Na digitálním Domažlicku nejde Nova

Zhruba čtyři stovky obyvatel Domažlicka diskutovaly o pozemním digitální vysílání České televize (ČT) zahájené pokusně v regionu letos 1. listopadu. Míst s problematickým pokrytím je na území zhruba třetiny Plzeňského kraje, kde digitální kanál funguje, minimálně.


Zhruba čtyři stovky obyvatel Domažlicka diskutovaly o pozemním digitální vysílání České televize (ČT) zahájené pokusně v regionu letos 1. listopadu. Míst s problematickým pokrytím je na území zhruba třetiny Plzeňského kraje, kde digitální kanál funguje, minimálně. Jedinou celou obcí bez signálu jsou pětisethlavé Nemanice. Problémy hlásí Pocinovice, také na Domažlicku, které jsou pokryté z 25 pct. Největším problémem ale je, že lidem s digitálním příjmem nejde Nova.
"V Nemanicích není signál, podobně jako tam není teď v analogu. Budeme hledat místo pro stavbu převaděče, podobně jako nyní," uvedl Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb Českých radiokomunikací (ČRa). Probíráme jednotlivé části území a pokud není pokryt, tak to řešíme, uvedl Roztočil. Zástupci ČRa a České televize (ČT) dnes občany několikrát žádali, aby mailovali nebo telefonovali na zákaznické linky 844 900 001 za městské hovorné. Za listopad měly ČRa 500 hovorů z Domažlicka.
ČRa začaly od 1. listopadu měřit 240 míst v 50 až 60 obcí. "Hodně měst a vsí je pokryto stoprocentně," řekl vedoucí měření signálu Jan Hamáček. Do 19. prosince bude hotova závěrečná zpráva o pokrytí. Měřením bylo podle něj potvrzeno, že města Horšovský Týn, Domažlice a Bor jsou pokryta plně, Kdyně z 85 procent. Oblasti s horším pokrytím by měla dořešit až definitivní síť. Nejdéle do roku 2009 mají v Plzeňském kraji vysílat digitálně zbylé vysílače Svatobor na Klatovsku a Krašov na Plzeňsku. S úplným ukončením analogového vysílání v celé ČR se počítá v říjnu 2010.
Digitální signál je naopak podle Roztočila možné chytit i tam, kde se nepočítalo s pokrytím - v Tachově, Horní Bříze, Mariánských Lázní a Plzni.
Pětikilowattový vysílač Vraní vrch u Domažlic pokrývá digitálně území s 220.000 lidmi, tedy téměř celé Domažlicko, část Tachovska, Klatovska a jižního Plzeňska. Od listopadu mohou lidé v regionu přijímat digitálně ČT 1, ČT 2, ČT 24 a ČT 4 Sport. Představuje to 30 procent území i obyvatel kraje.
Lidé mohou ještě zhruba pět měsíců přijímat současně analogové i digitální vysílání, poté dosavadní analogové vysílání skončí. Obyvatelé, kteří nebudou mít set-top boxy, jejichž minimální cena je 1500 korun, od druhého pololetí 2007 vysílání v regionu nechytnou.
"Pro nás je současná digitalizace polovičaté řešení, nechytneme digitální Novu a Primu," uvedl občan z hlediště. Je to kardinální problém, my o tom mluvíme pořád a chceme ho řešit, uvedl Pavel Hanuš, šéf projektu digitalizace ČT. ČRa i ČT údajně uzavřely všechny dohody pro to, aby Nova od listopadu vysílala. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která má dát Nově souhlas k účastni v experimentu, zatím tvrdí, že Nova digitální frekvenci na Domažlicku nepotřebuje. Pokud nezačne vysílat digitálně do poloviny roku, současné analogové vysílání z regionu nezmizí.
"Nikdo nemůže donutit Novu, aby v polovině příštího roku vypnula analogové vysílání," dodal. Prima zatím nepočítá, že by s digitálním vysíláním na Domažlicku začala. Není součástí multiplexu A jako ČT. Ze zákona má Prima prostor v multiplexu B. Jeho provozovatel, Czech Digital Group, ale dosud zkušebně vysílá pouze v Praze.
Dalšími problémy jsou podle občanů samovolné přepínání set-top boxů, méně kvalitních obraz zamrzá, občas se sám vypíná. ČRa nabídly lidem, že po zaslání typu si ho prověří a odpovědí. Dalšími problémy je občasné rušení z vysílače Klínovec na Karlovarsku a rušení zahajovaným digitálním vysílačem v Německu, který má vysoký výkon 100 kW.
Podle Hanuše zajistí digitální vysílání minimálně stejné pokrytí jako dosavadní analogové. Ze zákona musí ČT pokrýt 95 procent území, v uvedeném regionu to bude 96 až 97, Domažlice jsou pokryty stoprocentně. "ČT bude příjem zkvalitňovat, u komerčních televizí je otázkou, zda do lepšího pokrytí budou chtít investovat," uvedl Hanuš.
Digitální vysílání funguje od letošního února v okolí Prahy, Brna a Ostravy. Hlavním důvodem, proč se zvolily v dalším kroku jako čtvrté právě Domažlice, je řešení problému rušení programu ČT 2 německým digitálním rozhlasem. Ve druhé polovině příštího roku bude stejný problém v oblasti Ústí na Labem na vysílači Buková hora. Podle mezinárodních dohod se nebudou smět používat analogové kmitočty na příjem televize od konce roku 2010. Poté si koupíte televize s tunerem, kde žádnou krabičku (set-top box) potřebovat nebudete, uvedl Hanuš.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 07.12.2006 18:390 +
 
Dotace na elektormobilitu

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq