Moving Station v sobotu vzpomíná na Václava Havla

85x Václav Havel. Město Plzeň a Moving Station připomenou nedožité 85. narozeniny jedné z nejvýznamnějších osobností české polistopadové historie.

weby na míru UNIWEB

Celkem 85 čtenářů připomene v sobotu 18. prosince 2021, v den 10. výročí úmrtí prvního českého prezidenta Václava Havla, jeho myšlenky čtením z jeho 27 proslovů v plzeňském kulturním prostoru Moving Station. Program je připraven od 16:00 do 20:30 hodin. Akce bude přístupná veřejnosti a také přenášená on-line na Facebooku Moving Station, Plzeň.eu, Plzeň 2015 v době od 16:00 do 20:30 hodin.

„Jsem hrdý na to, že Václav Havel je čestným občanem města Plzně a nositelem ocenění Ceny 1. června. Plzeň se tak v jeho životě obtiskla několikrát, bohužel i jeho vězněním v borské věznici v osmdesátých letech, coby jeden z důkazů jeho životních paradoxů,“ připomněl primátor města Plzně Martin Baxa.

V Moving Station na Jižním Předměstí se prostřídá v sobotu 18. prosince v průběhu necelých pěti hodin programu 85 čtenářů. Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla se o jejich výběr postaral Roman Černík, divadelník, dramaturg, vysokoškolský pedagog a ředitel centra Johan, které se zabývá rozvojem dramatické tvorby v Plzni a Plzeňském kraji.

Knihovna Václava Havla poskytla stovky záznamů větších i menších projevů, které Václav Havel pronesl k mnoha příležitostem. Nejen velké státnické projevy, jako například v Kongresu USA v roce 1990, v Rudolfinu k oběma komorám Parlamentu České Republiky v prosinci 1997, projev při vstupu České republiky do NATO či novoroční prezidentské projevy, ale také například zdravice z měst, která navštívil při různých příležitostech, gratulace laureátům různých ocenění či výročí týdeníku Respekt a festivalu Jeden svět. Pro čtení v sobotu 18. prosince je nakonec vybráno celkem 27 textů.

„Když člověk proslovy pročítá a vidí, k čemu všemu a jak se Václav Havel vyjadřoval, tak si uvědomuje, jak důležitá je role prezidenta republiky. Jak může být významná pro soudržnost a bdělost občanů, kteří v daném státě žijí, a jak je důležité, aby měli ve svém čele osobnost, která bude uvažovat v celosvětovém kontextu, vyzdvihovat morální hodnoty a upozorňovat na to, když je někdo porušuje,“ okomentovala Eva Kraftová, PR a produkční Moving Station.

Kavárna Moving Station bude po celou dobu konání akce otevřená a nad rámec se bude k této příležitosti servírovat Ančka hladká, krkonošská houbová polévka podle kuchařky Václava Havla.

Čtení proslovů bude doprovázet živá hudba pianisty a písničkáře Jana Buriana, kytaristky Jany Kozubkové, šansoniérky Olgy Paškové a vystoupení improvizátorky BioMashy. Nebude chybět ani básník slam poetry Anatol Svahilec.

„Václav Havel nám touto cestou dává příležitost být spolu. Událost bude nejen o tom, připomenout si, jak Václav Havel přemýšlel a jak komentoval dění ve společnosti, ale hlavně o tom se v čase adventním společně setkat,“ uvedl organizátor akce a produkční Moving Station Ondřej Sosna.


NetConcert George Duke Band

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Velikáni filmové hudby

Hlavní zprávy

 

NetConcert George Duke Band
uniweb weby