Mouřenec zve v létě na prohlídky a koncerty. Třeba Nezmarů, Rumla a Prokopa

Dětským odpolednem se o uplynulé neděli naplno rozjelo v šumavském kostele svatého Mořice nad Annínem další Mouřenecké léto.


V rámci 12. ročníku multižánrového prázdninového cyklu akcí se lidé můžou těšit na denní i noční komentované prohlídky, bohoslužbu, koncerty různých žánrů nebo historickou přednášku.

1. července začaly v kostele na Mouřenci pravidelné komentované prohlídky. Podobně jako v minulých letech budou po celý červenec a srpen vždy v pondělí, ve středu, v pátek a v neděli od 16:30 h a lidé můžou přijít na prohlídku i v sobotu v 11 h tak, jak to platí po celý rok.

V neděli 7. července od 19 h rozezní kostel nad Annínem legendární folková skupina Nezmaři. „Jsem rád, že Nezmaři přijíždějí na Mouřenec opakovaně a rádi. A lidé si je rádi přijdou poslechnout a zazpívat si s nimi. Atmosféra bývá vždy velmi vřelá,“ říká předseda spolku Přátelé Mouřence Lukáš Milota.

O týden později, v neděli 14. července, bude od 14 hodin na Mouřenci místní kněz P. Jenda Kulhánek sloužit Mši za šumavské dobrodince. Na bohoslužbu v 15 hodin naváže varhanní koncert Jany Havlíčkové a houslisty Vladislava Líneckého.

I letos se Mouřenec připojí k programu IX. Sklářské anenské pouti v Anníně a okolí. V pátek 26. července od 19:30 h v kostele zazpívá Ondřej Ruml v doprovodu klavíristy Martina Brunnera. Na programu budou písně od Petra Hapky, Michala Horáčka, Jaroslava Ježka a další. Poslední červencový víkend budou v kostele také častější prohlídky.

Posledního července se posluchači můžou od 19:30 h těšit na koncert Michala Prokopa v doprovodu Pavla Marcela a Jana Hrubého.

Pestrý program nabídne Mouřenec i v srpnu. V sobotu 10. srpna od 18 h bude už tradičně v kostele přednášet o vzácných mouřeneckých středověkých freskách historik umění prof. Jan Royt. Následující úterý, 13. srpna, můžou lidé přijít na Mouřeneckou noc. Program začne ve 20:30 h. krátkou prohlídkou, na kterou naváže komorní koncert Pavla Křiváka a Adama Kubáta z Brna, kteří za doprovodu svých kytar přednesou písně dua Simon and Garfunkel. Připravené jsou i speciální noční prohlídky kostela a kostnice.

Mouřenecké léto přinese i vzpomínku na písničkáře Karla Kryla, od jehož narození letos uplynulo 80 a od úmrtí 30 let. V sobotu 17. srpna v 18 hodin Krylovy písně přednese skupina MISSA, která krom toho, že doprovází bohoslužby v pražských Vršovicích, vsadila právě na Krylův repertoár. Na Mouřenci tentokrát vystupuje ve dnech, kdy si připomeneme další výročí srpnové okupace.

Prázdninový program uzavřou dva koncerty. V sobotu 24. srpna od 18 hodin přednese na varhany skladby hudebních velikánů i své improvizace prof. Michal Novenko. V neděli 25. srpna hudební nabídku v 19 hodin doplní klatovská skupina Elias, která jako každý rok zazpívá spirituály a další písně ve vícehlasých úpravách.

Během července a srpna Mouřenec pozve také na noční prohlídky, jejichž termín bude stejně jako další podrobné informace k programu zveřejněný na webové adrese: www.pratelemourence.cznebo facebookové stránce Mouřence.

V září rozezní kostel sbor Rosa Coeli ze Žlutic. Gotické skladby v dobových kostýmech zazpívají v sobotu 14. září od 13 hodin. V neděli 15. září od 17 hodin Mouřenec přivítá skupinu Čechomor v provedení „trio“, které tvoří Karel Holas, František Černý a Matěj Lienert. Oběma koncerty se Mouřenec symbolicky připojí ke Dnům evropského dědictví. Vstupenky na velké koncerty bude možné zakoupit v předprodeji na www.sirkus.cz. Část vstupenek bude ale vždy ke koupi na místě.

Vrcholem Mouřeneckého léta 2024 bude tradiční pouť ke svatému Mořici, která letos vychází na sobotu 21. září. Od 14 hodin bude v kostele za účasti německých rodáků i českých poutníků sloužit P. Jenda česko-německou mši svatou. Chybět nebude ani doprovodný hudební program.

„Loni se podařilo dokončit nátěr fasády kostela i kostnice nebo pořídit dřevěný stupínek kolem obětního stolu nebo nové podsedáky do lavic. Letos jsme nechali opravit některé hroby, pořídili zábradlí a chystáme další úpravy nebo opravy. Dovolit si je můžeme jen díky penězům, které získáváme od návštěvníků pořádaných akcí nebo od sponzorů a také od našich přátel z německého podpůrného spolku. Mouřenec má přátele na obou stranách hranice, za což jsme nesmírně vděční. Těšíme se na další letošní setkání s milými návštěvníky a všechny k nám srdečně zveme,“ uzavírá Lukáš Milota ze spolku Přátelé Mouřence.

Během léta spolek Přátelé Mouřence příležitostně nabídne i prohlídky kaple sv. Anny se sklářskou hrobkou nad sklárnou v Anníně a odhalí skleněnou pamětní desku u křížku, kterou před lety u annínského mostu obnovil šumavský pamětník a patriot Emil Kintzl.

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq