Mouřenec přivítal nový rok mší, chystá kulturu i opravy

Silvestrovskou půlnoční mší při svíčkách, kterou sloužil farář Jenda Kulhánek, vstoupil kostel Mouřenec nad šumavským Annínem do nového roku.

james bond net concert

Na bohoslužbu dorazilo podobně jako v minulých letech zhruba 50 lidí. Setkání začalo vyzávněním zvonů, včetně toho ze 14. století, poté následovala hymna a po ní mše s mimořádnou atmosférou. 

Příchod nového roku tak trochu vybízí k lehkému ohlédnutí za rokem uplynulým. "Pro Mouřenec to byl, myslím, další dobrý rok. Spolek Přátelé Mouřence spolu s dalšími dobrovolníky dál utužoval spolupráci s německým podpůrným mouřeneckým spolkem Förderkreis zur Erhaltung von St. Maurenzen. Při společných brigádách jsme částečně vyčistili okolí kostela a hřbitova od náletů a křovisek. Díky úzké spolupráci s vlastnkem Mouřence, tedy římskokatolickou duchovní správou,  se nám podařilo zahájit obnovu nátěru fasády. Na krajskou dotaci jsme nedosáhli, proto nátěr farnost zaplatila z peněz od našich dvou spolků, které je získaly na české a německé straně hranice ze sbírek a od podprovatelů a sponzorů. V závěru roku jsme zahájili také boj proti červotoči," líčí LUkáš Milota ze spolku Přátelé Mouřence.

I v roce 2019 na Mouřenci slavili křesťanské svátky, ale připomněli i státní svátky a další významné události našeho státu a také mouřenecké osobnosti. Pozvali na řadu bohoslužeb: na silvestrovskou/novoroční bohoslužbu, dvě česko-německé bohoslužby, v létě bohoslužbu za šumavské dobrodince, dušiškovou bohoslužbu a pobožnost k zahájení adventu. V programu nechyběly koncerty, přednášky a pravidelné i mimořádné komentované prohlídky. Jana Kadlecová vede statistiku, a proto ví, že spolek Přátelé Mouřence pozval na 45 akcí, 127 komentovaných prohlídek včetně 12 nočních atd. Dle přibližných součtů Mouřenec loni navštívilo cca 4 tisíce lidí. Do návštěvnosti se jistě nějakým způsobem promítlo, že od dubna do listopadu byla zcela uzavřená silnice mezi Dlouhou Vsí a Radešovem, což komplikovalo příjezd návštěvníkům z horních částí Šumavy.

Spolek Přátelé Mouřence se zajímal i o okolí Mouřence. "V únoru jsme uspořádali setkání na místě zbořené kaple sv. Valentýna v Palvínově, v květnu jsme společně s panem Kintzlem obnovili křížek na skále v Anníně, v červenci jsme se zapojili do IV. sklářské anenské pouti a Anenského festivalu v Anníně a v říjnu i do mezinárodního sklářského sympozia v Anníně, a to komentovanou procházkou nebo setkáním a prohlídkou v kapli nad annínskou sklárnou. Na Mouřenci vzniklo také několik záběrů do nového česko-slovenského filmu Kryštof," líší Lukáš Milota. Ten za spolek děkuje všem lidem za podporu a těší se na setkání na Mouřenci a na další spolupráci.

V roce 2020 si Mouřenec připomene, že stavba kostela začala po roce 1220 a oslaví "8 století Mouřence". Chystá také další úpravy a čištění okolí kostela od náletů a křovin. "Chceme také pokračovat s nátěrem dalších částí fasády. Chystáme také řadu duchovních, kulturních a vzdělávacích akcí. A také stavbu křížku v Palvínově, na místě zbořené kaple," vypočítává Milota.

Každou sobotu v 11 hodin zve kostel na komentované prohlídky - celoročně, za každého počasí.

 

Fotogalerie
weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Víte za co platíte AUTO CB

Hlavní zprávy

 

loop jazz club
uniweb weby