Michal Dlouhý jako Cyrano se po roce vrací pod plzeňské nebe

Divadelní léto pod plzeňským nebem má před sebou závěrečný týden letošního 12. ročníku.


Od soboty 20. 7. až do pátku 26. 7. bude scéna U Ježíška patřit Cyranovi. Romantický příběh čisté a marné lásky až za hrob měl v Plzni premiéru v loňském roce. Inscenaci se strhujícím Michalem Dlouhým v titulní roli režíroval Ivan Řezáč, v dalších rolích se představili mimo jiné Andrea Mohylová, Kamil Halbich nebo Jiří Maryško. Vloni byly všechny reprízy Cyrana beznadějně vyprodané už v den premiéry, na letošní reprízy jsou vstupenky ještě k dostání prostřednictvím sítě GoOut nebo na místě U Ježíška. Představení 26. 7. bude derniérou, a tedy poslední šancí Cyrana s Michalem Dlouhým v Plzni vidět.

Divadelní léto začalo letos v polovině června a za sebou má především letošní premiérovou inscenaci Švanda dudák s celkem deseti reprízami. Uskutečnila se i řada akcí doprovodného program. Scéna s jevištěm pro 500 diváků vyrostla poprvé na prostranství U Ježíška, které si vybral režisér Marek Němec pro svého Švandu. Na stejné místo se stěhuje i Cyrano, který měl vloni premiéru v historickém centru města v Proluce.

„Na reprízy Cyrana, v novém prostředí U Ježíška, kde jsem měl možnost vidět velmi povedenou premiéru Švandy dudáka, se moc těším. Je to myslím klidnější místo než loni v Proluce a má své nové kouzlo,“ řekl herec Michal Dlouhý, jehož role francouzského šlechtice s nevzhledným nosem patří k nejnáročnějším, ale také nejkrásnějším postavám světové dramatiky. „Texty se, po roční pauze, učím už 14 dní na dovolené a musím tomu věnovat minimálně tři hodiny denně, protože je tam toho textu sakra hodně a ještě ve verších!“ dodal Michal Dlouhý.

Spolu s Michalem Dlouhým se na scénu Divadelního léta vrací Andrea Mohylová jako Cyranova krásná sestřenice Roxana, Miloslav Tichý jako Kristián, do kterého je zamilovaná, či Kamil Halbich jako Cyranův přítel Le Bret. V dalších rolích se stejně jako v loni představí Jan Jankovský, Jiří Maryško, Marek Mikulášek, Petr Borovský, Jaroslav Matějka, Adam Rezner, Jindřich Kout, Jiří Kout, František Šimánek a Jiří Weiner. V Cyranovi nebudou chybět ani stálice Divadelního léta Jana Kubátová, Klára Krejsová, Bronislav Kotiš a Antonín Procházka ml., kteří účinkovali i v letošní novince Švanda dudák.

Festival původně plánoval šest repríz, v minulém týdnu ale přidal sedmou v pátek 26. 7. „Cyrano je jedinečný titul se skvělým obsazením. Všechna představení sice ještě nejsou úplně vyprodaná, máme ale zkušenost, že zájem o reprízy ke konci výrazně stoupá a my bychom rádi uspokojili všechny diváky. Cyrana už příští rok opakovat nebudeme, přidané páteční představení je poslední možností Michala Dlouhého v této roli v Plzni vidět,“ upozorňuje ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová.

Divadelní léto pod plzeňským nebem patří s téměř 9000 diváky k největším open air divadelním akcím v republice. Divadelní scéna s hledištěm, které v posledních letech pojme na 500 diváků, vyrůstá každý rok v jiném prostoru. Od roku 2008 festival připravuje vždy jednu původní inscenaci, kterou zasazuje do kulis širšího centra města. Za dobu existence Divadelního léta se na plzeňské letní scéně vystřídala řada hvězdných tváří, mimo jiné Viktor Limr (Don Juan 2008), Jan Zadražil (Revizor 2009), Martin Hofmann (Král jelenem 2010), Roman Zach (Lhář 2014), Pavel Batěk (Prokletí rodu Baskervillů 2015) nebo Kamil Halbich (Don Quijote 2016).

Vstupenky na 12. ročník festivalu Divadelní léto se prodávají prostřednictvím sítě GoOut. Ceny vstupenek na inscenace hlavního programu Švanda dudák a Cyrano se pohybují od 250 do 550 Kč. Ceny vstupného na doprovodný program se pohybují od 100 do 550 Kč.

Divadelní léto pod plzeňským nebem
12. ročník, 15. 6. – 26. 7. 2019

Švanda dudák
podle hry Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla
U Ježíška
premiéra v sobotu 29. června ve 20.30
reprízy 1. - 4. a 7. - 12. července ve 20.30
Režie: Marek Němec, scéna: Agnieszka Pátá-Oldak, hrají: Ondřej Rychlý, Eliška Hanušová, Martin Písařík, Klára Krejsová, Michal Štěrba, Tomáš Karger, Jana Kubátová, Bronislav Kotiš, Antonín Procházka ml., David Kubát a další.

Cyrano
Edmond Rostand
U Ježíška
reprízy 20. – 26. července ve 20.30
Snad každý divák chce vidět Cyrana. Romantický příběh čisté a marné lásky až za hrob, opravdového přátelství, nefalšovaného hrdinství, odvahy a cti řadí Cyrana už několik století na špici světové klasiky. Každý herec si chce Cyrana zahrát! Dramatická báseň Edmonda Rostanda se řadí k vrcholům francouzského dramatu. Michal Dlouhý zářil jako Cyrano na festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem 2019. Jsme rádi, že vám tenhle zážitek můžeme nabídnout i letos.
premiéra 30. 6. 2018
režie: Ivan Řezáč
Hrají: Michal Dlouhý, Andrea Mohylová, Miloslav Tichý, Jan Jankovský, Jiří Maryško, Kamil Halbich, Bronislav Kotiš, Jana Kubátová, Antonín Procházka ml., Petr Borovský, Jiří Weiner/ František Šimánek, Klára Krejsová, Jindřich Kout, Marek Mikulášek, Jiří Kout, Adam Rezner, Jaroslav Matějka.

Doprovodný program
Festivalek hereckých kapel
Zach's Pub, sobota 15. června ve 20.00
Jsme muzikál!
U Ježíška, neděle 16. června ve 20.30
Jak se vám líbí
William Shakespeare
U Ježíška, pondělí 17. června ve 20.30
Slam Poetry Open Air
U Ježíška, úterý 16. července ve 20.30
Improzápas
U Ježíška, čtvrtek 18. července ve 20.30

weby uniweb

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
clio auto cb

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb