Nádoby na použité kuchyňské tuky jsou v plzeňských ulicích

Třináct nádob, do nichž mohou Plzeňané odkládat jedlé oleje a tuky, je od začátku června rozmístěno na Jižním Předměstí a Borech.


Jde o pilotní projekt, v němž si chce město Plzeň ověřit, zda bude zájem o tento druh sběru a jaká případná pozitiva či negativa může přinést, než bude plošně zaveden.

„Plzeňané mohou už od začátku tohoto roku zdarma odkládat použité potravinářské tuky a oleje z domácností ve všech sběrných dvorech, které město provozuje. Od 1. ledna roku 2020 totiž platí vyhláška, že obce v České republice mají povinnost zajistit místa pro shromažďování jedlých olejů a tuků. V domácnostech použité tuky a oleje často končily ve dřezu či WC a následně tak ucpávaly kanalizační potrubí,“ připomněl Pavel Šindelář, technický náměstek primátora města Plzně, do jehož gesce spadá i nakládání s odpady. „Nyní spouštíme pilotní projekt – nádoby pro sběr použitých tuků a olejů budou mít občané blíže ke svým domovům. Umístili jsme je do ulic třetího plzeňského obvodu. Město si chce ověřit, jak velký zájem o tento způsob sběru bude a zda přinese nějaká pozitiva nebo negativa,“ uvedl Pavel Šindelář.

„Speciálních nádob na kuchyňské tuky je na Jižním Předměstí a Borech celkem třináct. Jsou v ulicích Baarova 9, Majerova 7, Politických vězňů 27, Dvořákova 45, Máchova 20, Šimerova 5, Skupova 45, U Borského parku 24, Heyrovského 46 a 60, Mandlova 9, Schwarzova 32 a Družstevní 14,“ vyjmenoval David Procházka, starosta třetího plzeňského obvodu. „Jde o klasické plastové popelnice o objemu 240 litrů, mají zelenou barvu, plní se menším otvorem shora. Jsou označeny nápisem, že slouží ke sběru kuchyňských tuků a logem firmy EKO-PF, která je bude vyvážet,“ doplnil David Procházka. „Jsem velmi rád, že se podařilo právě na našem městském obvodě spustit systém sběru kuchyňských tuků, u jehož zrodu jsem stál a který jsem prosazoval ještě za mého předchozího působení ve společnosti Čistá Plzeň,“ uvedl Petr Baloun, první místostarosta třetího městského obvodu.

„Postup, jak vložit použité oleje či tuky do sběrných nádob je jednoduchý. Stačí je vychladlé přelít například do PET lahve či jiného pevného plastového obalu, pevně uzavřít a do speciální zelené popelnice odhodit,“ vysvětlila vedoucí Odboru životního prostředí Magistrátu města Plzně Dagmar Svobodová Kaiferová. Upozornila, že do těchto nádob patří pouze kuchyňské tuky a oleje, ne oleje z automobilů či hydraulických zařízení.

Nádoby určené pro sběr použitých kuchyňských tuků bude vyvážet společnost EKO-PF. Jejich obsah, tedy uzavřené PET či jiné plastové nádoby naplněné tuky poputují do lisu, který plastovou nádobu rozdrtí, následně tuky filtruje a čistí. Poté jsou předány k dalšímu zpracování. Nejčastěji se používají jako doplněk biopaliv nebo v kosmetickém průmyslu.

Fotogalerie
ČNSO studio

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 11.06.2020 12:160 +
 
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka