Nejmenší koně na světě už jsou obyvateli Boheminia

Návštěvníci čtvrtého největšího parku miniatur v Evropě, parku Boheminium v Mariánských Lázních, mohou spatřit v areálu horkou novinku.

weby na míru UNIWEB

Jde o velké překvapení pro letošní sezónu – nejmenší koně na světě. Areál plný zmenšených českých památek tak získal ještě více na atraktivitě. V sobotu 27. června ve 14 hodin se v parku uskuteční slavnostní křtiny malého hříbátka Sofie, která se narodila 5. června, a jehož hrdými kmotry se stanou Jan Gareth Musil a Jakub Gareth. Bohatý program začíná již od rána a nudit se nebudete po celý den.

Po mnoha měsících příprav a jednání se podařilo přivézt 3 zástupkyně plemene American Miniature Horse. Nejstarší z klisen je dvanáctiletá maminka DBM Looker Miss Fantasy (Fany), s několikadenním hříbátkem s příhodným jménem Star of the Boheminium Acro farm a druhým, honosným jménem Sofie. Třetí slečnou ve výběhu je roční Kačenka (Wild Rose Kathy Acro farm). Všechny 3 klisny jsou zařazeny do výškové třídy A. Jejich kohoutková výška tedy nepřesahuje 86 cm.

„Fany měří dokonce pouhých 75 cm a její výška je tedy o mnoho menší, než je horní hranice standardu. Její atypické zbarvení, které obsahuje barvy černou, hnědou a bílou, je oblíbené především u mladších návštěvníků. Fanynka je již dospělá a nyní věnuje téměř všechen svůj čas malé Sofii. Roční Kačenku si zase rychle oblíbili starší návštěvníci. Její stříbřité zbarvení je velice atraktivní a se svou pohodovou povahou si získala téměř okamžitě každého příchozího,“ představuje koně Tomáš Slifka, spolumajitel parku.

Největší pozornost však získala malá Sofie. Od maminky Fany se sice daleko nevzdálí, i tak ale dopřává svým obdivovatelům krásný pohled na to, jak rychlá a hbitá dokáže být. „U Sofinky se nám splnilo přání jednobarevného hříběte, abychom mohli představit i koně jiné než strakaté. Sofie nese na zádech tzv. úhoří pruh a její žluté zbarvení je srovnáváno s koňmi Převalskými,“ doplňuje ošetřovatelka Daniela Jánská.

Miniaturní koně byli vyšlechtěni z více plemen, kdy byl základem především Shetlandský či Dartmoorský pony. Rysy, jako je elegance a jemnost, jsou dány příměsí arabské krve. V 19. století, kdy nacházíme první zmínky o malých koních importovaných do Spojených států, byli tito koně využíváni pro práci v dolech. Během 20. století docházelo v USA ke šlechtění, kdy se za přispění krve dalších plemen postupně formoval dnešní Minihorse.

Nenechme se ale zmýlit. Dnešní Minihorse nemá s poníky takřka nic společného. Jsou to dokonalé zmenšeniny velkých koní a člověk k nim tak musí i přistupovat. Jsou známí pro svou laskavost, učenlivost a výbornou povahu. Zajímavostí je, že jde o jediné plemeno koní na světě, které v zápřeži utáhne až trojnásobek své hmotnosti. Na svezení na jejich hřbetu ale můžeme zapomenout, jejich tělesná stavba tomu není přizpůsobena.

„V našem parku dbáme především na to, abychom chovali a prezentovali zdravé jedince bez genetických vad. Naší prioritou nejsou trpaslíci, ale zdraví, dlouhověcí a dobře krmitelní miniaturní koně s vynikající povahou. Koním dáváme stoprocentní péči a nepřetržitý 24hodinový dozor. Mají daný svůj režim, který sestavujeme dle jejich potřeb. Zároveň bychom chtěli poprosit naše návštěvníky, aby koníky ničím nekrmili, trávou nevyjímaje. Nádherný pohled je na koně i přes ohradu, kde se klisny prohánějí mezi modely, jako je například zámek Litomyšl nebo Lázně Kynžvart,“ říká Tomáš Slifka.


Park Boheminium také navázal spolupráci s Animačním klubem Coolonáda, který je letošní novinkou na poli rodinného cestovního ruchu v Mariánských Lázních. Klub nabízí zábavu a aktivity pod vedením profesionálních animátorů pro zvídavé a neposedné děti od 3 do 15 let a hlídání dětí již od kojeneckého věku, čímž dopřává spoustu volného času pro opravdu nerušený lázeňský odpočinek, aktivní vyžití i romantiku pro znavené rodiče.

Další informace na www.boheminium.cz.

Fotogalerie
NetConcert Brecker Brothers Band Reunion

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Auto CB ZSA ŠKODA 2022

Hlavní zprávy

 

NetConcert Monica Mancini
uniweb weby