Na Špičák se po třech letech vrací mezinárodní závody v downhillu

Po třech letech (poprvé od roku 2021) se o nastávajícím prodlouženém víkendu postaví bikeři na start mezinárodního podniku v downhillu na šumavském Špičáku.


Největší horský areál v Plzeňském kraji – Ski&Bike Špičák, bude ve dnech 5.-7. července 2024 místem, kde se pojede v pořadí 4.závod šestidílné série iXS Downhill Cupu (II. kategorie UCI – Mezinárodní cyklisté unie), kde mohou startovat i jezdci ve licence. Předchozích 10 ročníků ve sjezdu, které se na Špičáku do roku 2021 jelo (jako iXS European Downhill Cup), patřilo pouze jezdcům s licencí.

„Ve startovní listině se registrovalo téměř 300 bikerů z 18 zemí světa, kteří pojedou v celkem 14 ženských a mužských kategoriích - juniorských, elitních i masters. Předpokládám, že další jezdci se do závodu dodatečně přihlásí ještě před začátkem sobotní kvalifikace,“ říká Jan Kasík ze Ski&Bike špičák.

Absolutní převahu mezi startujícími má sousední Německo – zhruba 2/3 účastníků, což je pochopitelné, neboť tato downhill série se dlouhá léta předtím jezdila jako Německý pohár. Domácích Čechů pojede 16. V kategorii Elite muži Daniel Fabok a Filip Jech. V Elite žen pak Jana Richterová, které budou držet palce i kolegové ze spolupořádajícího špičáckého areálu. Přes léto tady pracuje jako instruktorka ve zdejší bikové škole Gravity Academy. Své umění při sjezdu z vrcholu 1202 metrů vysokého Špičáku předvedou i bikeři ze zámoří - konkrétně USA, Austrálie a Nového Zélandu.

A jaká trať na bikery čeká? Všechny závody se zde historicky jely na 1750 metrů dlouhé „Struggle“, s převýšením 320 metrů, a letošek nebude výjimkou. „Struggle od konání posledních závodů prošel větší rekonstrukcí. Je rychlejší, nabízí více skoků, což bude určitě jezdecky i divácky atraktivnější,“ uvádí Jan Kasík. Při špičáckém sjezdu se střídají lesní úseky se sjezdovkami s vloženými dřevěnými skoky, přičemž ten poslední jezdce čeká přímo v cílové rovince. Povrch závodní trati tvoří hlína, kamení a kořeny.

Představení jednotlivých kategorii, v nichž se špičácký iXS Downhill Cup o víkendu pojede. Již zmíněné Elite mužů a žen, nejmladší Rookies U 15 (celkem zatím 17 přihlášených včetně jednoho Čecha – Radomíra Váchy). Dále kategorie U17 a U19 (dívky a chlapci, zvlášť pojedou jezdci s licencí a bez ní) a Open kategorie pro muže a ženy (bez licence). A konečně 4 kategorie Masters (Open pro muže i ženy bez licence, Pro Masters - muži s licencí – všichni narození 1989 a starší, a věkově nejstarší muži Open Masters 2 - narození v roce 1979 a starší). Vyhlášeno bude celkem 42 účastníků, kteří se umístí na prvních třech místech. Ve hře jsou „prize money“ v celkové výši 2000 Eur.

Program víkendových závodů - v pátek 5.7. dopoledne prohlídka trati pro jezdce, odpolední tréninkové jízdy. V sobotu 6.7. tréninkové jízdy a od 13,30 hodin kvalifikace. V neděli 7.7. finálové jízdy od 11,30 hodin.

Série iXS Downhill Cupu pokračuje po klání na Špičáku v půli srpna v německém Ilmenau a vyvrcholí šestým dílem ve Švýcarsku (Bellwald) na začátku října. Právě Bellwald a Špičák jsou jedinými dvěma zahraničními areály, kde se tyto závody jedou, zbylé čtyři pořádají německá horská střediska.

Víkendový provoz v areálu Ski&Bike Špičák není během iXS Downhill Cupu pro veřejnost omezen. Lanovka bude přepravovat k rozhledně nebo i přiblíží k atraktivním diváckým místům závodní trati (hlavně skokům) všechny turisty i nezávodící cyklisty či bikery. Další tratě ve zdejším bikaparku budou normálně otevřené. Divácké vstupné na závody se neplatí.

Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq