Nejlepší sportovním dřevorubcem České republiky se v Plzni stal Martin Komárek

Mistrem České republiky v největší dřevorubecké soutěži světa STIHL TIMBERSPORTS se s naprostým přehledem stal Martin Komárek. Finále soutěže se konalo 18.9.2921 v prostoru Amfiteátru OC Plzeň Plaza.

weby na míru UNIWEB

Dopoledne patřilo mezinárodnímu MČR Rookie, tedy juniorů a titul juniorského mistra ČR obhájil Matyáš Klíma. Ve finálové soutěži Pro Series potom v odpoledních hodinách nastoupilo 12 závodníků z celé republiky, kteří dosáhli nejlepších výsledků v kvalifikačních závodech, konaných v průběhu roku 2021. Divácká kulisa byla fantastická a hnala všechny borce k maximálním výkonům.

Mistrovství České republiky se konalo v nádherném prostoru Amfiteátru OC Plzeň Plaza a diváci dokázali, že tento sport tu mají rádi a umí mu patřičně fandit. Celý den byl plný vynikajících výkonů, osobních rekordů a jak sami sportovci v průběhu krátkých rozhovorů potvrdili, diváci je dokázali vyhecovat a podpořit k osobním rekordům.

Dopoledne patřilo juniorské kategorii a výsledky jednotlivých atletů napovídají, že se v Evropě v následujících letech máme na co těšit. Titulem juniorského mistra ČR se může pyšnit Matyáš Klíma, který je také aktuálním Mistrem Evropy. Soutěže se zúčastnilo 8 zahraničních atletů, padlo několik národních rekordů a svými výkony tyto sportovní naděje naladily diváky na hlavní část soutěžního dne.

Titul nejlepšího sportovního dřevorubce České republiky v soutěži STIHL TIMBERSPORTS získal opět Martin Komárek z Milevska a ukázal, že v České republice stále nemá konkurenci. Ostatní mu sice dýchali na záda, ale byl bezchybně připraven a dokázal se plně koncentrovat a dovést své sportovní výkony na stupeň nejvyšší. Z celkových šesti vyhrál nad svými soupeři čtyři disciplíny. Na druhém místě se umístil Martin Roušal. Bronzová medaile putuje k Martinu Kalinovi.

Martin Komárek se jako mistr České republiky nominoval do závodu Mistrovství světa jednotlivců, který proběhne 2. října v německém Mnichově.

Průběh závodu
První disciplínou byl UNDERHAND CHOP. Závodníci při něm musí přeseknout kmen, na kterém sami stojí. Ač disciplína vypadá velmi nebezpečně, je to jedna z prvních, kterou se začínající sportovci v oblasti sportovního dřevorubectví učí. V této disciplíně exceloval Martin Komárek.

Tradičně druhou disciplínou v pořadí bylo řezání kmene sériovou motorovou pilou tzv. STIHL STOCK SAW. I v ní nejlépe zabodoval Martin Komárek.

STANDING BLOCK CHOP – přesekávání stojícího kmene bylo třetí disciplínou. Závodníci při ní přesekávají stojící kmen o průměru 30 cm.  Jak již bylo řečeno, i zde dominoval Martin Komárek.

Do čtvrté disciplíny se probojovalo už jen osm nejlepších závodníků.
Své dovednosti s obrovskou ruční pilou při přeřezávání kmene o průměru 46 cm prokázal při disciplíně SINGLE BUCK Martin Kalina, který v této disciplíně zvítězil s celkovým časem 12‘ 47°.

Divácky nejnapínavější disciplínou celé soutěže byl SPRINGBOARD, při kterém závodníci přesekávají kmen ve výšce tří metrů z prkna, které si do kmene nejdříve musí sami vsadit. Tato maximálně adrenalinová disciplína nejvíce rozkrývá výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými závodníky. V této disciplíně STIHL TIMBERSPORTS Martin Komárek ukázal největší zkušenosti ze všech českých borců a s časem 53‘ 74° ji s přehledem ovládl.

Královskou disciplínou, která soutěž uzavírala, bylo řezání extrémně silnou pilou HOT SAW, na kterou nastoupilo už pouze šest nejlepších atletů. Cílem této disciplíny je odříznutí tří kompletních kotoučů v 15 cm široké výseči z ležícího kmene o průměru 46 cm v co nejkratším čase. Disciplínu HOT SAW vyhrál se skvělým časem 6‘ 71° Martin Roušal.

Celkové pořadí:

    1. Martin Komárek
    2. Martin Roušal
    3. Martin Kalina


POPIS JEDNOTLIVÝCH DISCIPLÍN

Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce)
Adrenalinová disciplína s názvem Springboard vychází z dob, kdy dřevorubci nemohli přepůlit mohutné stromy, protože jejich pily byly příliš krátké. Dřevorubci vysekali do stromu kapsu, do které umístili springboard (prkno). Z tohoto prkna ve výšce mohli strom porazit jednodušeji. Sportovní dřevorubci užívají dvou prken. Z prvního prkna se vyseká druhá kapsa, do níž se umístí druhý springboard. Teprve z tohoto prkna ve výšce okolo tří metrů závodník přesekává blok o průměru 27 cm upevněný na vrcholu kmene.

Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou)
Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Každý závodník užívá k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene stejnou pilu. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směrem nahoru. Oba kotouče musejí být odříznuty z kmene ve vyznačené výseči o šířce 10 cm, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví po úplném odříznutí druhého kotouče.

Standing Chop (přesekávání stojícího kmene)
Disciplína Standing Chop simuluje kácení stromů, a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají sekery vyrobené na míru a upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník naseká blok nejdříve do poloviny z jedné strany, poté jej oběhne a doseká ho ze strany druhé.


Single Buck (řezání ruční pilou)
Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná signálem rozhodčího a končí kompletním odříznutím kotouče. V této disciplíně rozhoduje především rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat na celou svoji délku a zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.

Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene)
Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje výsledný čas.

Hot Saw
Cílem této disciplíny je odříznutí tří kompletních kotoučů v 15 cm široké výseči z ležícího kmene o průměru 46 cm v co nejkratším čase. Výkon těchto nechlazených speciálů dosahuje až 70 koní a jejich cena může být i 200.000 Kč. Síla, velikost a hluk cca 25 kilogramových motorových pil dělají z Hot Saw jednu z nejatraktivnějších disciplín dřevorubeckých sportů. Při sledování této disciplíny se divákům často vybaví závody Formule 1.

Fotogalerie
FESTIVAL BONJOUR PLZEŇ 2021

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
FESTIVAL BONJOUR PLZEŇ 2021

Hlavní zprávy

 

čez zprávy CEZ pomahej pohybem
uniweb weby