Na Šumavě byl otevřen nový úsek cyklostezky

Trasu budou moci turisté využívat celoročně – v létě pro cykloturistiku a v zimě pro běh na lyžích. Projekt spolufinancovala Evropská unie z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj Programu Cíl 3 přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2007 – 2013. Za...


Trasu budou moci turisté využívat celoročně – v létě pro cykloturistiku a v zimě pro běh na lyžích. Projekt spolufinancovala Evropská unie z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj Programu Cíl 3 přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2007 – 2013.

Za účasti starostů Mojmíra Kabáta z obce Prášily, Horsta Hasenöhrla z obce Rejštejn, Jiřího Jukla z města Hartmanice, ředitele Regionální rozvojové agentury Šumava Miloše Picka, partnerů z bavorského Regenu a zástupců stavební společnosti Silnice Klatovy, a.s. a dalších hostů, byl dnes v NP Šumava slavnostně otevřen III. úsek cyklostezky Vysoké Lávky – Velký Bor.
Umístění téměř 7 km dlouhé nové cyklostezky je vůči přírodě šetrné, vede zčásti po bývalých hraničních drátech, a díky tomu došlo jen k minimálnímu kácení okolní zeleně.
Nová trasa je nepřímým pokračováním I. úseku Gerlova Huť – Nová Hůrka - první cyklostezky v Národním Parku Šumava, dokončeného v roce 2006. Druhý úsek Nová Hůrka – Skelná se dosud nerealizuje z důvodu časově náročnější předprojektové přípravy. Na IV. část stezky, která povede z Velkého Boru do Srní, Mechova, bylo už vydáno stavební povolení a podána žádost o podporu. Stavba IV. úseku cyklostezky by měla být dokončena v roce 2011. Rozhodující ale bude, zda Správa obdrží podporu z Evropské unie.
„Cyklostezka bude turistům k dispozici po celý rok – od jara až do podzimu pro cykloturistiku, v zimě se zde budou strojově upravovat stopy pro běžkaře,“ řekl Petr Šrail, referent Strážní a informační služby Správy NP a CHKO Šumava.
Povrch 3 m široké zpevněné vozovky, až na jeden úsek, kde je šířka vozovky 2,25 m, je v částech s příkrým sklonem živičný, v dalších přírodní pískový.
Na trase cyklostezky jsou postaveny dva mostky – přes Prášilský a Jezerní potok. Mají dostatečnou nosnost i šířku, aby po nich v zimním období mohla přejíždět rolba.
„Zvětšili jsme kapacitu parkoviště pro osobní automobily při konci cyklostezky ve Velkém Boru o dalších 10 stání. Nedaleko parkoviště ještě vzniklo odpočinkové místo s vyhlídkou do kaňonu Křemelné, které je s ním spojeno pohodlným chodníkem,“ dodal Josef Jiřička.
Rozpočet stavby činí více než 30 miliónů korun – finanční prostředky byly čerpány z 85% z dotací Programu Cíl 3, tj. cca 25 miliónů korun, 15% tvoří prostředky Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava.


Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 12.12.2009 16:120 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024