Hanzelkou. Na první společnou cestu se tato dvojice vydala v roce 1947 automobilem Tatra 87. V roce 1968 otevřeně vystoupili proti sovětské okupaci a až do pádu komunistického režimu v roce 1989 měli zakázanou veškerou veřejnou a publikační činnost. Po roce 1989 začal Miroslav Zikmund znovu cestovat do zahraničí. Již dlouhou dobu žije ve Zlíně, ale k Plzni má stále blízko. Expozici věnovanou oběma cestovatelům může veřejnost navštěvovat už od roku 2014 v rámci prohlídek plzeňské zoologické a botanické zahrady.

Miroslav Zikmund je od roku 1994 držitelem historické pečetě města Plzně a v roce 1999 se stal čestným občanem města. V roce 1993 byla Zikmundovi a Hanzelkovi udělena za celoživotní dílo Cena E. E. Kische, v roce 1999 převzali z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy II. stupně. Jiří Hanzelka zemřel 15. února 2003.

Miroslav Zikmund získal v roce 2014 čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Prezident Miloš Zeman mu 28. října 2014 udělil Řád Tomáše Garrigue Masaryka I. třídy.

NetConcert Angelique Kidjo

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

NetConcert Brecker Brothers Band Reunion
uniweb weby