Na chodníku v centru Plzně našla ledňáčka

V úterý 7. 1. 2020 našla paní Dagmar Chroboková na chodníku u domu číslo 12 na Anglickém nábřeží v Plzni ležet „létající drahokam“.

Jarní servisní akce AUTO CB

Přesně tak se totiž mezi ornitology říká jednomu z našich třpytivě vybarvených ptáků, a to ledňáčku říčnímu. Ten pravděpodobně při řece Radbuze protahoval městem Plzní a narazil do skleněné zrcadlící se výlohy. Po nárazu zůstal pak na méně frekventovaném chodníku otřesený ležet na zádech, kde ho paní Dagmar našla. “Bylo mi jasné, že to není jen tak a že potřebuje mou pomoc. Ležel na zádech, oranžové nožky nahoru a pocukával hlavou. Že je to ledňáček jsem poznala okamžitě, jelikož se s ním pravidelně setkávám na vycházkách po nábřeží.“

Plzeň je díky své poloze na čtyřech řekách pro mnoho ptáků strategickým tahovým uzlem (bodem). Při vodě a po řekách táhnou desítky druhů, stovky až tisíce jedinců ptáků, kteří musí jednou tam a pak zase zpět proletět přímo srdcem města. Krom ledňáčků to jsou třeba sluky, pisíci, různé druhy bahňáků a kachen, ale i drobní pěvci. Ptáci využívají řeky, jako lidé používají silnice, nebo táhnou ve vegetačním pásu při řekách či železničních tratích. Plzeň tím jak je na čtyřech řekách (Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava), které se na Doubravce u kostela sv. Jiří nakonec spojí v řeku jednu, která přes Bukovec a polesí Zábělá opouští území města Plzně pod názvem ř. Berounka, je vlastně takový do široka rozevřený trychtýř, který ze čtyř směrů vše zúží a sleje do směru jednoho. A to platí nejen o vodě, ale samozřejmě i o táhnoucích ptácích.

"Každý rok máme v Plzni období, zejména na podzim, kdy víme, že při vodě táhnou sluky, rackové, křepelky, lelci, sýkory či králíčci (králíček obecný či ohnivý jsou naši nejmenší ptáčci). To potom několik dní po sobě nacházíme a ošetřujeme hned několik jedinců onoho druhu, různě potlučených či zbloudilých uprostřed města. Jednou jsme dokonce řešili rovněž ledňáčka říčního přímo na radnici na náměstí Republiky. Vrátný ho tenkrát našel ležet již po nárazu uhynulého u zadního vchodu do radnice," popisuje šéf plzeňských zvířecích záchranářů Karel Makoň.

A jak to s létajícím drahokamem z Anglického nábřeží nakonec dopadlo? Paní Dagmar svůj nález poctivě nahlásila, a když pak Makoň ledňáčka od ní na místě nálezu přebíral, tak už v papírové krabici stál na svých krátkých nožkách a spokojeně kroutil hlavou. "Požádal jsem tedy fotografku Taťánu Typltovou, aby mě se šťastnou nálezkyní a ledňáčkem pro Vás vyfotografovala. Jelikož se už začalo smrákat, tak jsem ledňáčka raději odvezl a ubytoval na naší záchranné stanici. Předpokládám, že pokud si nárazem nepřivodil závažné vnitřní poranění,  tak bude vypuštěn zpět do údolní nivy některé plzeňské řeky," uzavírá Makoň.

Tak se také stalo, Makoň ve středu ledňáčka vypustil na řeku Berounku hned u kostela sv. Jiří v Plzni – Doubravce.

foto: taťána typltová

Fotogalerie
The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka