Na Juniorfest přijede Semir Gerkhan z Kobry 11

Už 4. listopadu se nejen mladým divákům otevřou díky filmovému festivalu sály v šesti městech Plzeňského kraje.

Jarní servisní akce AUTO CB

Do Plzně, Domažlic, Dobřan, Přeštic, Horšovského Týna a nově také do Klatov míří 15. ročník mezinárodního filmového festivalu pro děti a mladé publikum Juniorfest. Festival se v kraji usadí na celý týden, a to až do 10. listopadu. Kromě filmových projekcí nabídne letošní program doprovodné akce, odborné semináře nebo setkání s německým hercem Erdoganem Atalayem, který se proslavil rolí Semira Gerkhana v seriálu Kobra 11.

Známý seriálový vrchní komisař Semir se představí už během slavnostního zahájení, které proběhne v pátek 4. listopadu od 19:30 v sále MKS v Domažlicích. Stream ze zahájení nabídne i Kulturní a komunitní centrum v Přešticích. V sobotu ráno Atalay zavítá na Kolonádu do Klatov a poté bude poračovat do Plzně. Zde se od 15:30 uskuteční autogramiáda v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje. Svou tour završí v neděli dopoledne v Domažlicích.

V průběhu Juniorfestu budete moci potkat i další osobnosti z filmového světa, například producenta Ondřeje Beránka, který v pátek v Domažlicích uvede předpremiérovou projekci zrestaurované verneovky Ukradená vzducholoď. Snímek bude uveden za účasti dcery Karla Zemana Ludmily Zemanové. V neděli do Domažlic dorazí mladí influenceři Martin Creep, Diviška, Naty a Lukefery, kteří uvedou studentský film I am influencer. Ředitelka festivalu Judita Soukupová prozradila, že v jednání je například i účast Ondřeje Vetchého, Ivany Chýlkové nebo Jiřího Macháčka, který namluvil komentář k dokumentárnímu snímku Planeta Praha. Ten bude promítán 7. listopadu v domažlickém Loutkovém sále a o tři dny později také v Zámeckém kině Václava Vorlíčka v Horšovském Týně. “V letošním roce se nám navíc podařilo dojednat úctyhodný počet zahraničních delegací. Festival navštíví tvůrci snímků Poklad, Malá vlna nebo Vinski a kouzelný prášek”, dodává ředitelka festivalu. Na tvůrčí delegace se můžete těšit i během víkendových projekcí českých filmových pohádek Princ Mamánek, Tajemství staré bambitky 2 nebo Princezna zakletá v čase 2. Tu festival uvádí dokonce v předpremiéře, pohádka totiž vstupuje do kin až 17. listopadu.

Organizátoři festivalu se rozhodli při příležitosti jubilejního 15. ročníku změnit vizuální styl. Malého prince z předešlých ročníků vystřídaly podzimní motivy a postavička Kaštánka. Zároveň programový tým nabídne různé verze výukových materiálů. „Rozhodli jsme se změnit koncept: letos uvádíme sice méně filmů, ale zato ve více městech a s výukovými materiály prakticky ke každému z promítaných snímků jak pro žáky a studenty, tak ale také pro pedagogy”, uvádí programová ředitelka Barbora Kyas. Novinek však bude mnohem více. Festivalová mapa se rozrostla o město Klatovy, kde Juniorfest obsadí Kolonádu, Kino Šumava a Refektář jezuitské koleje. Plzeňští návštěvníci mohou nově zhlédnout filmy v aule Gymnázia Františka Křižíka. “Z navázané spolupráce s gymnáziem mám velkou radost. Podtrhuje naši myšlenku více pracovat se školskými zařízeními. Žákům, studentům, ale také jejich pedagogům chceme zprostředkovávat nejen filmový zážitek, ale prosazovat více a více aktuální téma kreativního vzdělávání, do něhož filmová výchova rozhodně patří”,  uzavírá téma Barbora Kyas.

Soutěžní program, jádro celého Juniorfestu, sestává ze tří kategorií: soutěže celovečerních animovaných filmů, dětských filmů a filmů pro mladé publikum. Každá z těchto kategorií uvede šestici snímků. Animovaná sekce představí nizozemský film Kvík o darovaném prasátku. Dětskou sekci ovládne koprodukční Kulíšek a ze sekce pro mladé diváky může zaujmout Comedy Queen, švédský snímek o plnění vlastních snů a snaze vypořádat se se smrtí matky. Soutěžní snímky jsou hodnoceny odbornou porotou. Po dvou letech do ní usednou nejen čeští, ale opět i zahraniční filmoví profesionálové. Na Juniorfest dorazí ředitelka polského festivalu Kids Kino a programová ředitelka vzdělávacího oddělení asociace New Horizons Kamila Tomkiel-Skowronska nebo zakladatel prvního německého divadla, v němž děti hrají role napsané pro děti, Thomas Heinemann. Z českých zástupců přijali roli porotců například režisér Karel Janák nebo Michaela Pavlátová, režisérka animovaného filmu Moje slunce Mad (2021).

Kromě soutěžních snímků se mohou diváci těšit i na novou sekci webseriálů. Ta má za cíl představit především produkci severských veřejnoprávních televizí, které se nebojí být upřímné a progresivní a mluvit s nadsázkou i o velmi závažných tématech. Vedle příběhu Hashtag o severských riots, jež vychází ze skutečné události na instagramové scéně, nabídne program také mysteriózní teenage horor Kryptid o mýtickém živočichovi ze severských dějin.

Jednotlivé vstupné na filmové projekce činí 30 - 70 Kč dle typu projekce. Vstupenky lze zakoupit hotově na pokladnách před festivalovými sály nebo přímo v hlavním akreditačním centru v Muzeu Chodska v Domažlicích, které bude otevřené od 4. listopadu. Návštěvníci si mohou pořídit také diváckou akreditaci za 240 Kč a platnou po celou dobu festivalu, nebo víkendovou akreditaci za 120 Kč. O akreditace lze žádat již s předstihem, a to na e-mailu rezervace@juniorfest.cz.

Neméně důležitou součástí filmových přehlídek a festivalů jsou také programy určené filmovým profesionálům a studentům filmových škol, které se souhrnně označují jako Industry Days. Ty jsou neoddělitelnou součástí také Juniorfestu a v letošním roce se odehrají především v Domažlicích.

V neděli odborný program nabídne producentský panel na téma filmové produkce pro děti a mladé publikum a diskusní pořad s dramaturgyní Janou Čížkovskou a publicistou Sašou Michailidisem na téma současných trendů ve tvorbě webseriálů a on-line produkce pro mladé publikum.

Ve spolupráci s TV NOVA je připravována projekce loňského vítězného snímku vyhlášeného v rámci Noci filmových nadějí a uveden bude také workshop Green Filming na téma udržitelného natáčení, včetně příkladů z natáčení minisérie Král Šumavy, která vznikala v květnu letošního roku v okolí Padrťských rybníků a v Kostele sv. Václava ve Skořicích. Odborný program nabídne také masterclass estonského animátora Meelise Aruleppa, který současně usedne do zahraniční poroty, a dále setkání s Lenkou Szántó. Ta představí novou tvorbu pro placenou platformu VOYO.

Část letošního industry programu se bude odehrávat také na půdě brněnské Masarykovy univerzity. Právě tam zamíří v rámci připravovaného přednáškového cyklu hosté festivalu Noel Brown, Renate Zylla, Gert K. Münterfering nebo Marijke de Valck. Všichni jmenovaní se profesionálně zabývají dětským filmem. Kromě toho se Juniorfest podílí na organizaci mezinárodní konference CEE Animation Forum, která proběhne 2. a 3. listopadu v plzeňském DEPO2015. Událost přivítá na 120 filmových profesionálů z celé Evropy.

Plzeňská metropole bude dále v neděli 6. listopadu hostit Podzimní tvoření s Českou televizí a podobný koncept proběhne i v Horšovském Týně a v Klatovech. Horšovskotýnský program nabídne i v letošním roce udělování Zlatých rafiček, kterými Juniorfest oceňuje celoživotní přínos dětskému a mládežnickému filmu. Letošními laureáty jsou Veronika Freimanová a Josef Dvořák. “Veronika Freimanová cenu převezme v Erbovním sále Státního hradu a zámku Horšovský Týn v pondělí
7. listopadu od 18:00 a Josef Dvořák ve stejný čas, ovšem ve středu 9. listopadu”, zve filmové fanoušky nově jmenovaný výkonný ředitel David Brabec. Ten také letošní festivalový ročník shrnul slovy, že Juniorfest symbolicky získává občanský průkaz a směřuje k dospělosti, vždy však ale bude festivalem pro děti a mladé publikum, jen s bohatšími zkušenostmi.

Kompletní informace o programu 15. festivalového ročníku jsou uveřejněny na webových stránkách festivalu www.juniorfest.cz.

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka