Novu na Šumavě ruší Němci

Od počátku prosince je rušen analogový signál televize Nova na Šumavě, zejména na Klatovsku a Nýrsku, digitálním zemským televizním vysíláním (zkráceně DVB-T) v sousedním Německu.


Od počátku prosince je rušen analogový signál televize Nova na Šumavě, zejména na Klatovsku a Nýrsku, digitálním zemským televizním vysíláním (zkráceně DVB-T) v sousedním Německu.
Informovala o tom mluvčí Novy Veronika Šmítková, informaci potvrdil i Český telekomunikační úřad. Nova se obává, že německá strana nedodržela podmínky šíření DVB-T určené mezinárodními dohodami. ČTÚ celou záležitost řeší, řekl šéf Rady ČTÚ Pavel Dvořák.
Na Šumavě vysílá Nova svůj program na sedmém a osmém kanále. Na stejných kanálech začal vysílat od 6. prosince v sousedním Německu vysílač Hoher Bogen. "Je oprávněná obava, že německá strana nedodržela směrem na ČR parametry šíření signálu na hraničních bodech příslušného skupinového přidělení dle mezinárodních dohod," uvedla Šmítková.
Letos v Ženevě se na mezinárodní konferenci evropské země dohodly na koordinaci rozdělování kmitočtů pro nastupující DVB-T. Analogové kmitočty, které budou časem nahrazeny právě digitálními, jsou však podle Šmítkové chráněny až do roku 2015.
Šéf Rady ČTÚ Pavel Dvořák řekl, že úřad vyslal do oblasti kontrolní skupinu, která celou věc prověří, tedy i to, zda je chyba na německé straně. "Řešíme to. Je to signál toho, že je třeba přejít na digitální zemské vysílání (DVB-T), protože takové případy budou přibývat," uvedl.
Problémy s rušením současného analogového TV signálu má v poslední době také Domažlicko, neboť tam na 12. kanále vysílá ČT2, zatímco v Německu spustili na stejném kanále digitální rozhlasové vysílání označované jako T-DAB; 12. kanál je v budoucnu určen právě pro rozhlasové digitální vysílání v evropských zemích.
Z tohoto důvodu již 1. listopadu začalo na Domažlicku vysílání ve formátu DVB-T a tato oblast bude vůbec první v ČR, v níž bude příští rok na jaře vypnuto současné analogové TV vysílání. Lidé, kteří si poté ke svým televizorům nepořídí převaděč signálu zvaný set-top box anebo televizor se zabudovaným digitálním tunerem, nebudou moci nadále televizní programy šířené přes zemské vysílače sledovat. Další problémovou oblastí je Ústecko a vysílač Buková hora.
Evropská komise doporučuje členům EU přejít na DVB-T do roku 2012. Podle návrhu ČTÚ by se tak v Česku mělo stát do října 2010.


Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 19.12.2006 09:200 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Azyl