Nejlepší v třídění odpadů v kraji jsou Štěnovice a Hamry

V pátek 24. září 2010 byly v rámci řádného XII. Sněmu Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje v Plzni slavnostně vyhlášeny výsledky již pátého ročníku krajské soutěže měst a obcí na podporu třídění odpadů pod názvem „My už třídit umíme!“. Soutěž vyhlásil Plzeňský kraj a autorizovaná obalová spo...

weby uniweb

V pátek 24. září 2010 byly v rámci řádného XII. Sněmu Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje v Plzni slavnostně vyhlášeny výsledky již pátého ročníku krajské soutěže měst a obcí na podporu třídění odpadů pod názvem „My už třídit umíme!“.
Soutěž vyhlásil Plzeňský kraj a autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, ve spolupráci s Regionální rozvojovou agenturou Plzeňského kraje, které realizují v našem kraji již osmým rokem projekt na podporu třídění odpadů. Na vyhlášení soutěže se rovněž podílí krajské Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje. Cílem soutěže je více zapojit samosprávy obcí v čele se starosty do aktivit odpadového hospodářství (konkrétně třídění obalových složek odpadů, především pak papíru, skla, plastů a nápojového kartónu) a vyhlásit nejlepší města a obce v této důležité aktivitě související s životním prostředím Plzeňského krajem která neodmyslitelně patří k aktivitě měst a obcí a především jejích obyvatel. Hlavním cílem je sdělit, kteří obyvatelé měst a obcí v Plzeňském kraji jsou v třídění odpadů nejlepší.
V předchozích ročnících obce a města projevila o účast v soutěži mimořádně velký zájem. Stejně jako v loňském, se i v letošním ročníku obce do soutěže nemusely sami přihlašovat, automaticky byly do soutěže zařazeny všechny obce a města kraje zapojené do systému třídění odpadů provozovaného společností EKO-KOM, tedy soutěže se zúčastnilo více než 467 obcí a měst kraje. Soutěž je rozdělena do dvou kategorií, v první kategorii soutěžily obce do 1000 obyvatel, ve druhé pak města a obce nad 1000 obyvatel. Městské obvody statutárního města Plzně byly rovněž zařazeny do soutěže do jednotlivých kategorií podle počtu svých obyvatel.
V prvním kole se hodnotila statistická a samotnými obcemi vykazovaná data, především produkce vytříděných odpadů a odpadů obalů na jednoho obyvatele, hustota sítě kontejnerů na separovaný odpad, kolik a jaké komodity využitelných odpadů obec či město sbírá nebo počet obyvatel obce na příslušný počet kontejnerů na tříděný odpad. Hodnotila se data za druhé pololetí roku 2008 a první pololetí roku letošního. Tyto indikátory se promítly do stanovení pořadí obcí v obou kategoriích.
Do druhého kola pak podle stanoveného pořadí postoupilo 15 nejlepších malých obcí do tisíce obyvatel a 10 nejlepších obcí a měst nad tisíc obyvatel. Tyto obce a města navštívila (bez vědomí vedení obce) odborná komise složená ze zástupců vyhlašovatelů soutěže a hodnotila umístění kontejnerů a sběrných stání na vytříděný odpad, čistotu okolo kontejnerů včetně čistoty samotných kontejnerů či např.zda na kontejneru jsou pro obyvatele informace o tom, který vytříděný odpad lze do kontejneru vhazovat.

A JAKÉ JSOU VÝSLEDKY SOUTĚŽE V ROCE 2010?


V KATEGORII MALÝCH OBCÍ DO 1000 OBYVATEL JE POŘADÍ NÁSLEDUJÍCÍ:

NA PRVNÍM místě se umístila a nejlepší v třídění odpadů v Plzeňském kraji je OBEC HAMRY Z OKRESU KLATOVY.

NA DRUHÉM MÍSTĚ SE UMÍSTILA OBEC ČILÁ Z OKRESU ROKYCANY

NA TŘETÍM MÍSTĚ SE UMÍSTILA OBEC NĚMČOVICE Z OKRESU ROKYCANY

POŘADÍ NA DALŠÍCH MÍSTECH:

4. místo obec Modrava 10. místo obec Čižice
5. místo obec Srní 11. místo obec Hradiště
6. místo obec Olbramov 12. místo obec Kamenec
7. místo obec Kokašice 13. místo obec Ostrovec-Lhotka
8. místo obec Vlčtejn 14. místo obec Ptenín
9. místo obec Sebečice 15. místo obec Kladruby


V KATEGORII VELKÝCH OBCÍ NAD 1000 OBYVATEL JE POŘADÍ NÁSLEDUJÍCÍ:


NA PRVNÍM MÍSTĚ SE UMÍSTILA a nejlepší v třídění odpadů z velkých obcí a měst v Plzeňském kraji je OBEC ŠTĚNOVICE Z OKRESU PLZEŇ-JIH

NA DRUHÉM MÍSTĚ SE UMÍSTILO MĚSTO ŽELEZNÁ RUDA Z OKRESU KLATOVY

NA TŘETÍM MÍSTĚ SE UMÍSTILO MĚSTO BLOVICE Z OKRESU PLZEŇ-JIH

POŘADÍ NA DALŠÍCH MÍSTECH:

4. místo město Zbůch
5. místo obec Horšovský Týn
6,. místo město Holýšov
7. místo město Zruč - Senec
8. místo město Nýrsko
9. místo město Stod
10. místo město Přeštice

ZVLÁŠTNÍ CENU Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (předsedy Sdružení) za obec z největší celkovou průměrnou výtěžností vytříděných odpadů a obalů papíru, skla, plastů a nápojového kartonu na jednoho obyvatele obce obdržela OBEC MODRAVA Z OKRESU KLATOVY.

Každá obec obdržela symboly podpory třídění - speciální keramické soupravy symbolizují třídění odpadů a písemné ocenění (diplomy), první tři obce z každé kategorie kromě toho obdržely finanční odměny, obce na prvním místě (tedy Hamry a Štěnovice) získaly finanční odměnu ve výši 35 tisíc Kč, obce na druhých místech 25 tisíc Kč a obce na třetích místech obou kategorií částku ve výši 15 tisíc Kč.

Plzeňský kraj je druhým nejlepším krajem v třídění odpadů v České republice za rok 2009! v třídění plastů Druhé místo ze všech krajů v České republice. Každý obyvatel kraje vytřídil v loňském roce 10,61 kg plastů, který byl dále využit pro výrobu nových výrobků. Průměr České republiky je jen 8,26 kg. Kraj je výborný (a tedy první v republice) rovněž i v třídění skla, kterého každý obyvatel kraje v loňském roce vytřídil 11,45 kg, ale na druhou stranu je pátý od konce v třídění bílého (transparentního) skla kde je výtěžnost pouze 1,3 kg. Celkově je Plzeňský kraj v oblasti třídění odpadů v republice za rok 2009 druhý nejlepší těsně po hlavním městě Praze! Každý obyvatel kraje v loňském roce vytřídil 42,8 Kg papíru, skla, plastů a nápojového kartónu. Průměr České republiky je o více jak sedm kilogramů nižší.


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 25.09.2010 08:070 +
 
porsche auto homepage

Hlavní zprávy

 

loop jazz club
uniweb weby