Na Doubravce uctili oběti spojeneckého náletu z dubna 1945

Oběti spojeneckého náletu ze 17. dubna 1945 a padlé ve druhé světové válce uctilo vedení čtvrtého plzeňského obvodu. Cílem náletů bylo plzeňské seřaďovací nádraží, řada bomb však minula cíl a dopadla na místa, kde se nacházeli civilisté.


Patří mezi ně Sousedská a Jateční ulice a také Habrmanovo náměstí. Právě na těchto místech proběhly tradiční pietní akty.

První z trojice vzpomínkových aktů se uskutečnil na křižovatce ulic Sousedská a Partyzánská. Během tehdejšího náletu zde před téměř osmi desítkami let přišlo o život 118 místních obyvatel, často celých rodin. K památníku, který na své čelní části nese jména všech obětí, vedení obvodu položilo pietní věnec a uctilo památku zemřelých minutou ticha.

„S úctou a zármutkem vzpomínáme na oběti náletů. Každé jméno na pomníku nám připomíná krutou a nelítostnou tvář války. Bohužel ani v 21. století není mír v Evropě samozřejmost. Válka dnes zuří pouhých 300 kilometrů od našich východních hranic, a i zde si žádá životy nevinných civilistů. Važme si proto míru a hodnot, které nám události z dob minulých přinesly a pečujme o ně. Cena lidského života je nevyčíslitelná,“ říká starosta Tomáš Soukup (ANO).

Tragické události z druhé světové války připomíná také pomník u Jateční ulice. Zdejší dělnická kolonie, které se lidově říkalo „Cikánka“, patřila mezi bombardováním nejvíce zasažená místa v západočeské metropoli. Místní obyvatelé se totiž v nepodsklepených domech neměli kam ukrýt. V jediném podzemním krytu zde na následky ranního náletu, jehož cílem bylo vyřadit z provozu přilehlé plzeňské seřaďovací nádrží, zahynulo na osm desítek místních obyvatel.

„Následky náletů byly tragické. Řada starších občanů má dodnes tyto události v živé paměti. Stopy války navíc byly patrné i v dalších letech. Týkalo se to například nevybuchlé munice, kterou musí pyrotechnici zneškodňovat dodnes. Na jejich počest před čtyřmi lety v místě vznikl památník s demontovaným pláštěm nevybuchlé letecké pumy. Ani na hrdinství pyrotechniků bychom v těchto dnech neměli zapomínat,“ uvádí místostarosta Zdeněk Mádr (ODS).

Poslední z pietních aktů se konal na Habrmannově náměstí. Do zdejší základní školy v Masarykově ulici se po dubnových náletech nevrátilo 38 dětí a také učitelka Květoslava Zajícová. Během bombardování byla poškozena i kaple sv. Jana Nepomuckého na křižovatce Masarykovy a Zábělské ulice. Šest let po konci války pak byla zcela zdemolována.

Za čtvrtý plzeňský obvod se pietních aktů zúčastnili také místostarosta Václav Beran (ANO) a místostarostka Lenka Kočová (ODS). Za město Plzeň památku obětí a padlých ve válce uctil Petr Osvald z Kanceláře primátora města Plzně, vzpomínkových akcí se rovněž zúčastnili zástupci Krajského vojenského velitelství Plzeň a Klubu českého pohraničí.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka